Na Śląsku narasta napięcie. „Jest determinacja, fala wzbiera z każdym dniem”

  

Przyjeżdżamy na Apel Jasnogórski do kopalni Sośnica-Makoszowy w Gliwicach, kilka dni temu zaczęliśmy od 200 osób, a wczoraj modliło się kilka tysięcy. Górnicy manifestowali, niektórzy z nich zjechali prosto z szychty. Było z nami czterech księży, w tym dwóch proboszczów. Jest determinacja – mówi portalowi niezalezna.pl Marta Święcicka szefowa Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach, który od początku wspiera górniczy protest. .
 
– Jako Klub Gazety Polskiej w Gliwicach przynosimy protestującym w miasteczku namiotowym jedzenie i prosimy o jego dostarczanie, bo protestujący ludzie muszą przecież coś jeść. Dziś prawdopodobnie dołączy do nas Klub Gazety Polskiej w Raciborzu, może będą kluby z Opola i Tarnowskich Gór – mówi Święcicka.


fot. Krzysztof Sośnica

Pytana o nastroje na Śląsku dodaje: – Jest determinacja, bo górnicy zdają sobie sprawę, że chodzi o utrzymanie ich rodzin i jeżeli węgiel przejdzie w obce ręce, to jest to problem ogólnopolski. Górnicy nie ustąpią. Z dnia na dzień coraz więcej osób przyłącza się do protestu. W Bytomiu było na manifestacji około 10 tys. ludzi. Wystarczy dziś jedno ogłoszenie i przybywają tysiące. Jak blokowaliśmy jedną z ulic dojazdowych do Gliwic, to szybko zjawiło się w bardzo krótkim czasie około 800 osób. Jest poczucie solidarności i wspólnoty zarówno między przedstawicielami różnych związków, jak i mieszkańcami i ich rodzinami. Ta atmosfera jest nieprawdopodobna, ona przypomina lata 80. Jest dużo modlitwy. Nie jest też bardzo zimno. Na pewno narasta napięcie. Ta fala coraz bardziej wzbiera z każdym dniem. Górników popiera też prezydent Gliwic, który dba o Śląsk – mówi.


fot. Krzysztof Sośnica
 
Co będzie jak posłowie PO i PSL przeforsują ustawę zamykającą kopalnie? – Górnicy zdają sobie z tego sprawę, ale to nie przerwie protestu. Zachowanie posłów „podkręca” tutaj złość. Widać działania polegające na zniechęcaniu społeczeństwa do górników. Np. kwestia górniczych zarobków: jeśli górnik ma 1200-1500 zł pensji, to dostanie więcej jeśli więcej pracuje: we wszystkie święta, w niedziele, czyli na okrągło. Więc każdy człowiek, który tak by pracował, zarobiłby więcej. Kopalnia zamknięta jest nie do odbudowania. Pojawiają się też w mediach słowa: kasowanie czy wygaszanie, oznaczające przecież zamykanie kopalni. Wygaśmy więc ten rząd – podsumowuje Święcicka.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kuriozalny proces Nitras kontra Cenckiewicz. Poseł PO się nie przygotował

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbył się proces w trybie odwoławczym, który Sławomirowi Cenckiewiczowi wytoczył poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Kulisy całej sprawy są dość absurdalne, bo chodzi o... podanie dalej memów na Twitterze. Cenckiewicz informuje, że Nitras - znany z "obrony sądów" - nie wziął na rozprawę nawet dowodu osobistego.

Cenckiewicz został zobowiązany do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera.

Sprawa ma dalszy ciąg - tym razem w trybie odwoławczym.

[polecam:https://niezalezna.pl/284309-slawomir-cenckiewicz-prosi-o-wsparcie-chodzi-o-proces-z-nitrasem-za-podanie-dalej-memow]

Nitrasa oburzyło to, że Cenckiewicz podał dalej na Twitterze memy dotyczące jego osoby.

Dzisiejszą rozprawę na swoim internetowym portalu opisuje Radio Szczecin.

Zdaniem posła PO-KO sugerują one, że jest złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy. 

Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu 

- mówił w sądzie Nitras.

Mecenas Zbigniew Bogucki - obrońca Sławomira Cenckiewicza - odpowiadając Nitrasowi powiedział, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

Jest posłem, który budzi jedne z największych emocji, ale pewnie na tym mu zależy, a skoro mu na tym zależy, to wpisuje w ten sposób w swoją działalność niejako przyzwolenie na to. Skoro ja w ten sposób walczę i takim mieczem wojuje, to mogę od tego miecza również zginąć 

- mówił.

Cenckiewicz stwierdził zaś, że to, co spotyka na ulicach Nitrasa, nie ma związku z podanymi przez niego dalej wpisami na Twitterze.

Ciekawe sytuacje miały miejsce jeszcze przed rozprawą. Nitras - znany z "obrony sądów" nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Nie podał też ręki prof. Cenckiewiczowi.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 4 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radioszczecin.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl