Górnicy zatrzymają Polskę. Śląsk murem za strajkującymi w kopalniach

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Kryzys na Śląsku się pogłębia. Po fiasku rozmów premier Ewy Kopacz ze związkami zawodowymi do protestu dołączają kolejne kopalnie. Na piątek planowane jest posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ „Solidarność”, na którym zdecyduje się, czy strajk rozleje się na inne branże. – Rząd nie chce rozmawiać o problemach i teraz dąży do konfrontacji – mówi nam Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki.

W tej chwili na Śląsku pod ziemią protestuje ponad 2 tys. górników z 12 kopalń. Jak tłumaczy Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, liczba strajkujących jest celowo ograniczana. Związkowcy podkreślają, że są cały czas gotowi do rozmów z rządem. – Nie może być jedynym warunkiem rozmów to, co zostało wczoraj przedstawione i powiedziane przez panią premier na końcu rozmów, że propozycja rządowa jest jedyną propozycją do akceptacji. Myślę, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin sztab protestacyjno-strajkowy opracuje kolejną propozycję porozumienia. Ta propozycja zostanie przekazana stronie rządowej i poczekamy, czy na bazie tej propozycji rozmowy zostaną wznowione – zapowiedział wczoraj Dominik Kolorz.

Jak na razie jednak rząd unika dyskusji na temat górnictwa. Wczoraj odrzucono w Sejmie wniosek SLD o informację premier Ewy Kopacz w sprawie kryzysu na Śląsku i sytuacji w branży. – Napisano program restrukturyzacyjny w tajemnicy przed stroną społeczną i teraz chce się go szybko przepchnąć przez Sejm w ramach ustawy – mówił wczoraj Zbyszek Zaborowski, poseł SLD. Przypomnijmy, że w ramach restrukturyzacji Kompanii Węglowej rząd chce zamknąć cztery kopalnie. Wczoraj ruszyły prace na komisji energetyki. – Rząd chce przeprowadzić ustawę w tym tygodniu – podkreślał Zaborowski.

Zdaniem byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego szybki tryb wprowadzania ustawy i postawa rządu świadczą o tym, że rząd dąży do konfrontacji. – Teraz trzeba rozmawiać i wspólnie dążyć do rozwiązania problemu. Rząd jednak zachowuje się niezrozumiale. Najpierw inwestowano w kopalnie, a teraz chce się je zamykać. Jakie są prawdziwe powody całego zamieszania? – pyta Wojciech Jasiński. Jego zdaniem wizja strajku generalnego jest bardzo realna. – Po co rząd dąży do konfrontacji? Paraliż kraju nie jest w interesie polskiej gospodarki. Nasz kraj potrzebuje silnego Śląska – podkreśla Jasiński. Wczoraj PiS wezwało do działania Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.

Zaostrzanie rządowego kursu wobec górników nie podoba się części polityków PO. – Zamykanie kopalń w kampanii wyborczej to najgorsze, co może się zdarzyć – mówił wczoraj Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych. Tymczasem do konfrontacji gotowi są przedstawiciele związków zawodowych. – Konflikt rządu z górniczą Solidarnością to konflikt z całą Solidarnością – podkreślał wczoraj Piotr Duda.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Olejnik atakuje Bielana za obcięte emerytury esbeków. "Zabraliście pieniądze uczciwym ludziom!"

/ zrzut ekranu z TVN24 "Kropka nad i"

  

Skoro państwo zabrali esbekom, w cudzysłowie, bo zabrali państwo też uczciwym ludziom pieniądze, to dlaczego ta trzynastka jest też dla esbeków? - dopytywała rozgoryczona Monika Olejnik rzecznika sztabu wyborczego Andrzeja Dudy Adama Bielana. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński zapytał więc na Twitterze, dlaczego prowadząca zataiła przed widzami TVN24, że jej ojciec, Tadeusz Olejnik (1932–2015), był majorem SB. Odpowiedzi brak.

Ostatnim gościem w programie TVN24 „Kropka nad i” red. Moniki Olejnik był rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy Adam Bielan. Prowadząca była poirytowana, że prezydent Andrzej Duda, przy okazji podpisywania ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent („Emerytura Plus”), zorganizował specjalne wydarzenie z udziałem emerytów.

- Ta sprawa jest dla milionów polskich emerytów, którzy często mają niezwykle niskie emerytury, niezwykle ważna

- zwracał uwagę Bielan. Dziennikarka charakterystycznie zmieniła temat, podejmując tym razem kwestię ustawy dezubekizacyjnej. Postanowiła jawnie bronić esbeków.

- Dlaczego ta ustawa jest również dla esbeków? Bo to jest dla wszystkich. Skoro państwo zabrali esbekom,w cudzysłowie, bo zabrali państwo też uczciwym ludziom pieniądze, to dlaczego ta trzynastka jest też dla esbeków?

- pytała Olejnik.

[polecam:http://niezalezna.pl/306975-sikorski-zbity-z-tropu-po-przypomnieniu-nagran-z-sowy-i-przyjaciol-olejnik-niech-sie-pan-tak-nieirytuje]

- Nie zabraliśmy nikomu pieniędzy... My zmniejszyliśmy ludziom, którzy współpracowali ze Służbą Bezpieczeństwa, dodatkowe emerytury - odpowiedział Bielan w chaotycznej atmosferze.

- Nie, proszę pana, zaniżyliście do najmniejszej

- oburzała się Olejnik.

- No tak, taką najmniejszą emeryturę otrzymują miliony Polaków. Może pani się zdziwi, ale tak jest w Polsce - odparł dziennikarce rzecznik sztabu prezydenta Dudy.

[polecam:http://niezalezna.pl/288587-sebastian-kaleta-kontra-monika-olejnik-poszlo-o-akcje-silnirazem]

Wątek rozmowy zainteresował europosła Dominika Tarczyńskiego. Ten zapytał na Twitterze, dlaczego Monika Olejnik zataiła przed widzami TVN24, że jej ojciec, Tadeusz Olejnik (1932–2015), był majorem SB.

Monika Olejnik wciąż nie odpowiedziała na pytanie europosła. O dokładnej przeszłości dziennikarki można przeczytać w książce „Resortowe dzieci” autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego oraz Macieja Marosza. To oni ujawnili m. in., że Andrzej Morozowski z TVN24 to syn Mieczysława Morozowskiego, przedwojennego komunisty związanego z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego, a ojciec Olejnik był jednym z najzdolniejszych funkcjonariuszy Biura „B” Służby Bezpieczeństwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts