Obchody 10-lecia "Radosława" - VIDEO

  

Mszą świętą, spotkaniem z przyjaciółmi, wystawą i filmem podsumowującym wieloletnią pracę grupy, uczcili członkowie Grupy Historycznej Zgrupowanie "Radosław" 10-lecie istnienia swojej działalności. - Głównymi celami naszego stowarzyszenia są pamięć i edukacja. Zajmujemy się historią Polskiego Państwa Podziemnego i organizacji zbrojnych walczących o niepodległość naszego kraju w latach 1939 -1963 z niemieckim i sowieckim okupantem - mówi portalowi niezalezna.pl Tomasz Karasiński, komendant GH "Zgrupowanie Radosław".
 
Jaki jest charakter i specyfika grupy? - Jesteśmy grupą historyczną, choć często myli się nas z rekonstrukcyjną z uwagi na noszone umundurowanie w postaci kopii niemieckich panterek noszonych przez powstańców warszawskich. Staramy się jak najlepiej przekazywać historię i oddawać hołd żołnierzom Zgrupowania Armii Krajowej płk. Jana Mazurkiewicza "Radosława". Zgrupowania Kedywu, które pozostawiło na swoim powstańczym szlaku bojowym blisko 2000 poległych, rannych, zamordowanych i zaginionych żołnierzy. Jesteśmy otwarci na wszystkich tych, dla których historia powstańczego zrywu jest szczególnie bliska - mówi komendant grupy.

- Głównymi celami naszego stowarzyszenia są pamięć i edukacja. Zajmujemy się historią Polskiego Państwa Podziemnego i organizacji zbrojnych walczących o niepodległość naszego Kraju w latach 1939 -1963 z niemieckim i sowieckim okupantem. Bierzemy udział w projektach związanych z wojną polsko - bolszewicką 1918 - 1921. Reprezentujemy środowiska kombatanckie podczas uroczystości w pocztach sztandarowych, organizujemy wystawy, wydajemy własną publikację - pismo Stowarzyszenia GH Zgr. Radosław i wiele innych. Członkami grupy są przedstawiciele wszystkich profesji i osoby w różnym wieku - podkreśla.Ważnym elementem obchodów było wręczenie odznak GH "Zgrupowanie Radosław". - Chcieliśmy tą odznaką uhonorować przede wszystkim wszystkich tych których traktujemy jako przyjaciół Stowarzyszenia w pierwszej kolejności otrzymali ją kombatanci - żołnierze Armii Krajowej w następnej wszystkim naszym przyjaciołom w podziękowaniu za wsparcie i pomoc oraz za pracę mającą na celu poszanowanie wartości oraz szacunek dla historii naszego kraju, w ostatniej członkom naszego stowarzyszenia - mówi Karasiński i dodaje: - Minione 10 lat to okres ciężkiej pracy, to ponad 2000 uroczystości i projektów, to czas o którym tak pięknie powiedział podczas homilii ksiądz Kamil Kiełpikowski - "czas walki o prawdę i przywracanie wartości".

Zobacz film z uroczystej Mszy św. w Katedrze Polowej:


 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl