„GPC” ujawnia: Resortowe dzieci w strukturach europejskich

Ich ojcowie robili karierę w PRL‐u, one w urzędach europejskich. Córka b.

paiviti/sxc.hu
Ich ojcowie robili karierę w PRL‐u, one w urzędach europejskich. Córka b. szefa WSI, córka dziennikarza „Trybuny Ludu” skrywającego rolę KGB w zamachu na papieża Jana Pawła II czy córka byłego pracownika komunistycznego Ministerstwa Sprawiedliwości i dyplomaty III RP – to niektóre przykłady resortowych dzieci ulokowanych w strukturach europejskich – pisze Maciej Marosz w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Urzędy europejskie okazały się cichą i dostatnią przystanią nie tylko dla polityków z górnej półki, którzy współtworzyli opresyjne komunistyczne państwo lub współpracowali z organami odpowiedzialnymi za represje. Drugi garnitur unijnych urzędników również nie pozostaje wolny od związków z okresem komunizmu.

Marzenna Guz-Vetter, córka b. dziennikarza „Trybuny Ludu” Eugeniusza Guza, pracuje obecnie w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Niemczech. Na placówce w Berlinie przebywa od 2008 r. i jest odpowiedzialna za kwestie polityki sąsiedzkiej i polityki rozszerzeniowej Unii Europejskiej. W latach 2005-2008 była szefem Sekcji Politycznej Reprezentacji Komisji Unii Europejskiej w Polsce. Przed zatrudnieniem w Komisji UE Marzenna Guz-Vetter była redaktorem Polskiego Radia i korespondentem „Gazety Wyborczej” na Węgrzech.

Jej ojciec Eugeniusz Guz, dziennikarz „Trybuny Ludu”, za swoje zasługi dla komunistycznej władzy trafił na „listę Kisiela” – tekst Stefana Kisielewskiego opublikowany w 1984 r., składający się z nazwisk najbardziej zaangażowanych propagandystów. Guz zasłynął także książkami o zamachu na papieża Jana Pawła II w 1981 r. W swoich publikacjach podważał sowieckie ślady tej akcji. Przy okazji ukazania się w 2006 r. kolejnej jego książki o tym samym wydźwięku dziennikarze ujawnili, że Guz przez 3 lat był zarejestrowanym TW peerelowskiej bezpieki.

Z kolei doradcą medialnym EPP – grupy europarlamentu, do której należy koalicja PO-PSL – jest Agata Byczewska, córka znanego jeszcze z PRL‐u prawnika i dyplomaty Iwo Byczewskiego oraz aktorki i radnej PO Warszawy Anny Nehrebeckiej-Byczewskiej. Iwo Byczewski był wieloletnim pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości PRL. Odszedł stamtąd w roku 1982. W 2012 r. od szefa MSZ-etu Radosława Sikorskiego dostał posadę ambasadora RP w Tunezji.

W instytucjach europejskich polskim reprezentantem jest też córka b. szefa WSI Bolesława Izydorczyka. Monika Izydorczyk została ulokowana w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Na początku 2013 r. zatrudniona była w MSZ-ecie jako st. specjalista spraw międzynarodowych w kwestiach równości płci, a także ideologii gender. Wcześniej zatrudniał ją Urząd ds. Integracji z UE w roli specjalistki od analiz politycznych. Jej ojciec Bolesław Izydorczyk to b. szef Wojskowych Służb Informacyjnych, szkolony przez GRU oficer wojskowego wywiadu PRL‐u. Przeszedł również formację w sowieckiej Akademii Dyplomatycznej.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo