„1 stycznia Beata Tadla witając się z widzami „Wiadomości” w TVP1 rozpocznie nowy rozdział w historii polskich newsów telewizyjnych” - takimi słowami Centrum Informacji TVP zapowiadało wprowadzenie nowej czołówki w swoim czołowym serwisie informacyjnym. Widzowie mieli zobaczyć „zobaczyć i usłyszeć jakość znaną dotychczas wyłącznie z wielkich produkcji filmowych”. Tymczasem okazuje się, że zapowiadana z wielką pompą nowa jakość, nie jest wcale taka nowa. Internauci zauważyli, że czołówka „Wiadomości” z 2015 roku przypomina czołówkę brytyjskiego serwisu informacyjnego „ITV News at Ten”.

- Nowa czołówka najchętniej oglądanego polskiego telewizyjnego programu informacyjnego, wykonana w animacji 3D, zaskoczy nie tylko wizualnie. Uzupełni ją muzyka, jakiej jeszcze nie było... - zapewniali przedstawiciele Centrum Informacji TVP.

Natychmiast po pierwszej emisji czołówki „Wiadomości” w internecie rozgorzała dyskusja. Sporo osób krytykowało ją od strony graficznej, jednak największe zamieszanie wzbudził zamieszczony w serwisie YouTube film, na którym zestawiono czołówkę „Wiadomości” TVP1 z 2015 roku z czołówką brytyjskiego serwisu „News at Ten” stacji ITV z lat 2008-2009.

- Telewizyjne serwisy informacyjne zwykle używają prostych czołówek graficznych, opartych na elementach abstrakcyjnych, często wykorzystujących symbolikę kuli ziemskiej. „Wiadomości” poszły dużo dalej. Połączyły najnowocześniejszą technologię graficzną z niepowtarzalnym brzmieniem orkiestry symfonicznej, wykonującej utwór Radzimira Dębskiego. (...) Od Nowego Roku „Wiadomości” będą wyróżniać się jedną z najnowocześniejszych czołówek i tym samym wyznaczą nowe standardy także dla innych programów informacyjnych Telewizji Polskiej, a z czasem zapewne i dla innych polskich stacji tv – przekonuje Centrum Informacji TVP.

Czy czołówka „Wiadomości” faktycznie jest łudząco podobna do tej brytyjskiej sprzed pięciu lat, przekonajcie się sami. Poniżej publikujemy film, który wywołał sporą sensację w internecie:


„The ITV News at Ten” to popularny, flagowy serwis informacyjny brytyjskiej telewizji ITV, który jest na antenie od 1967.