Po zwolnieniu prof. Chazana, HGW poprowadzi... Orszak Trzech Króli

  

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła patronatem honorowym Orszak Trzech Króli. Biuro prasowe stołecznego Ratusza potwierdziło „Codziennej”, że to właśnie wiceprzewodnicząca PO przewodzić będzie zgromadzeniu 6 stycznia w Warszawie. Organizatorzy z Fundacji Orszaku Trzech Króli nie widzą problemu w tym, że to HGW w lipcu br. zwolniła Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala Świętej Rodziny otwierając drogę do przeprowadzania tam zabiegów aborcyjnych

W kwestii patronatów sugerujemy, by w każdej miejscowości organizować marsze w łączności z miejscowym hierarchą i nie robić tego jako demonstracji przeciwko lokalnej władzy – powiedział „GPC” Maciej Marchewicz z Rady Fundacji Orszaku Trzech Króli. – Nie jesteśmy Marszem Świętości Życia. To jest impreza ewangelizacyjna w miastach całej Polski. Wiele instytucji chce podciągnąć pod Orszak politykę a my jesteśmy od zdobywania ludzi niezdecydowanych, którzy do Kościoła nigdy nie zaglądają a dzięki tej imprezie dochodzą do refleksji i zjawiają się w konfesjonale – mówił Marchewicz. Powstaje pytanie, czy takie wytyczne będą obowiązywać także w Słupsku, gdzie prezydenturę objął Robert Biedroń, czy w Wadowicach, gdzie rządy nad miastem przejął działacz z ruchu Janusza Palikota.

Zapytaliśmy przedstawiciela organizatorów Orszaku, czyj patronat honorowy uznaliby za niedopuszczalny. – Nie zastanawiałem się nad tym, kto będzie następnym prezydentem Warszawy. Jeśli to będzie to osoba wybrana w wyborach samorządowych, jeśli nie będzie przeciwna świętowaniu Trzech Króli na pewno się do niej zgłosimy – mówił Marchewicz. O stanowisko wobec honorowego patronatu prezydent stolicy zapytaliśmy organizację Skauci Europy, która rokrocznie 6 stycznia bierze czynny udział w organizowaniu świątecznych marszów. – Nie jesteśmy organizatorami Orszaku – odpowiedział rzecznik organizacji Skauci Europy Tomasz Podkowiński. – Ja jako rzecznik prasowy Skautów Europy nie jestem upoważniony do wypowiadania się na ten temat. Ja mogę wypowiadać się na temat celów naszej organizacji, czyli działalności oświatowo-wychowawczej skierowanej na wychowanie młodzieży – podkreślał w rozmowie z „Codzienną” Podkowiński. – Orszak rozpocznie się modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi Kardynał Nycz. Tyle mogę powiedzieć – podsumował.

Jednak nie wszyscy obawiają się wypowiedzi w kwestii, która bulwersuje środowiska katolickie. Mówią o tym rodzice dzieci z katolickich szkół Stowarzyszenia Wspierania, Edukacji i Rodziny „Sternik” czynnie uczestniczących w Orszakach. – Prośba organizatorów o objęcie Orszaku honorowym patronatem jest dla nas poważnym zgrzytem. W tej sytuacji wykluczam możliwość wzięcia z rodziną udziału w Orszaku Trzech Króli – mówi nam Aleksander Stępkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, rodzic dzieci ze szkoły „Sternika”. – Szkoda, że okazało się, że determinacja organizatorów w afirmowaniu konkretnych wartości ewangelicznych ma swoje granice – dodał prof. Stępkowski.

Uważam, że organizatorzy imprezy o wyraźnie rodzinnym i również religijnym charakterze, afirmującym konieczność ochrony niewinnego życia ludzkiego, nie powinni honorować osoby, która kierując się politycznym interesem swojego ugrupowania skrzywdziła osobę niezwykle zasłużoną w służbie zdrowiu i życiu ludzkiemu – mówił prof. Stępkowski. Odniósł się on też do sugerowania ze strony Fundacji Trzech Króli, iż pytanie o zasadność ubiegania się o patronat prezydent Gronkiewicz-Waltz ma charakter polityczny.

Pytanie o to, czy nasze decyzje są spójne z naszymi publicznymi deklaracjami nie jest pytaniem politycznym, ale etycznym. Polityczna natomiast była decyzja Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, podjęta w świetle jupiterów i transmitowana przez media w czasie trudnych dla politycznego ugrupowania Pani Prezydent, głosowań w parlamencie. To zapowiedź odwołania prof. Chazana była stricte polityczna i oznaczała poświęcenie podstawowych wartości ludzkich i jednocześnie ewangelicznych w interesie własnego ugrupowania politycznego – podsumował prof. Stępkowski. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Macierewicz o wynikach badań wraku TU-154M: "Falsyfikują ustalenia MAK i komisji Millera"

Antoni Macierewicz / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Antoni Macierewicz poinformował dziś o wynikach badań wraku rządowego TU-154M, które przeprowadzała podkomisja w kooperacji z Narodowym Instytutem Badań Lotniczych przy uniwersytecie stanowym Wichita. - Dokonywane są symulacje, które weryfikują trzy raporty jakie powstały w tej sprawie, czyli raport pani Anodiny, raport Millera i raport techniczny który opublikowała komisja, którą mam zaszczyt kierować. Te dwie pierwsze symulacje w zasadzie są już gotowe, teraz trwają prace nad weryfikacją raportu technicznego - mówił Macierewicz w Telewizji Republika.

-  Pomiary zostały rzeczywiście zakończone, chociaż niektóre elementy są jeszcze dogrywane, ponieważ trzeba zdać sobie sprawę, że do dokonania tych symulacji w pełni, poza samymi pomiarami całego samolotu niezbędne jest rozłożenie masy tego samolotu, czyli także tych części, które są ruchome. Wszystkie te części są zidentyfikowane i umiejscowione w ich właściwym położeniu i kształcie. To olbrzymia praca

 -  poinformował Antoni Macierewicz, dodając, że w weryfikacji tych ustaleń maja pomóc symulacje.

- Dokonywane są symulacje, które weryfikują trzy raporty jakie powstały w tej sprawie, czyli raport pani Anodiny, raport Millera i raport techniczny który opublikowała komisja, którą mam zaszczyt kierować. Te dwie pierwsze symulacje w zasadzie są już gotowe, teraz trwają prace nad weryfikacją raportu technicznego

- wskazał. 

Według Macierewicza badania te „są odmienne od wszystkiego z czym mieliśmy do tej pory do czynienia". - Umowa, która nas łączy z Narodowym Instytutem Badań Lotniczych przy w Wichita, zastrzega, że do raportu końcowego, ani instytut, ani my, nie będziemy udostępniali efektów tych badań – mówił. 

Szef podkomisji smoleńskiej zauważył, że obecne badania rekonstrukcyjne „falsyfikują ustalenia MAK i komisji Millera”.

- Nasze badania w ostatniej fazie koncentrują się na rekonstrukcji wydarzeń, tak by każdy mógł porównać to co każdy widział, z tym jaki jest efekt symulacji, która pokazuje jak dokładnie odtworzony samolot, uderzając z tą samą prędkością rozpada się. On rozpada się, jeśli użyć paramentów MAK, zupełnie inaczej, w innym miejscu i kształcie. 

- zauważył, stwierdzając, że członkowie komisji Millera musieli, jego zdaniem, świadomie podpisać się pod „kłamliwym raportem”.

- Oprócz tych badań podejmujemy badania także obejmujące dane dotyczące wielu innych kwestii. Badacze z komisji pana Millera wskazywał właściwe miejsce katastrofy, które było dużo wcześniej niż w miejscu, w którym rosła brzoza, ale zamieciono to pod dywan. Szkoda, że potem podpisał fałszywy raport. To częstsze zjawisko w komisji Millera. Wielu z tych ludzi uczciwie i solidnie pokazywało co naprawdę miało miejsce, ale potem posłusznie podpisywali się pod kłamstwem

- mówił polityk PiS, wskazując, że wynikiem działań Donalda Tuska, państwo polskie utraciło wiele materiałów dowodowych.

- Słusznie podkreśla się, że Rosjanie bezprawnie nie dają dostępu do wraku, ale to nie jest nowa sytuacja. Komisja Millera też nie miała do niego dostępu. Najpierw, przez pierwsze dwa dni nie miała dostępu, dlatego, że wysłano ludzi, którzy nie mieli żadnej podstawy prawnej o reprezentowania państwa polskiego, bo pan Klich dopiero po trzech dniach powołał komisję. Pierwsze najważniejsze materiały dowodowe zostały zniszczone

- zaznaczył Macierewicz.

Jak dodał - całe PO z Donaldem Tuskiem na czele, całe SLD głosowało za tym, żeby zostawić śledztwo Rosjanom.

- Raport pani Anodiny i Pana Millera są fałszywe, nie tylko w szczegółach, o których wielokrotnie mówiliśmy, ale także w całościowym oglądzie sytuacji. Tam stało się coś zupełnie innego i przebieg był inny 

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl