Powtórka z "rozrywki". Na krakowskim Rynku imprezę (za 4 miliony) zrobi TVN, któremu pomogą urzędnicy

  

W ubiegłym roku TVN zrobił imprezę sylwestrową, a okoliczności porozumienia pomiędzy urzędnikami a telewizyjną stacją wywołały skandal. Padło wiele pytań, na które odpowiedzi nie ma do dziś. Ale co tam - w środę TVN znowu będzie "bawił" pod Sukiennicami.

Impreza w ostatnim dniu tego roku odbędzie się pod hasłem "Kraków - miastem królów". Rozpocznie się ok. godz. 19, a wystąpią m.in. Agnieszka Chylińska, Maciej Maleńczuk, Kayah, Zakopower, IRA, Liber, Wilki, Feel. Gigantyczna scena (szerokość 50 m, wysokości 17 m) stanie między Wieżą Ratuszową a Sukiennicami. Organizatorem jest TVN, ale również miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dwie ostatnie instytucje poniosą połowę kosztów imprezy, na którą wydane zostanie ok. 4 mln zł.

To jeden z wielu powodów protestu radnego PiS Ryszarda Kapuścińskiego, który w sprawie baletów TVN wystosował interpelację do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Zresztą zarzuty były już w ubiegłym roku. Niektóre podobne. Ponownie pojawia się choćby pytanie o przetarg.

"Z wielkim zdumieniem i niepokojem olbrzymia część mieszkańców Krakowa dowiedziała się od pani Magdaleny Sroki, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, która parę dni temu, na konferencji prasowej, ogłosiła Miastu i Światu, że w tym roku ponownie Kraków będzie razem z telewizją TVN organizował Sylwester, tym razem pod hasłem „Kraków Miasto Królów”. 
Jeszcze większe zdumienie wywołała wypowiedź Pani wiceprezydent, która z wielką pewnością siebie stwierdziła: „Jesteśmy dumni, że drugi rok z rzędu sylwestrową zabawę prosto z Krakowa zobaczą miliony widzów w całej Polsce. Współpraca z takim partnerem jakim jest TVN wpisuje się idealnie w strategię wizerunkową miasta”. W tym miejscu nieodparcie nasuwa się skojarzenie z wypowiedzią Pani wiceprezydent kiedy ogłaszała sukces jakim będzie zorganizowanie przez Miasto Kraków ZIO 2022"
- napisał radny Kapuściński.

Radny PiS zwrócił uwagę również jak to wyglądało w ubiegłym roku:
"Już parę tygodni przed całą imprezą ogrodzono dużą część Rynku ohydną czarną folią i wybudowano miasteczko namiotowe, z wielkich namiotów w kształcie mongolskich jurt, które skutecznie na prawie trzy tygodnie zasłoniły najpiękniejsze zabytki Krakowa. W ten sposób uniemożliwiono zwiedzanie najpiękniejszych zabytków Krakowa przez rzesze polskich i zagranicznych turystów.
Na Rynek Główny wjechał ciężki sprzęt, w postaci dźwigów, TIR-ów i setek innych pojazdów, które skutecznie dewastowały płytę Rynku. Sama infrastruktura sceniczna ważyła około 50 ton.
Organizatorzy Sylwestra w 2013 roku, zapewniali, że na teren Rynku nie będzie można wnieść szklanych butelek, niestety wg. informacji z krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, tylko na Rynku Głównym i dochodzących do niego ulicach, zebrano ok. 16 ton szkła. - najwięcej było butelek po tzw. szampanie? Jeżeli przyjmiemy, że butelka waży średnio ok. 0,5 kg., to okazuje się, że na Rynek w noc sylwestrową, w której uczestniczyło tylko 20 tys. osób, wniesiono około 32 tys. butelek. Jedna osoba została ugodzona ostrym narzędziem. Zabawę na Rynku Głównym w Krakowie zabezpieczało pięć ambulansów. Udzieliły one pomocy ok. 100 razy. Jeżeli w imprezie sylwestrowej wzięło udział około 20 tysięcy osób, z miejskiej kasy przeznaczono na ten cel 2 miliony złotych nie licząc dziesiątek tysięcy wydanych przez spółki miejskie to okazuje się, że udział jednej osoby w Sylwestrze na Rynku Głównym kosztował miasto 100 zł. Pytanie, ile uczestników zapłaciłoby taką kwotę za bilet na tę imprezę?"


I wystosował długą listę pytań do prezydenta Krakowa. Kilka z nich zacytujemy:
- czy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyda zezwolenia na wjazd pojazdów o masie całkowitej powyżej 10 ton co potencjalnie może oznaczać dewastację płyty Rynku?.
- kto personalnie ze strony Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podpisał, lub podpisze się pod zezwoleniem na organizowanie w tak barbarzyński i szkodliwy dla Krakowa sposób imprezy Sylwestrowej?
- czy Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, pan dyrektor mgr inż. arch. Jan Janczykowski wie o przyszłej skali agresji w przestrzeń najpiękniejszego i największego placu w Europie jakim jest Rynek Główny?
- czy prawdą jest, że telewizję TVN wybrano jako współorganizatora Sylwestra w Krakowie bez przetargu?
- jakie środki zostały przeznaczone z budżetu miasta Krakowa na sfinansowanie tegorocznego Sylwestra w Krakowie?
- jakie koszty poniosą krakowskie przedsiębiorstwa komunalne w związku z tegoroczną imprezą sylwestrową?
- jakie firmy zewnętrzne (proszę podać kwoty, na jakie podpisane zostały umowy) będą pracować przy organizacji całego przedsięwzięcia?
- czy podpisanie umów z tymi firmami zostało poprzedzone odpowiednimi przetargami?

Odpowiedzi doczekamy się? Czy jednak arogancja władzy przeważy...
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Groźny wypadek na autostradzie

/ policja.gov.pl

  

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu dwóch samochodów i busa, do którego doszło w sobotę o świcie na autostradzie A4 między węzłami Brzesko i Tarnów. Jedna osoba, najciężej ranna, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do krakowskiego szpitala – podała policja.

Droga w kierunku Rzeszowa jest jeszcze zablokowana. Kierowcy są kierowani na objazd przez Brzesko i dalej drogą 94. Do wypadku doszło tuż przed godz. 6 rano.

Samochód osobowy najechał na tył busa. Bus zjechał na lewy pas drogi, uderzył w bariery energochłonne i przewrócił się na bok. Podróżujący samochodem osobowym próbowali pomagać osobom z busa, wtedy w busa uderzył jeszcze jeden samochód jadący lewym pasem

– relacjonował rzecznik tarnowskiej policji Paweł Klimek.

Poszkodowanych zostało pięć osób. Ranni trafili do szpitali w Brzesku i Tarnowie, a jedna osoba w najcięższym stanie do szpitala w Krakowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl