300 tysięcy podpisów rodziców w Sejmie

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Wczoraj do Sejmu trafiło blisko 300 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Rodzice chcą mieć wybór”. Marszałek Radosław Sikorski odmówił spotkania z przedstawicielami stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, którzy przynieśli zebrane podpisy. W końcu udało się jednak przekazać podpisy. 

Okazało się, że rodzice w Polsce naprawdę chcą mieć wybór. Może to wreszcie przełoży się na ustępstwa ze strony władzy i przestanie ona traktować nas w nieobywatelski sposób – mówiła Karolina Elbanowska ze stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Projekt, który został złożony w Sejmie, zakłada postulaty dotyczące realnego wpływu rodziców na program nauczania, wyboru podręczników szkolnych przez rodziców i nauczycieli, a nie przez rząd, oraz prawa do edukacji przedszkolnej.

W 2011 r. stowarzyszenie zebrało 350 tys. podpisów pod ustawą obywatelską „Sześciolatki do przedszkola”. – W ub. roku mieliśmy milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie 6-latków – mówiła Elbanowska.

Chcemy mieć wybór w sprawie edukacji naszych dzieci. Decydować o tym, czy poślemy dzieci do szkoły w wieku 6, czy 7 lat. Dlatego ten projekt trafia dziś do Sejmu – wyjaśniała przed Sejmem Karolina Elbanowska. Inicjatywy stowarzyszenia dotyczą rządowej reformy systemu edukacji, nakładającej obowiązek szkolny na 6-latki.

Stowarzyszenie zgłosiło marszałkowi Sejmu zamiar złożenia na jego ręce podpisów rodziców. – Po wielu dniach oczekiwania na odpowiedź ze strony marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego dowiedzieliśmy się, że niestety nie znajdzie czasu dla przedstawicieli 300 tys. obywateli – mówiła Elbanowska. Okazało się, że nie zostaną nawet wpuszczeni na teren Sejmu. – Wicemarszałek Elżbieta Radziszewska upierała się, że nie ma miejsca w Sejmie dla naszej kilkunastoosobowej grupy – mówiła Elbanowska.

Podpisy zostały złożone i zapieczętowane a projekt trafił na ręce wicemarszałek sejmu! - podają na facebooku organizatorzy. Formalne liczenie głosów zaczęło się wczoraj o godzinie 16. Pracownicy sejmu powiedzieli, że "ponieważ podpisów jest tak duży zapas parlament najprawdopodboniej nie będzie zwracał się po pomoc w weryfikowaniu głosów do PKW".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Izrael odwołuje wycieczki szkolne do Polski

zdjęcie ilustracyjne / krystianwin CC0

  

Ministerstwo zdrowia Izraela zaleciło odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych do Polski, zaplanowanych do 4 marca, z powodu nowego koronawirusa - poinformował w niedzielę izraelski minister oświaty Rafi Perec.

„Nie ma czegoś takiego, jak nadmierne środki ostrożności. Jesteśmy odpowiedzialni i nie narażamy się na ryzyko” - oznajmił Perec, cytowany przez portal Kanału 12, który pierwszy napisał o sprawie.

„Ministerstwo oświaty podąża ściśle za wskazówkami ministerstwa zdrowia. Dotyczy to szkół, które miały kontakt z Koreańczykami, i dotyczy to także wycieczek do Polski. Zbyt duże środki ostrożności są lepsze niż za małe” - przywołuje wypowiedź Pereca portal informacyjny Ynet.

Izraelskie ministerstwo oświaty zaleciło w niedzielę ok. 12 uczniom pozostanie w domu na 14-dniowej kwarantannie, ponieważ mieli oni kontakt z pielgrzymami przybyłymi z Korei Południowej, spośród których u 18 wykryto nowego koronawirusa po powrocie do kraju.

Ynet zwraca również uwagę, że izraelskie szkoły zostały powiadomione zbyt późno o odwołaniu wycieczek i wielu rodziców wyraziło zaniepokojenie, że nie otrzymają zwrotu kosztów za podróż, które szacuje się na 5 tys. szekli (ok. 5,8 tys. złotych). Mowa jest o 29 wycieczkach i 3 807 uczniach, a ministerstwo oszacowało ich całkowity koszt na 60 mln szekli (ok. 70 mln złotych).

„Należy podkreślić, że do teraz nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa w Polsce”

- dodaje Ynet.

Co roku tysiące Izraelczyków w wieku 16-18 lat przyjeżdżają do Polski i odwiedzają miejsca związane z Zagładą. Wycieczki te są centralnym wydarzeniem związanym z nauką o Holokauście, którą przewiduje izraelski system edukacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts