Aktorzy, kostiumy, pirotechnika – normalna produkcja filmowa – tak o wizualizacjach, które pojawią się na koncercie „Podziemna armia powraca” opowiada „Codziennej” Łukasz Kobiela, reżyser widowiska. Koncert Jerzego Zelnika, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka w takiej oprawie będzie można zobaczyć już jutro w Katowickim Centrum Kultury. Wstęp po okazaniu bezpłatnej wejściówki!

– Cały sektor publiczny, szkoła, mainstreamowe media zrezygnowały z pracy na rzecz edukacji historycznej czy patriotycznej. Musimy wypełniać tę lukę. Z jednej strony oddać chwałę Żołnierzom Wyklętym, z drugiej nieść informacje o prawdzie tamtych czasów i popełnianych na bohaterach zbrodniach – mówi „Codziennej” Paweł Piekarczyk. I dodaje: – To służba żołnierzom i młodemu pokoleniu. Mówimy na scenie czystą prawdę o naszych bohaterach. Nie ma w tym określeniu słowa „nadużycia”.
 
Występowi Zelnika, Czajkowskiego i Piekarczyka będą towarzyszyły wizualizacje. Każdy z utworów został „zilustrowany” przez ekipę filmową pod kierownictwem Łukasza Kobieli, scenarzysty i reżysera przedsięwzięcia.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Miller. Wzięło w nich udział ponad osiemdziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych (Berliner Mauer, Beskidy, Rodzynki, Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich), statystów i aktorów. – Część zdjęć graliśmy w byłym areszcie UB w Katowicach – dodaje reżyser. Jutrzejszy koncert zostanie zarejestrowany i wydany na płycie DVD. – To unikatowa dla wielu okazja. Dzięki tej rejestracji widzowie będą też uczestnikami tego widowiska – mówi Kobiela.

Jutro, godz. 18, Katowice, Centrum Kultury Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2.

Wejściówki do odbioru w siedzibie Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach przy ulicy Drzymały 9 m 4 w godz. 8-16 lub po wcześniejszej rezerwacji na godzinę przed koncertem w Centrum Kultury Katowice.