Bioenergoterapia, tai chi, aikido… Robert Tekieli w książce „Łowcy wolności” pisze o fenomenach współczesnej kultury, które przedstawiane są jako pożyteczne i neutralne, a w swojej istocie są niebezpiecznymi duchowościami.

Już okładka książki sugeruje jej tematykę. Człowiek w kręgu kamieni w Stonehenge, symbolizujących kult Księżyca i Słońca. Europa cofa się ku pogaństwu. Zachodnia cywilizacja zapomina o swoich chrześcijańskich korzeniach, czego efektem jest wikłanie się milionów ludzi w duchowo niebezpieczne praktyki. Tytułowymi łowcami wolności są nie tylko przywódcy sekt, których misją jest zniewolenie ludzi. Dziś w głównym nurcie kultury znajdujemy setki propozycji ruchów psychomanipulacyjnych. Najbardziej wstrząsająca jest chyba w książce Roberta Tekielego opowieść o trzynastoletniej dziewczynce, którą hipisująca matka wydała w ręce członków sekty Bhagwana Shree Rajneesha. W sekcie głoszącej absolutną wolność dziecko było zmuszane do seksu ze wszystkimi „wychowawcami” grupy. Jak silnej manipulacji musiała zostać poddana kobieta, by całkowicie zatracić instynkt macierzyński i człowieczeństwo? Co gorsza matka, która wystawiła córeczkę na trwający kilka miesięcy zbiorowy gwałt, po trzydziestu latach nie potrafi zrozumieć, jak bardzo skrzywdziła swoje dziecko. "Pranie mózgu" to sformułowanie dobrze oddające skutki psychomanipulacji.

Autor pisze, że trwa wyścig o duszę Zachodu. To prawda, jednak najmocniej oddziałuje na czytelnika, gdy pokazuje bezpośrednie konsekwencje wchodzenia konkretnych osób w praktyki i ideologie New Age. I tak czytamy tu o trzyletniej Zuzi, wobec której rodzice stosują dietę dr. Jana Kwaśniewskiego. Polega ona na tym, że dziecko może jeść jedynie wieprzowinę, smalec i słoninę. Dodatkowo dziennie może pić pół litra śmietany…

Tekieli omawia kilkadziesiąt różnorodnych fenomenów współczesnej kultury, które są przedstawiane jako pożyteczne i neutralne duchowo, a w swojej istocie są duchowościami wrogimi. I właśnie to ukrywanie duchowej natury bioenergoterapii, metody ustawień rodzinnych Berta Hellingera, tai chi, jogi, metody kontroli umysłu według Silvy, numerologii, kabały, jasnowidzenia czy aikido – stanowi o manipulacji, której poddani są dziś ludzie.

„Łowcy wolności” są rozszerzeniem i uzupełnieniem wcześniejszego bestsellera pióra tego samego autora, książki „Zmanipuluję cię, kochanie”.