Terapia szokowa rządu Jaceniuka. Kijów wzmacnia armię i lustruje sędziów

  

Ukrainę czekają radykalne reformy. Premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział znaczne obniżenie podatków. W 2017 r. gospodarstwa domowe mają płacić za gaz trzykrotnie więcej niż obecnie. Wzmocnione zostaną armia, siły MSW – na ich potrzeby rząd ma przeznaczyć 5 proc. PKB, a sądownictwo zostanie zlustrowane i również dofinansowane.

W programie przewiduje się zmniejszenie aparatu biurokratycznego, wprowadzenie reformy podatkowej, wycofanie deklaracji o pozostawaniu Ukrainy poza blokami wojskowymi, podwyższenie do poziomu rynkowego opłat za energię oraz wprowadzenie ubezpieczeń zdrowotnych w miejsce systemu finansowanego z budżetu. Ponieważ rząd za główne zagrożenie dla kraju uważa agresywne działania Rosji, w centrum uwagi pozostaje zapewnienie odpowiednich środków na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne. W sumie na armię, milicję, prokuraturę i sądy ma być przeznaczone 5 proc. PKB.

W programie przewidziano też ulgi dla uczestników operacji antyterrorystycznej. Rząd chce też ożywić gospodarkę i wzmocnić pozycję samorządowców. Stawki i liczba podatków mają zostać radykalnie zmniejszone. Większe środki i uprawnienia uzyskają samorządy, do których trafi znaczna część wpływów z podatków. Ocenia się, że w 2015 r. otrzymają one dodatkowo 39 mld hrywien. Jak zapewnił premier, jego rząd zlikwiduje organa administracji na szczeblu obwodowym (wojewódzkim) i przekaże ich pełnomocnictwa obwodowym samorządom. Problem w tym, że ostatnie wybory samorządowe (oprócz Kijowa) przeprowadzono w 2010 r., jeszcze za Janukowycza. Czyli pieniądze i pełnomocnictwa trafią do „przedrewolucyjnych” rad obwodowych. Kolejne wybory są zaplanowane na październik 2015 r. Jaceniuk mówi o nieubłaganej walce z korupcją. Część niezbędnych przepisów już została uchwalona, jednak czas pokaże, czy będą one działały zgodnie z oczekiwaniami. Podstawową sprawą jest reforma milicji i systemu sądowego. Przewiduje się przeprowadzenie weryfikacji 9 tys. sędziów.

W programie zapisano też przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę prywatyzacji – sprzedanych ma zostać 1200 spółek państwowych.

Cały tekst ukazał się w poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Rozpoczął się 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen

  

Korowód zespołów folklorystycznych reprezentujących regiony górskie z różnych stron świata przeszedł w niedzielę przez zakopiańskie Krupówki, inaugurując 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Grupy m.in. z Węgier, Turcji i Nepalu będą do piątku rywalizowały w Zakopanem o główne trofeum – Złotą Ciupagę.

„Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy” – powiedziała zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Na festiwalowej scenie zlokalizowanej na Równi Krupowej zaprezentują się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły - Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy i Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej.

Zespoły będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach - autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku przygotowywane Dni Narodowe. W tym roku w wiosce festiwalowej swoją kulturę zaprezentują zespoły z Macedonii i Ukrainy. Ciekawie zapowiada się też środowy koncert zatytułowany „Muzyka Łuku Karpat”, który w tym roku zabierze widzów w muzyczną podróż po Karpatach śladem weselnych nut, a dodatkową atrakcją będzie pokaz góralskiej mody ślubnej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa owczarków podhalańskich, kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki.

Codziennie w wiosce festiwalowej będzie działać także Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego zaprezentuje się ponad 40. twórców instrumentów muzycznych z całej Polski.

„Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale przede wszystkim, jak na prawdziwą pracownię przystało, przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć, a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, piszczałki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych”

– wymieniał organizator Piotr Piszczatowski.

Zakopiański festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl