Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów: Nasza relacja z manifestacji

13 grudnia o godz.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

13 grudnia o godz. 13.00 z placu Trzech Krzyży wyruszy Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów. Zapraszamy do śledzenia manifestacji w portalu niezalezna.pl.
16:05
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego Marsz 13 Grudnia dobiega końca. Demonstracja zakończyła się dużym sukcesem. Obyło się bez żadnych incydentów, choć na Marszu było kilkadziesiąt tysięcy osób.

16:01

Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego rozbrzmiewa hymn narodowy.

16:00
- O co chodziło? O to, by obywatele nie mogli dowiedzieć się prawdy o protestach dotyczących sfałszowania wyborów. To się nie uda. Ten dzień, zwycięski, pokazuje, że władzy się to nie uda [...] Chcieć, to móc! Nie lękajcie się! Nie lękajmy się, a zwyciężymy! - mówi prezes PiS.

15:58
- Próbowano ten marsz zahamować. Nie udało się, nie dali rady i nie dadzą - będziemy organizować kolejne marsze. Ten marsz jest również w obronie dziennikarzy, ich wolności - bez nich nie mamy wolności słowa. Na dziennikarzy obecna władza podniosła rękę, to skandal - mówi Jarosław Kaczyński, przypominając zatrzymanie i próbę osądzenia dziennikarzy za relacjonowanie sytuacji w PKW.

15:55
Jarosław Kaczyński powtarza: - Te wybory zostały sfałszowane. Dodaje, że po sfałszowanych wyborach "PO-PSL zaczęło kampanię, którą można określić tylko jednym słowem: hańba"
15:53
Głos zabrał Jarosław Kaczyński: - Dzisiejszy pochód jest jak co roku pochodem pamięci, ale także pochodem zwycięstwa - wygraliśmy te wybory. Młode pokolenie pokazało, że chce zmian.W Polsce odradza się duch obywatelski. Ten pochód jest pochodem tych, którzy chcą obronić prawo do wyłaniania władzy w wolnych wyborach, oceniania władzy i odwołania. Chcą nam wyrwać kartę wyborczą z rąk - boją się perspektywy zwycięstwa tych, którzy chcą władzy uczciwej i sprawiedliwej.

15:50
Ryszard Czarnecki na Marszu: 
13 grudnia wspominamy tych, którzy zginęli za wolną Polskę - Polskę wolności słowa. Nie możemy dopuścić do tego, by władza przesuwała Polskę w stronę wschodu i tamtejszych standardów. To na wschodzie chwali się policję, gdy zatrzymuje dziennikarzy, co zrobiła wiceprzewodnicząca PO, prezydent Warszawy. Chcemy zachodu, nie wschodu - zasługujemy na porządną władzę, nie zaś na nieudaczników zezujących na wschód.15:41
Na marszu jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Liczby tej nie mogą zakwestionować nawet reżimowe media15:36
Anna Streżyńska, w latach 2006–2012 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, komentuje na Twitterze:15:34
Na razie przemawia kpt. Zbigniew Sulatycki.
- Jesteśmy coraz bardziej zmartwieni, widzimy, jak nasz okręt jest pchany powolutku na skały - mówi.15:33
Wkrótce głos zabrać ma Jarosław Kaczyński:15:32
Andrzej Gwiazda:
Mam nadzieję, że mimo utraty zaufania do wyborów, w przyszłych wyborach będziemy potrafili przypilnować uczciwości tych wyborów i reagować na to, jak zachowują się wybrani przez nas ludzie. Jeżeli tego nie potrafimy, pozostaje nam zbiorowe wyjście na ulice, czego – życzę sobie i wszystkim – ażeby udało się uniknąć.  

15:29
Na Marszu jest oczywiście Andrzej Duda - kandydat PiS na prezydenta RP:15:26
Odtwarzane jest też przesłanie do uczestników marszu innej legendy opozycji - Andrzeja Gwiazdy. Stan zdrowia nie pozwolił mu - tak jak Janowi Olszewskiemu - na osobisty udział w marszu.


Stan bezkarności rozzuchwalił ludzi, którzy próbują demokrację oraz interesy społeczne wykorzystać do celów własnych. Są to ludzie łatwo rozpoznawalni. W ich interesie jest przekonanie nas, że polityka to jest sprawa brudna i nie należy się polityka zajmować. Należy tym, którzy przechwycili stanowiska, pozostawić wolną rękę. Proszę Państwa, polityka nie jest rzeczą brudną. Polityka jest troską o wspólne dobro i działaniem na rzecz wspólnego dobra. I my, wrzucając kartkę wyborczą, bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, co zrobią ci, których nazwisko podkreśliliśmy. I tylko politycy ulegają wszelkim naciskom korupcyjnym i rożnym innym, a tylko wyborcy mogą im dać oparcie - powiedział Andrzej Gwiazda. 15:24
Ważne słowa Jana Olszewskiego:


Wielkim wstrząsem był przebieg ostatnich wyborów samorządowych. Fakt, że głos co czwartego wyborcy jest nieważny, pozbawił ten akt wyborczy wiarygodności, stał się tragicznym symptomem obecnego stanu naszego państwa, o którym jego minister mówił, że „istnieje tylko teoretycznie”. W każdym demokratycznym kraju powinno to wstrząsnąć tak samo opinią obywatelską, jak i organami władzy. Tymczasem obserwujemy kampanię medialną po raz kolejny przekonującą, że nic się nie stało, że to tylko taki zwykły polski bałagan. Słyszymy wystąpienia autorytetów niektórych środowisk prawniczych, że do najbliższych wyborów prezydenckich i parlamentarnych nic się nie da zmienić w obowiązujących przepisach i będą się one musiały odbyć według dotychczasowych zasad. 

15:21
Odczytywany jest list pierwszego antykomunistycznego premiera III RP: Jana Olszewskiego. 

33 lata temu ludzie, którzy sami określali się jako „komuniści w polskich mundurach”, przeprowadzili zamach kładący kres nadziejom „Solidarności”.
Warto w tym momencie przypomnieć, że jedną z przyczyn, dla których uznali, że postulaty „Solidarności” zagrażają komunistycznemu porządkowi, było żądanie zbliżających się wówczas wolnych wyborów do samorządów. Musiało upłynąć od tamtego czasu prawie 10 lat zanim kreatorzy stanu wojennego uznali, że w obliczu cofnięcia im ochrony udzielanej przez sowieckiego protektora, muszą zawrzeć jakąś formę porozumienia przynajmniej z częścią solidarnościowych elit.
Porozumienia Okrągłego Stołu zawierały znamienne ograniczenia wyborów do parlamentu, poddanych swoistej reglamentacji. Na szczęście, polskie społeczeństwo, polski wyborca potrafił znaleźć w tym bardzo specyficznym i wyszukanym systemie wyborczym sposób na zamanifestowanie rzeczywistej woli narodu - woli odrzucenia całości tych porozumień, które usiłowano narzucić zarówno samej „Solidarności”, jak i wszystkim Polakom.
Od tamtego momentu kwestia zasadniczej zdobyczy, jaką były wolne wybory w Polsce, była już sprawą przesądzoną, choć zamiar ten udało się zrealizować dopiero po dwóch latach -
napisał były premier.

15:17
Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego biało-czerwone róże składają Jarosław Kaczyński, Ryszard Czarnecki, Zbigniew Sulatycki (inżynier, kapitan żeglugi wielkiej, publicysta, były wiceminister transportu i gospodarki morskiej) i Bogusław Nizieński (sędzia, były Rzecznik Interesu Publicznego). W tle dźwięki "Pierwszej Brygady"15.12
Z głośników rozbrzmiewa „Marsz, marsz Polonia”.

fot. Krzysztof Sitkowski


15.05
Czoło marszu dotarło do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.14.50
Oddamy hołd temu, który doprowadził do tego, że Polska odzyskała niepodległość – powiedział do protestujących jeden z organizatorów marszu. Pod pomnikiem Romana Dmowskiego kwiaty złożyli politycy PiS, m.in. poseł Antoni Macierewicz.

Cześć i chwałą bohaterom” – skandowali ludzie.

14.45
Ta władza boi się pamięci o polskich bohaterach. Nie damy usunąć pani Kluzik-Rostkowskiej prawdziwej historii ze szkół – powiedział Joachim Brudziński.

14.43
Czoło marszu dotarło pod tablicę pamiątkową ku czci pomordowanych przez bezpiekę. „Cześć i chwała bohaterom” – skandują ludzie.

14.42
Karol Guzikowski: – Stocznia Gdańska jest z Jarosławem Kaczyńskim i nigdy się to nie zmieni.

14.41
W kilkudzisięciotysięcznym marszu idą również całe rodziny z dziećmi.

fot. Krzysztof Sitkowski

14.34
Piotr Gliński i Jarosław Sellin złożyli kwiaty pod pomnikiem Paderewskiego.

14.33
Idący w marszu skandują: „Wynik PSL lepszy niż w PRL” i „Tu jest Polska” oraz „Żeby Polska w siłę rosła, trzeba posła, a nie osła”. Marsz rozciąga się od placu Trzech Krzyży do pomnika Ignacego Paderewskiego.

14.21
Cześć i chwała Reaganowi” – skandowano przed ambasadą USA. Z głośników słychać utwór Tadka z dedykacja dla tych wszystkich młodych ludzi, którzy musieli wyemigrować z Polski.

14.10
Głos zabrał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. – Siedem lat temu chciano aresztować całą redakcję „Gazety Polskiej”, wielotysięczne manifestacje ich powstrzymały – przypomniał Tomasz Sakiewicz. – Dzisjaj chcieli tak samo aresztować niezależnych dziennikarzy. Przypomnimy rządzącym, czym była „Solidarność” – dodał.

fot. Krzysztof Sitkowski

14.02
Wśród transparentów, które mają ze sobą uczestnicy marszu, znalazł się również taki:

fot. twitter.com

13.50
Z placu Trzech Krzyży wyruszył Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów. W pierwszym szeregu manifestacji idą m.in. politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele.

13.46
Prezes Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa.

13.44
Do zgromadzonych przemówił Jarosław Kaczyński.
Szanowni państwo, uczciliśmy pamięć poległych po 13 grudnia, to bardzo ważne, żeby wszyscy, którzy oddali życie za ojczyznę byli w naszej pamięci, Musimy też pamiętać o tych, którzy zginęli w latach 1944-1956, tych którzy zginęli na wybrzeżu, tych którzy zginęli w 1976 roku – mówił. – Druga część marszu to będzie marsz obywatelski, to będzie marsz w obronie demokracji, mediów, dziennikarzy, obywateli. Właśnie ten marsz zaczynamy. Wiem, że ci, którzy tu przybywali, mieli problemy, ale nie z powodu pogody, ale stworzonych przez władzę – dodał prezes PiS.

fot. twitter.com

13.35
Głos zabrał Jan Pawlicki, dziennikarz TV Republika zatrzymany w PKW podczas relacjonowania manifestacji. – Media w Polsce są dziś bardzo podzielone i spolaryzowane. Część z nich zajmuje się wspieraniem obecnej władzy – podkreślił Pawlicki. Dziennikarz przypomina, jak traktowane są u nas media, które nie są przychylne rządzącym. Mówi m.in. o wejściu służb do tygodnika "Wprost" po ujawnieniu afery podsłuchowej oraz o zatrzymaniach dziennikarzy w PKW.

13.30
Jerzy Zelnik odczytuje deklarację ideową marszu. Za chwilę będzie przemawiał prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński.

13.25
Minutą ciszy i modlitwą uczczono wszystkich zamordowanych w stanie wojennym.

13.18
Rozpoczął się Apel Poległych, trwa odczytywanie nazwisk ofiar stanu wojennego.

13.16
Świętej pamięci pani Ania Walentynowicz powiedziała, że musimy się na nowo policzyć i chyba dziś jest ten dzień, kiedy powinniśmy się na nowo zacząć liczyć – powiedziała do uczestników marszu aktorka Katarzyna Łaniewska.

13:14
Zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy.


13.11
Marsz za chwilę ruszy.

fot. Magdalena Piejko

13.01
Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" informuje, że w marszu bierze udział około 50 tys. osób.

12:45
Jak informuje nasza dziennikarka Magdalena Piejko, plac Trzech Krzyży zapełnia się. Nad ludźmi powiewa morze biało-czerwonych flag; są też transparenty Klubów Gazety Polskiej z różnych miast Polski. Uczestnicy marszu odmawiają różaniec.

fot. twitter.com/pis_org_pl

12.30
Do Warszawy od rana zjeżdżają autokary z uczestnikami marszu. Tu manifestanci z Lublina:

fot. twitter.com/pis_org_pl

Marsz będzie pokojowy. Jedynymi rekwizytami podczas marszu będą polskie flagi oraz biało-czerwone róże – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Joachim Brudziński z PiS. – Wiemy, jak zapewnić bezpieczeństwo, nie ma czego się bać – zapewniał z kolei w piątek poseł Jarosław Zieliński.

O bezpieczeństwo protestujących – oprócz służb porządkowych organizatorów – zadba oczywiście policja. – Trzykrotnie spotykaliśmy się z organizatorem marszu, ostatni raz w piątek – mówi Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy stołecznej policji. – Udało nam się wspólnie wypracować sposób zabezpieczenia wydarzenia – dodaje. Jak podkreśla, patrole będą ustawione wzdłuż trasy marszu. Mrozek poinformował nas również, że do Warszawy ściągnięto dodatkowych funkcjonariuszy z Polski, ale „jest to niewielka liczba”.

Ciekawą informację podał za to w piątek portal wpolityce.pl. Mianowicie wczoraj do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wpłynęło dziś pismo z Sądu Rejonowego z prośbą o zgłaszanie się obrońców do ewentualnych postępowań w trybie przyśpieszonym. Że chodzi o sobotni marsz, wynikało z treści pisma. „W związku z jutrzejszymi wydarzeniami, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe zwrócił się do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z prośbą o zapewnienia obrońców w postępowaniu przyspieszonym na dzień 14 oraz 15 grudnia 2014 r.” – czytamy w piśmie. To podobna standardowa procedura przed tego rodzaju wydarzeniami, jednak brzmi złowrogo.

Organizatorzy marszu – Prawo i Sprawiedliwość oraz liczne organizacje – informują, że manifestacja jest wyrazem sprzeciwu wobec tego, co obecnie dzieje się w Polsce. „Nie godzimy się na ogromną skalę nieprawidłowości, manipulacji i nadużyć wyborczych, które pojawiły się w listopadowych wyborach samorządowych. Chcemy, aby 13 grudnia 2014 stał się dniem protestu przeciwko wielkiemu nadużyciu w sprawie głosowania i ograniczania wolności mediów” – napisano na oficjalnej stronie marszu.

Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów wyruszy 13 grudnia o godz. 13.00 z pl. Trzech Krzyży, a zakończy przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.Piłsudskiego obok Belwederu.

 


Źródło: niezalezna.pl

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo