​Nie będzie sowieckiego pomnika w Krakowie

  

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie nie powstanie pomnik upamiętniający czerwonoarmistów. Pomysł Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego został odrzucony przez polskie władze.
 
Jak informuje RMF FM, odpowiedź Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa została przekazana ambasadzie rosyjskiej w Warszawie.

Wojewoda małopolski nie może pozytywnie odpowiedzieć na propozycję ambasady rosyjskiej” – cytuje fragment listu agencja Ria Novosti. Polska odmówiła argumentując, że pochowani są tam nie tylko jeńcy Armii Czerwonej, ale także inni żołnierze. Ich liczby bez badań ustalić nie można. Wojewoda zaproponował stronie rosyjskiej ustawienie tymczasowej tablicy informującej o pochowanych tam jeńcach.

Rosjanie rozpoczęli publiczną zbiórkę pieniędzy na pomnik „Zamęczonych w polskich obozach śmierci” w październiku tego roku. Pieniądze zbierało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, założone dwa lata temu dekretem Władimira Putina. Rosjanie chcieli, aby pomnik stanął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Towarzystwem kieruje Władimir Medinskij, który jest też rosyjskim ministrem kultury.
 
Według Rosjan, na cmentarzu ma być pochowanych ponad 1200 czerwonoarmistów, którzy zmarli w obozie jenieckim po wojnie w 1920 roku.

Jak twierdzi rosyjska propaganda, bolszewicy po rozgromieniu ich pod Warszawą trafili do „polskich obozów koncentracyjnych” lub „polskich obozów śmierci” oraz, że w obozach zginęło i zostało zamęczonych nawet 60 tysięcy jeńców. Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. 
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Trwa biologiczna walka z komarami tygrysimi

/ bella67

  

W Bolonii na północy Włoch rozpoczyna się biologiczna walka z komarami tygrysimi. Władze miasta angażują do niej prawie pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Zmodyfikowane samce komara, wysterylizowane genetycznie mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi okazami owadów, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Boloński eksperyment w położonej nad kanałem dzielnicy Navile potrwa, jak zapowiedziały władze miejskie, 16 tygodni na obszarze o powierzchni 40 hektarów.

Co tydzień wypuszczanych będzie po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

O pomoc w tej operacji poproszeni zostali także mieszkańcy dzielnicy. Po to, aby zmniejszyć populację płodnych samców i podnieść skuteczność tej nowej formy walki urząd miejski zaapelował do właścicieli prywatnych terenów o stosowanie środków owadobójczych.

Jednocześnie zapewniono, że wypuszczenie wysterylizowanych komarów nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Jeśli rezultaty tej operacji będą zadowalające, ma ona zostać rozszerzona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl