Elbanowscy mają już 100 tys. podpisów pod akcją „Rodzice chcą mieć wybór!”

  

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców poinformowało, że udało się już zebrać 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem „Rodzice chcą mieć wybór!”. Zbiórka trwa do 12 grudnia. Organizatorzy mówią „ baza już jest, teraz zbieramy zapas”.
 
To już trzecia próba przeforsowania zmian w systemie edukacji najmłodszych.
 
W 2009 roku 60 tys. rodziców protestowało przeciwko obniżeniu wieku szkolnego. Później złożono w Sejmie obywatelski projekt w tej sprawie, pod którym podpisało się 350 tys. Polaków. „Marszałek sejmu nie dopuszczał tego projektu do drugiego czytania przez dwa lata” i w końcu został on odrzucony.
 
Później było blisko milion podpisów pod referendum odn. obowiązku szkolnego sześciolatków. Platforma Obywatelska i ten wniosek odrzuciła.
 
Aby konstytucyjna gwarancja „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” nie była martwym zapisem, potrzebna jest ponadprzeciętna aktywność obywatelska, która doprowadzi do zmiany prawa. Dopiero gdy rodzice będą bez przeszkód decydować o edukacji dzieci, będziemy mogli mówić o demokracji i cieszyć się wolnością na co dzień, a nie tylko w hasłach na rocznicowych folderach” – czytamy w uzasadnieniu ustawy „Rodzice chcą mieć wybór”.
 
Projekt zakłada:

1. Rodzice będą decydować o tym czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio czy siedmiolatek.
2. Edukacja przedszkolna będzie prawem dziecka i obowiązkiem państwa a nie odwrotnie.
3. Rodzice będą mieli realny wpływ na program nauczania.
4. Podręczniki będą wybierać rodzice i nauczyciele a nie rząd.
5. Na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe w przedszkolach.
6. Podniesione zostaną standardy min. transportu do szkoły
7. Rodzice zdecydują o prowadzeniu domowej edukacji dziecka, a nie dyrektor szkoły.
 
Pełna treść uzasadnienia do pobrania TUTAJ.

Wszystkie informacje odnośnie akcji znajdą Państwo TUTAJ.

"Mamy już 100.000 podpisów". Zobacz wideo
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,facebook.com,rzecznikrodzicow.pl


Wczytuję komentarze...

WOT gotowe do walki z wirusem

zdjęcie ilustracyjne / DarkoStojanovic CC0

  

Wojska Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem. Dowódcy brygad OT pozostają w kontakcie z wojewodami, uczestniczą w posiedzeniach zespołów oceniających i planujących ewentualne działania - poinformował rzecznik tej formacji ppłk Marek Pietrzak.

Rzecznik WOT odpowiadając na pytania Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że formacja ta pozostaje „w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem”.

- Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej, głównie w obszarze logistyki, wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów - wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa

- poinformował ppłk Pietrzak.

Zapewnił też, że dowódcy brygad OT pozostają w bezpośrednim kontakcie z wojewodami, a także uczestniczą w posiedzeniach zespołów oceniających i planujących ewentualne działania na wypadek powstania zagrożenia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts