Według Kasparowa, w rozwoju sytuacji w Rosji można dostrzec analogie do nazistowskich Niemiec. Podkreślił też, że opóźnianie podejmowania działań wobec Rosji może doprowadzić do niekontrolowanej eskalacji, włącznie z wystąpieniem najgorszego scenariusza, czyli otwartego konfliktu zbrojnego między Federacją Rosyjską a krajami NATO.

Jak informuje portal defence24.pl, podczas Warsaw Security Forum prezes Fundacji Praw Człowieka Garri Kasparow stwierdził, że Zachód musi być przygotowany na najgorsze scenariusze w odniesieniu do zachowania Rosji.

Kasparow określił działania Rosji jako desperacką walkę Władimira Putina o przetrwanie. Odniósł się przy tym bardzo krytycznie do traktowania Ukrainy jako strefy buforowej między Federacją Rosyjską a Sojuszem Północnoatlantyckim. Opisał również zagrożenie ze strony Rosji jako „rzeczywiste” i dotyczące Europy. Według niego, środki wdrażane przez NATO wobec Rosji mogą się okazać niewystarczające, aby zapobiec dalszej eskalacji kryzysu, łącznie z wybuchem konfliktu na pełną skalę.

Kasparow zaznaczył też, że w rozwoju sytuacji w Federacji Rosyjskiej można dostrzec analogie do nazistowskich Niemiec. Poparcie dla Władimira Putina po aneksji Krymu porównał do wsparcia, jakiemu udzielali Adolfowi Hitlerowi najwyżsi oficerowie w początkowym okresie jego rządów – podaje portal defence24.pl. Kasparow przypomniał jednocześnie, że Adolfa Hitlera można było powstrzymać w 1936 roku, a cztery lata później okazało się to niemożliwe.

Prezes Fundacji Praw Człowieka dodał, iż niezbędne jest podjęcie zdecydowanych kroków wobec Rosji, bo Putin, jak każdy dyktator, ma instynkt samozachowawczy i powstrzyma się od agresywnych działań tylko, jeżeli spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią.