Plaga głosów nieważnych. W Wejherowie 40 proc.! Jak robiono przekręty

  

Opinia publiczna skupia się na niedziałającym systemie informatycznym PKW. Jednak o wiele poważniejsze rzeczy działy się w obwodowych komisjach wyborczych podczas liczenia głosów Polaków. Plagą stają się głosy nieważne. W powiecie wejherowskim zanotowano około 40 proc. głosów nieważnych. Przedstawiamy jak mógł wyglądać mechanizm manipulowania wyborami.
 
- Mieliśmy swoich mężów zaufania w każdej komisji wyborczej w Redzie – mówi niezalezna.pl Violetta Sasiak, przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Wejherowie. – Jednym z powodów dużej liczby nieważnych głosów na kartach do sejmików były błędy ludzkie. Głosującym mówiono, żeby stawiać jeden krzyżyk na liście i mieszkańcy Redy wstawiali na każdej stronie krzyżyk. Oprócz tego zauważyliśmy sporo pustych kart – mówi Sasiak.

Wersję z Redy potwierdza Maria Wilczańska, mąż zaufania w ramienia PiS w jednej z komisji w Lublinie. - Starszym osobom mówiono „jeden krzyżyk na liście”. Co było bardzo mylące. Osoby te bardzo często na każdej stronie w „zeszycie” do sejmiku oddawały głos na każdej stronie – mówi Wilczańska. Następnie opisała portalowi niezalezna.pl mechanizm manipulacji, który mógł funkcjonować w wielu komisjach w Polsce.

Podczas liczenia głosów działy się rzeczy karygodne. Członkowie komisji najpierw wysypali karty na podłogę. Następnie podzielono karty z głosami. Na poszczególne kupki odkładano karty niebieskie, białe i różowe. Kolejną czynnością było podzielenie głosów na ważne i nieważne. Tam gdzie członkowie komisji zauważyli jeden krzyżyk, karta była odkładana na stół. Pod stołem lądowały głosy nieważne - relacjonuje. To co opisuje dalej jest niepokojące.

- W pewnym momencie podniosłam jedną z kart z kupki, gdzie leżały głosy nieważne. Widzę pierwszy krzyżyk, szukam dalej i nie widzę drugiego krzyżyka. Zwróciłam uwagę przewodniczącemu. Ten na to „uratowała pani głos”. Sięgam po kolejną zszywkę i znajduje kolejny ważny głos w kupce głosów nieważnych. Ta praktyka mogła funkcjonować w całej Polsce – stwierdziła Maria Wilczańska.

Wyjątkowa liczba głosów nieważnych pojawiła się również w Gorzowie. - W wyborach prezydenckich w Gorzowie oddano w sumie 421 nieważnych głosów a frekwencja wyniosła ponad 44 procent. Teoretycznie można było pomyśleć, że nic w tym szczególnie nadzwyczajnego. Ale w głosowaniu do Rady Miasta ta liczba głosów nieważnych rażąco odbiega od prezydenckiej elekcji. W sumie w pięciu okręgach 5255 głosów było nieprawidłowych. - pisze portal gorzów24.pl
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Abp Budzik: śmierć Adamowicza wstrząsnęła wszystkimi

/ Ryszard Hołubowicz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Śmierć Pawła Adamowicza wstrząsnęła nami wszystkimi, trzeba ją przeżyć "w duchu przestrogi" – mówił w Lublinie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, podczas mszy św. w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska.

Arcybiskup wzywał do modlitwy, aby z tej śmierci Pawła Adamowicza "Bóg wyprowadził dobro, aby nas nauczył spoglądać na siebie z miłością, szukać dróg porozumienia i pojednania".

"Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska stawia nas wszystkich wobec tajemnicy przerwanego życia, której się nie da do końca wyjaśnić, zrozumieć, którą trzeba przeżyć w duchu wiary, ale także w duchu przestrogi, rachunku sumienia, który każdy z nas powinien sobie uczynić"

– powiedział abp Budzik.

Metropolita wezwał, aby tak jak na początku mszy św. "uderzyć się nie w cudzą, ale własną pierś".

"Może i my przyczyniliśmy się, chociażby przez milczące przyzwolenie, do fali agresji, w której powoli się zaciera granica między brutalnym światem wirtualnym, a światem rzeczywistym, w którym żyjemy i poruszamy się naprawdę. Może i my zapomnieliśmy, że przykazanie miłości odnosi się do wszystkich ludzi, także tych z drugiej strony politycznej barykady. Czy zmarnujemy jako naród kolejne dramatyczne ostrzeżenie skierowane do nas wszystkich?"

– pytał abp Budzik.

Abp Budzik przypomniał, że Paweł Adamowicz został zabity ciosami noża w wieku 53 lat, a jego ostatnie słowa były poświęcone Gdańskowi i jego mieszkańcom.

"Ta tragiczna śmierć przeszła bardzo blisko nas wszystkich, osobiście nas dotknęła, głęboko zasmuciła, wręcz przeraziła. W obliczu tragedii chcemy pytać o głębszy sens, bowiem w obliczu śmierci, zwłaszcza takiej śmierci, życie się staje zagadką. Zwłaszcza takiej śmierci, która zdaje się zabijać wszelką nadzieję i wszelki sens. W naszej udręce światłem może się stać słowo Boże, przyjęte z wiarą"

– mówił hierarcha.

We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz administracyjnym i samorządowych, mieszkańcy miasta. Przybyli m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W Lublinie na stopniach Ratusza wystawione jest zdjęcie Pawła Adamowicza i baner z napisem "Lublin solidarny z Gdańskiem". Przed zdjęciem płoną świeczki. W Ratuszu wyłożona została księga kondolencyjna. Flaga miasta na Ratuszu opuszczona jest do połowy masztu.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do szpitala, w poniedziałek po południu zmarł. Zostanie pochowany w sobotę w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

W dniu pogrzebu prezydenta Adamowicza w Lublinie w południe zawyją syreny miejskie, a po odegraniu hejnału na balkonie Ratusza, miejski trębacz zagra melodię "Cisza".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl