WOJNA W SIECI. Od PKW do pendolino – awarie paraliżują Polskę

  

Niedziałający system informatyczny PKW i kod źródłowy do systemu dostępny w internecie bez żadnych zabezpieczeń. W PKP system informatyczny mający nadzorować sprzedaż biletów na pociągi pendolino również nie zadziałał. W ostatnich dniach problemy z odbiorem internetu odnotowali również użytkownicy Polsatu Cyfrowego. – To nie musi być przypadek – mówią eksperci.

Codziennie zamiast oficjalnych wyników docierają do nas kolejne informacje o nieprawidłowościach w przygotowaniu wyborów. Tym newsom towarzyszą zapewnienia członków Państwowej Komisji Wyborczej, że winnym całej sytuacji jest ustawodawca, który ogranicza środki finansowe na system informatyczny, używany w zliczaniu głosów. Przewodniczący PKW Stefan Jaworski na konferencji prasowej odniósł się też do sprawy kontroli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która jeszcze przed wyborami sprawdzała, czy błędy w systemie wyborczym (pisaliśmy o nich na łamach „Codziennej” już na początku października br.) mogły być wynikiem sabotażu. Próbowaliśmy dowiedzieć się w ABW, jakie były skutki prowadzonej przed wyborami kontroli, i czy rzeczywiście pojawiły się przesłanki pozwalające podejrzewać możliwość sabotażu, jednak do zamknięcia tego wydania gazety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jak ujawnił portal Niezależna.pl, w internecie jest dostępny tzw. kod źródłowy do wyborów. Został on upubliczniony jeszcze przed wyborami.

W ubiegłą niedzielę miała rozpocząć się sprzedaż biletów na nowoczesne pociągi pendolino. Niestety awaria systemu rezerwacyjnego sprawiła, że klienci nie mogli nie tylko kupić biletów na Pendolino, ale i na każdy inny pociąg PKP Intercity. – Systemy się ze sobą zderzyły i zablokowały cały system. Wszystko stanęło – mówił podczas audycji w TOK FM jeden z dyrektorów PKP Jacek Wojciechowicz.

W ostatni weekend zablokowany dostęp do internetu mieli użytkownicy Cyfrowego Polsatu. Awaria została ponoć usunięta, ale czy taka seria zdarzeń w tak krótkim czasie w Polsce może być tylko przypadkiem?

– Służby muszą się zainteresować tymi przypadkami, żeby ustalić czy mieliśmy do czynienia z zaplanowanymi atakami hakerskimi czy błędami – mówi „Codziennej” Bogdan Święczkowski, były szef ABW. Jak dodaje, ABW ma do dyspozycji specjalny system „ARAKIS”, którego celem jest monitorowanie i ostrzeganie przed zagrożeniami informatycznymi. – Odpowiednie instytucje muszą ocenić też, czy te zdarzenia nie były wynikiem umyślnych błędów, albo furtek w systemie. Możliwa jest hipoteza, że była to próba dezorganizacji kluczowych systemów dla bezpieczeństwa państwa – mówi Święczkowski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl