Nie żyje Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Piłsudskiego

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl od osób związanych z kręgiem starej londyńskiej emigracji, w niedzielę, w Warszawie, odeszła do wieczności córka Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Avro52/wikipedia.org/domena publiczna
Jak dowiedział się portal niezalezna.pl od osób związanych z kręgiem starej londyńskiej emigracji, w niedzielę, w Warszawie, odeszła do wieczności córka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska zmarła w otoczeniu najbliższych, miała 94 lata.

Jadwiga Piłsudska urodziła się 28 lutego 1920 r. jako druga córka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej. Młodość spędziła głównie w Warszawie, gdzie mieszkała z rodziną w Belwederze oraz w Sulejówku.

We wrześniu 1939 r. wraz z matką i starszą siostrą Wandą znalazły się w Wilnie. Po agresji ZSRR na Polskę wyjechały do Kowna, a następnie zostały ewakuowane specjalnym samolotem przez Łotwę i Szwecję do Anglii. Po ewakuacji podjęła studia na Newnham College Uniwersytetu Cambridge na kierunku architektura, które ukończyła z dyplomem magistra inżyniera architekta w 1946 r. w Polskiej Szkole architektury na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie przy Uniwersytecie w Liverpoolu. Studiowała również urbanistykę i psychologię.

W 1944 r. wyszła za kpt. Andrzeja Jaraczewskiego, oficera Marynarki Wojennej. Po wojnie przebywała w Anglii na emigracji. Pracowała tam jako architekt, a także prowadziła z mężem firmę.

Jesienią 1990 r. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska powróciła do Polski na stałe. W dniu swych urodzin, 28 lutego 2008 r., została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 Źródło: niezalezna.pl,wikipedia.org

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo