Polscy męczennicy Świetlistego Szlaku

  

Dwaj polscy misjonarze zamordowani 23 lata temu w Peru przez terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak dołączą do grona męczenników komunizmu. Niebawem w Watykanie zostanie ogłoszony dekret kończący proces beatyfikacyjny ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka z zakonu franciszkanów konwentualnych.

Do zbrodni doszło 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto, niewielkiej miejscowości w peruwiańskich Andach. Ojcowie Zbigniew i Michał (nazywany Miguelem) dzień zaczynają od mszy św. Kiedy błogosławią wiernych na zakończenie Eucharystii, za drzwiami kościoła El Senoro de Mayo czają się uzbrojeni bandyci ze Świetlistego Szlaku. Gdy tylko księża wychodzą, napadają na nich. Żądają kluczyków do zakonnego samochodu. Żaden z parafian nie protestuje. Wszyscy się boją. Bojówkarze wiążą ręce duchownym i wiozą ich w kierunku miasteczka. Zakonnikom towarzyszy na własne życzenie siostra Bertha. Po drodze odbywa się „sąd” nad księżmi. Zostają „skazani” na śmierć m.in. za podjudzanie modlitwą, kultem świętych i mszą przeciw rewolucji, za okłamywanie ludu Biblią. Po „procesie” bojówkarze wyrzucają zakonnicę. Biorą za to kolejnego zakładnika – wójta. Jadą dalej. Zatrzymują się kilka kilometrów za Pariacoto. Tam mordują kapłanów i urzędnika.

Po ucieczce bandytów ciała ofiar znajdują mieszkańcy wioski. Misjonarze i wójt leżą twarzami do ziemi. Na ich zmasakrowanych głowach wyraźnie widać otwory po kulach. Maoistowscy terroryści zostawiają na ciele ojca Zbigniewa kartkę z napisanym krwią zdaniem: „Tak giną pachołki imperializmu”.

Ciała dwóch męczenników pochowano nieopodal kościoła Pariacoto. Wierni idący w kondukcie żałobnym nie tylko opłakiwali swoich księży. W poczuciu winy za brak reakcji na uprowadzenie duchownych śpiewali pieśń „Wybacz, Panie, swojemu ludowi”.

Proste kamienne groby misjonarzy są nawiedzane przez wiernych nie tylko z Pariacoto, ale także z zagranicy, w tym z Polski. Miejscowi mówią o zamordowanych polskich franciszkanach „nasi święci męczennicy”. Proces beatyfikacyjny franciszkanów rozpoczął się w 1996 r. Wydanie dekretu o męczeństwie Polaków nastąpi w najbliższym czasie.

Jak podał portal internetowy Katolickiej Agencji Informacyjnej eKai.pl, emerytowany biskup Chimbote w Peru, Luis Armando Bambarén Gastelumendi SJ poinformował swoich diecezjan, że niebawem można spodziewać się beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Tragedia na drodze. Starszą kobietę potrąciły dwa samochody

/ pixabay

  

78-letnia kobieta poniosła śmierć w wypadku, do którego doszło w środę w miejscowości Bezek Kolonia (Lubelskie) na drodze krajowej nr 12 – poinformowała policja. 78-latka została potrącona przez dwa samochody.

Do wypadku doszło w miejscu nieoświetlonym, poza terenem zabudowanym. Samochód osobowy potrącił kobietę, która była na jezdni. Następnie najechało na nią kolejne auto

– powiedziała oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie Ewa Czyż.

78-letnia mieszkanka gminy Rejowiec poniosła śmierć na miejscu. Oboje kierujący autami, które uczestniczyły w wypadku, byli trzeźwi.

Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl