Rzeczniczka nowej szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini prywatnie jest żoną lobbysty rosyjskiego monopolisty Gazpromu – ujawniło Radio Wolna Europa (RFE/RL).
 
Ślub Catherine Ray, rzeczniczki Mogherini, i lobbysty Thomasa Barrosa-Tastetsa miał miejsce we Francji 19 października 2013 r.

Barros-Tastets jest partnerem w firmie lobbingowej G+ z siedzibą w Brukseli. W oficjalnej biografii mężczyzna stwierdza że „doradza dużym międzynarodowym firmom energetycznym w dziedzinie stosunków publicznych”. Same „duże firmy energetyczne” nie są wymienione z nazwy, ale w mediach branżowych (m.in. „European Business Review (EBR)” z marca 2013 r.) można znaleźć informację, że Barros-Tastets jest przedstawicielem Gazpromu w sprawach publicznych w Europie. W innej notce z sierpnia 2013 r., która informuje o tym, że Barros-Tastets został partnerem G+, podawano, że lobbysta „doradza Gazpromowi w jego kontaktach z organami ochrony konkurencji w UE.”
 
W unijnym „Rejestrze służącym przejrzystości” („TR”) widnieje się wykaz potwierdzający, że Gazprom Export generuje rocznie od 300 tys. do 350 tys. przychodów firmy G+. Barros-Tastets był widziany 29 października br. w towarzystwie rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka w Brukseli. Rosyjski urzędnik przebywał w mieście w związku z negocjacjami gazowymi z Ukrainą.

Postać samej szefowej europejskiej dyplomacji, Włoszki Frederiki Mogherini od samego początku budziła kontrowersje. Chodzi o jej łagodny stosunek wobec Moskwy. W lipcu, gdy Rosja atakowała Ukrainę, Mogherini odwiedziła rosyjską stolicę. Tam, wbrew protokołowi dyplomatycznemu, spotkała się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.