Telewizja Polska i Polskie Radio nie chcą pokazać spotu zachęcającego do rozliczania polityków z ich wyborczych obietnic. Chodzi o spot kampanii „Obywatele decydują”, w którym autorzy zachęcają do kontroli obietnic wyborczych polityków.

Kiedy przystało Ci przeszkadzać, że Cię olewają? Przecież leją na Ciebie w pracy, w szkole, kiedy pijesz kawę, a nawet, jak śnisz o lepszym życiu” – tak zaczyna się spot „Dość olewania”, nakręcony przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO).

Główną rolę gra w nim Julia Kamińska, która jest polewana wodą podczas codziennych czynności.

Nagranie kończy się wezwaniem: „Dość tego olewania! Wejdź na stronę ObywateleDecyduja.pl i rozlicz polityków ze wszystkich obietnic wyborczych. To jedyna szansa, by zaczęli się znowu z nami wyborcami liczyć”.

Jak informuje dziennik.pl, w serwisie internetowym, do którego kieruje spot, znajdują się gotowe elektroniczne zapytania, które można wysyłać do samorządowych polityków z pytaniami o realizację ich obietnic z 2010 roku. Wszystko po to, by każdy mógł sam swoich lokalnych przedstawicieli rozliczyć przed wyborami 16 listopada.

Spotu „Dość olewania” nie można obejrzeć w publicznych mediach.

Polskie Radio przesłało odmowną odpowiedź w poniedziałek, tłumacząc, że powodem decyzji był „estetyczny wyraz spotu, w którym użyto wulgaryzujących środków wyrazu, co powodowało jego obsceniczny charakter”.

Nieznana pozostaje decyzja TVP. Szef INSPRO podkreślił w rozmowie z „Dziennikiem”, że „dwa tygodnie temu odbyło się posiedzenie komisji oceniającej ten spot, ale wciąż nie możemy się doczekać odpowiedzi z TVP”.

Tu można obejrzeć spot „Dość olewania”: