Rosyjski konsul informatyzuje NATO

Grzegorz Wierzchołowski

Współzałożyciel portalu niezależna.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Publikuje również w tygodniku „Gazeta Polska”, dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” i miesięczniku „Nowe Państwo”.

Kontakt z autorem

  

Firma Unizeto kierowana przez konsula honorowego Rosji informatyzowała nie tylko najważniejsze polskie instytucje i wywiad wojskowy. W 2009 r. spółka wygrała ważny przetarg na wsparcie systemów informatycznych NATO. Odbiorcą usług była agencja Sojuszu odpowiedzialna za technologiczne wspieranie operacji wojskowych – pisze „Gazeta Polska”.

Od 2009 r. firma Unizeto nie posiada uprawnień do realizacji jakichkolwiek kontraktów związanych z dostępem do informacji niejawnych – podkreślał niedawno Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera. Właśnie w tamtym roku ABW odmówiła bowiem wydania Unizeto kolejnych świadectw bezpieczeństwa przemysłowego i cofnęła poświadczenia pozwalające na dostęp do informacji niejawnych.

W 2010 r., po odwołaniu się Unizeto od decyzji ABW, Jacek Cichocki z upoważnienia premiera Donalda Tuska podtrzymał stanowisko Agencji. W tym czasie – jak sprawdziła „Gazeta Polska” – spółka rosyjskiego konsula honorowego wygrała ważny międzynarodowy przetarg organizowany przez NATO.

W lipcu 2009 r. Unizeto Technologies SA, firma kierowana przez Andrzeja Bendiga-Wielowiejskiego (od 2007 r. pierwszego i jedynego w Polsce konsula honorowego Federacji Rosyjskiej), wygrała międzynarodowy przetarg na wsparcie systemów informatycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przetarg został przeprowadzony na podstawie dyrektywy 60-70 dotyczącej zamówień na rzecz NATO. 9 lipca 2009 r. Unizeto podpisała stosowną umowę z NCSA (Agencją Systemów Informatycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego).

„W ramach tej umowy Unizeto Technologies wesprze Agencję Systemów Informatycznych NATO w zdefiniowaniu procesów oraz w realizacji projektu technicznego systemu zarządzania usługami biznesowymi (Enterprise Services Management). Ponadto świadczyć będzie usługi wsparcia dla wszystkich komponentów systemu, to jest aplikacji serwerowych, bazodanowych, systemów operacyjnych oraz użytkowników końcowych” – głosił oficjalny komunikat spółki rosyjskiego konsula.

Agencja Systemów Informatycznych NATO (w 2012 r. przekształcona  w wyniku reorganizacji w NCIA – Agencję Komunikacji i Informacji) to jeden z ważniejszych elementów działania struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego, zapewniający informatyczne wsparcie niemal każdej militarnej operacji lub manewrów wojskowych. NCSA obsługiwała dziesięć głównych siedzib NATO rozlokowanych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. „NCSA odpowiada za poprawność funkcjonowania systemów informatycznych oraz łączności we wszystkich komponentach NATO podczas codziennej pracy, ćwiczeń i operacji wojskowych, zapewniając im stałe wsparcie techniczne” – tak o swoim kontrahencie pisała w 2009 r. spółka Unizeto.

Umowę realizowano od 15 lipca 2009 r. do 31 stycznia 2010 r. w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sił Połączonych w Europie (SHAPE) pod Brukselą.
Według informacji „Gazety Polskiej” spółka Unizeto wciąż umieszczana jest przez NATO na listach potencjalnych uczestników rozmaitych przetargów (tzw. listings of potential bidders), i to tak ważnych jak dostawa usług „kontroli dostępu i identyfikacji zagrożeń”, infrastruktura służąca do analityki biznesowej (czerwiec 2014 r.) czy sprzęt komputerowy i łączność sieciowa dla Agencji Komunikacji i Informacji NATO (wrzesień 2014 r.).

Więcej w tygodniku „Gazeta Polska”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska


Wczytuję komentarze...

Kto pisał nowy program Prawa i Sprawiedliwości? Europoseł w radiowej rozmowie wymienił nazwisko

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet europoseł Adam Bielan, poinformował, że autorem dokumentu jest Rada Programowa, na której czele stoi wicepremier Piotr Gliński. - Oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy autoryzowali ten tekst - dodał Bielan.

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet Adam Bielan, europoseł Solidarnej Polski, został zapytany o to, kto jest autorem dokumentu.

- Rada Programowa od kierownictwem wicepremiera Piotra Glińskiego, ale oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy, w tym przede wszystkim Jarosław Kaczyński, ten tekst autoryzowali

– stwierdził Bielan.

– Jarosław Kaczyński jest liderem naszego obozu, jest postacią bardzo charyzmatyczną i to oczywiste, że w tym programie jest rozwiniętych wiele jego myśli, ale redagował to zespół pod przewodnictwem wicepremiera Glińskiego – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288093-zobacz-program-pis]

Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, "bez PiT dla młodych", obniżka CiT czy 13 emerytura.

Pierwszy rozdział poświęcony jest wartościom i zasadom partii, drugi rozdział zatytułowano: "Diagnoza. Od postkomunizmy do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu".

[polecam:https://niezalezna.pl/288175-w-programie-pis-rewolucja-z-immunitetami-i-areszt-dla-posla-na-wniosek-prokuratora-generalnego]

Główny i największy rozdział to Państwo, który jest podzielony na podrozdziały takie m.in. jak: polityka społeczna i ochrona zdrowia, rozwój - zrównoważony i autonomiczny z aktywną rolą państwa; przyszłość edukacji i sportu, troska o wieś i rolnictwo, ochrona środowiska, polityka zagraniczna i obronna.

Czwarty rozdział to Wyzwania, czyli wolność, solidarność i godność, tożsamość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl