Rosyjski konsul informatyzuje NATO

Firma Unizeto kierowana przez konsula honorowego Rosji informatyzowała nie tylko najważniejsze polskie instytucje i wywiad wojskowy. W 2009 r.

GP
Firma Unizeto kierowana przez konsula honorowego Rosji informatyzowała nie tylko najważniejsze polskie instytucje i wywiad wojskowy. W 2009 r. spółka wygrała ważny przetarg na wsparcie systemów informatycznych NATO. Odbiorcą usług była agencja Sojuszu odpowiedzialna za technologiczne wspieranie operacji wojskowych – pisze „Gazeta Polska”.

Od 2009 r. firma Unizeto nie posiada uprawnień do realizacji jakichkolwiek kontraktów związanych z dostępem do informacji niejawnych – podkreślał niedawno Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera. Właśnie w tamtym roku ABW odmówiła bowiem wydania Unizeto kolejnych świadectw bezpieczeństwa przemysłowego i cofnęła poświadczenia pozwalające na dostęp do informacji niejawnych.

W 2010 r., po odwołaniu się Unizeto od decyzji ABW, Jacek Cichocki z upoważnienia premiera Donalda Tuska podtrzymał stanowisko Agencji. W tym czasie – jak sprawdziła „Gazeta Polska” – spółka rosyjskiego konsula honorowego wygrała ważny międzynarodowy przetarg organizowany przez NATO.

W lipcu 2009 r. Unizeto Technologies SA, firma kierowana przez Andrzeja Bendiga-Wielowiejskiego (od 2007 r. pierwszego i jedynego w Polsce konsula honorowego Federacji Rosyjskiej), wygrała międzynarodowy przetarg na wsparcie systemów informatycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przetarg został przeprowadzony na podstawie dyrektywy 60-70 dotyczącej zamówień na rzecz NATO. 9 lipca 2009 r. Unizeto podpisała stosowną umowę z NCSA (Agencją Systemów Informatycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego).

„W ramach tej umowy Unizeto Technologies wesprze Agencję Systemów Informatycznych NATO w zdefiniowaniu procesów oraz w realizacji projektu technicznego systemu zarządzania usługami biznesowymi (Enterprise Services Management). Ponadto świadczyć będzie usługi wsparcia dla wszystkich komponentów systemu, to jest aplikacji serwerowych, bazodanowych, systemów operacyjnych oraz użytkowników końcowych” – głosił oficjalny komunikat spółki rosyjskiego konsula.

Agencja Systemów Informatycznych NATO (w 2012 r. przekształcona  w wyniku reorganizacji w NCIA – Agencję Komunikacji i Informacji) to jeden z ważniejszych elementów działania struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego, zapewniający informatyczne wsparcie niemal każdej militarnej operacji lub manewrów wojskowych. NCSA obsługiwała dziesięć głównych siedzib NATO rozlokowanych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. „NCSA odpowiada za poprawność funkcjonowania systemów informatycznych oraz łączności we wszystkich komponentach NATO podczas codziennej pracy, ćwiczeń i operacji wojskowych, zapewniając im stałe wsparcie techniczne” – tak o swoim kontrahencie pisała w 2009 r. spółka Unizeto.

Umowę realizowano od 15 lipca 2009 r. do 31 stycznia 2010 r. w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sił Połączonych w Europie (SHAPE) pod Brukselą.
Według informacji „Gazety Polskiej” spółka Unizeto wciąż umieszczana jest przez NATO na listach potencjalnych uczestników rozmaitych przetargów (tzw. listings of potential bidders), i to tak ważnych jak dostawa usług „kontroli dostępu i identyfikacji zagrożeń”, infrastruktura służąca do analityki biznesowej (czerwiec 2014 r.) czy sprzęt komputerowy i łączność sieciowa dla Agencji Komunikacji i Informacji NATO (wrzesień 2014 r.).

Więcej w tygodniku „Gazeta Polska”.

 


Źródło: Gazeta Polska

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo