„Holy wins – Święty zwycięża” - katolicka odpowiedź na pogańskie zabobony

Przemarsze ulicami miast z relikwiami świętych, konkursy na najlepszą strój Świętego, debaty dotyczące świętości w dzisiejszych czasach – to tylko część programu uroczystości organizowanych w

emmanuel.info.pl
Przemarsze ulicami miast z relikwiami świętych, konkursy na najlepszą strój Świętego, debaty dotyczące świętości w dzisiejszych czasach – to tylko część programu uroczystości organizowanych w wielu miastach Polski pod hasłem „Holy wins – Święty zwycięża”. Inicjatywa stanowi katolicką odpowiedź na wywodzące się z pogaństwa Halloween.

Organizatorzy „Holy wins” podkreślają, że inicjatywy tej pod żadnym pozorem nie należy mylić z Halloween. Duchowni zgodnie podkreślają, że Halloween nie należy w żaden sposób łączyć z chrześcijańską uroczystością Wszystkich Świętych, której tradycja sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdy wierni oddawali cześć męczennikom. Stopniowo kult świętych rozprzestrzeniał się w całym Kościele, a gdy w roku 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Panteon (starożytną świątynię pogańską), rozkazał złożyć tam relikwie świętych i rozpocząć budowę świątyni pw. Matki Bożej Męczenników. Początkowo wspomnienie świętych męczenników obchodzono 13 maja, jednak papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość na 1 listopada, a papież Grzegorz IV w 837 roku postanowił, że 1 listopada będzie dniem dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

- Akcja „Holy Wins - Święty zwycięża”, promuje świętość, radość, życie, światło, dobroć. Jej głównym adresatem są ludzie młodzi. Przed uroczystością Wszystkich Świętych, chcemy zamanifestować prawdę, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Będziemy świętować ze świętymi – czytamy w komunikacie parafii organizujących akcję w Libiążu. Patronatem honorowym wydarzenie objął metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Rosnąca popularność akcji „Holy Wins” sugeruje, że coraz więcej katolików nie chce brać udziału w promowanym przez mainstreamowe media pogańskim Halloween. Organizatorzy akcji podkreślają, że w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych najważniejsze jest przypomnienie prawdy o świętych obcowaniu i teologiczną prawdą o tym, że niebo istnieje naprawdę, a my wszyscy jesteśmy powołani do życia wiecznego.

31 października, w dniu w którym inni bawią się z okazji Halloween, „święci” maszerowali również w towarzystwie aniołów na szczudłach i przy akompaniamencie bębniarzy i innych instrumentów ulicami Warszawy. Wspólnota Emmanuel we współpracy z innymi warszawskimi wspólnotami i organizacjami już po raz raz drugi organizuje w stolicy Pochód Wszystkich Świętych – Holywins. Organizatorzy zachęcali całe rodziny do przebierania się za swoich ulubionych świętych i wyruszenia w radosnej i kolorową paradzie.

- Spotkać można wielu świętych współczesnych i tych z dawniejszych czasów, aby w przeddzień 1 listopada, pokazać radosny aspekt świętowania ze Wszystkimi Świętymi – zapewniają organizatorzy.

Z kolei w diecezji kieleckiej już kolejny rok z rzędu w nocy z 31 października na 1 listopada organizowane jest czuwania modlitewne „Noc Świętych”.

 Źródło: niezalezna.pl,archidiecezja.warszawa.pl,emmanuel.info.pl,diecezja.pl

 

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo