Dziś Tomasz Sakiewicz będzie podpisywał książkę „Testament I Rzeczypospolitej”. Trwają 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Po raz pierwszy 700 wystawców z 20 krajów prezentuje swoją ofertę w nowo otwartym centrum wystawowym Expo przy ulicy Galicyjskiej. O godz. 15 w sali  „Budapeszt”  przewidziane jest spotkanie redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” z czytelnikami. 

Targowe sobota i niedziela zapowiadają się niezwykle smakowicie. Gościem targów będzie Stefan Czerniecki, podróżnik i autor „Codziennej”, który będzie promował swoją najnowszą książkę „Czekając na Duida. Śladem szeptu amazońskiego potoku”. Książka o dziewiczej Amazonii, która może zachwycić pięknem albo zastawić śmiertelną pułapkę, będzie miała swoją premierę właśnie na targach (stoisko A4, sobota, godz. 11:30–18).

Również w sobotę przy stoisku wydawnictwa Biały Kruk (D4) swoje książki będą podpisywali: ks. prof. Dariusz Oko (w godz. 10:15–11:15), prof. Andrzej Nowak (w godz. 12–13:30), prof. Krzysztof Szczerski (w godz. 13–14:30) i autor przepięknych albumów fotograficznych Adam Bujak (w godz. 15–18). W niedzielę przy tym samym stoisku pojawią się ponownie: prof. Andrzej Nowak (w godz. 11–12), ks. prof. Dariusz Oko (w godz. 12–13), prof. Krzysztof Szczerski (w godz. 12–13) oraz Adam Bujak (w godz. 14–17). Z kolei w godz. 13–15 będzie tam można spotkać Antoniego Macierewicza.

Warto z pewnością zwrócić uwagę na stoisko Wydawnictwa M (C2). W sobotę od 10 do 13 pojawi się tam Szymon Wróbel. W godz. 13–14 oraz 15–16 Krzysztof Ziemiec będzie podpisywał swoje trzy książki: „Wszystko jest po coś”, „Rozmowy z dystansu” i „Warto być dobrym”. Od godz. 16 do 17 redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz będzie podpisywał książkę „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego”. W niedzielę przy tym samym stoisku pojawią się: Marek Lasota, autor książki „Wojtyła na podsłuchu”, kandydat na prezydenta Krakowa (w godz. 10–11), oraz Stanisław Dziedzic (w godz. 11–12). Krzysztof Koehler od godz. 12 do 13 będzie podpisywał książkę „Wnuczka Raguela”, a Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, od godz. 12 do 13 będzie promował książkę „Czy Jezus jest Bogiem?”.

Na stoisku Domu Wydawniczego Rafael (C44) Krzysztof Ziemiec podpisywać będzie książkę „Niepokonani” (sobota, w godz. 11.30–13). W niedzielę od godz. 11 do 13 Joanna i Jarosław Szarkowie podpisywać będą swoją serię „Kocham Polskę”. Atrakcją będzie promocja III tomu z tej serii pt. „Nasza wspaniała ojczyzna”

Po raz pierwszy na krakowskich targach wystawiają wydawcy spoza Polski. Mamy 80 wystawców z zagranicy. Jestem przekonana, że spowoduje to większe zainteresowanie czytelników, bo wydawcy zagraniczni prezentują tu książki, których nie można znaleźć w żadnej polskiej księgarni. Dla naszych księgarzy i wydawców jest to ułatwienie w nawiązywaniu kontaktów – mówiła na konferencji otwierającej imprezę prezes targów Grażyna Grabowska. Swoje książki wystawią wydawcy m.in.: z Austrii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, ze Słowacji, Szkocji, Syrii, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Wydawcy zapowiedzieli spotkania z blisko 600 autorami. W ramach Salonu Książki Katolickiej, oprócz wyżej wymienionych autorów, będzie można się spotkać także z bp. Antonim Długoszem, o. Leonem Knabitem i Marcinem Jakimowiczem. Ponadto odbędą się spotkania z wieloma autorami, m.in.: z Wojciechem Cejrowskim, Joanną Charms, Jackiem Cyganem, Anną Dymną, Januszem Gajosem, Katarzyną Grocholą, Sylwią Gruchałą, Julią Hartwig, Szymonem Hołownią, Ryszardem Krynickim, Andrzejem Maleszką, Janem Nowickim, Andrzejem Pilipiukiem, br. Tadeuszem Rucińskim, Szczepanem Twardochem, Januszem Wiśniewskim i Maciejem Wojtyszką.

Osobny salon Małe Ojczyzny mają w tym roku Węgry. Będzie można spotkać się tam z literaturą, kulturą i tradycją naszych bratanków. Węgrzy prezentują się pod hasłem „Bliżej, niż myślisz” i zapraszają na spotkania z pisarzami, koncerty, zajęcia dla dzieci i degustację węgierskich specjałów, w tym win.

W ramach imprez towarzyszących odbędzie się też Zjazd Blogerów Literackich. Podczas targów rozstrzygnie się kilkanaście konkursów, m.in. konkursy na książkę edytorsko doskonałą, najlepszą książkę na jesień, najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2014, a także konkurs o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, na Literacki Blog Roku. Ciekawie zapowiada się konkurs Słowem Malowane – wyłaniający najlepszy projekt okładki do jednej ze wskazanych książek.

W dotychczasowych 17 edycjach krakowskich targów uczestniczyło ćwierć miliona czytelników. Gośćmi imprezy byli m.in.: Michel Houellebecq, Wiktor Jerofiejew, Stanisław Lem, Dorota Masłowska, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wiktor Suworow, Wisława Szymborska i ks. Jan Twardowski. Na teren targów można dojechać specjalnym ExpoBusem. Każda osoba, która obchodzi 18. urodziny między 23 a 26 października, ma wstęp wolny. Impreza zakończy się w niedzielę.