Oddali hołd bł. ks. Jerzemu. 30. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w obchodach 30-lecia śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które odbyły się w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. – Ksiądz Jerzy wielokrotnie zachęcał do działania, do sprzeciwiania się złu. Wielokrotnie podkreślał, że bezczynność zwyczajnych, uczciwych ludzi rozzuchwala zło – przypominał podczas kazania biskup Józef Guzdek podkreślając współczesną wartość nauczania jednego z największych, jak określił biskup błogosławionego księdza Popiełuszkę, proroków XX wieku.

Przed mszą przy grobie ks. Popiełuszki ustawiło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Setki reprezentantów „Solidarności” z całej Polski złożyło wieńce przy grobie księdza Jerzego. Tłum ludzi, w którym najwidoczniejsze były sztandary „Solidarności” górników, hutników, lekarzy z całej Polski oraz wrocławskiej „Solidarności Walczącej” ustawiał się na placu przed kościołem już kilka godzin przed uroczystą mszą. Przed kościołem zapalono tysiące zniczy. Uczestnicy mszy przynieśli transparenty z hasłami, m.in. „Polska Bogiem silna”, „Dzisiaj także potrzeba świętych” oraz „Polska potrzebuje prawdy”.

Zgromadzeni oklaskami przyjęli rodzinę błogosławionego. Msze odprawiał także ksiądz Stanisław Małkowski.

Ksiądz Jerzy jest symbolem moralnej odwagi, ważnej w każdym czasie i miejscu. Także dziś przypomina światu, że trzeba przeciwstawiać się potędze zła. Ksiądz Jerzy wielokrotnie przekonywał, że nie wolno pozostać biernym i nie reagować na łamanie praw człowieka oraz poniżanie jego godności. Uważał, że bezczynność zwyczajnych, uczciwych ludzi, rozzuchwala sługi zła, dlatego wiele razy zachęcał do działania. Nie daj się zwyciężyć złu – to jego wciąż aktualne przesłanie – mówił podczas homilii biskup Guzdek. – Nie zachowasz w pełni godności,gdy w jednej kieszeni będziesz nosił różaniec, a w drugiej książeczkę innej ideologii. Nie możesz jednocześnie służyć dwóm panom – przypomniał słowa kapelana „Solidarności”.

Zmagaj się z wrogami prawdy i kościoła oraz wszelkimi przejawami pogardy do drugiego człowieka i niesprawiedliwości, poniżenia, ludzkiej godności, bądź strażnikiem granicy między dobrem a złem, którą wyznaczył Bóg – wskazywał biskup przesłanie Popiełuszki, które według niego wciąż różne siły starają się zamazywać.


fot. Magdalena Piejko

Zgromadzeni wspominali atmosferę panującą w tym miejscu 30 lat temu. – Było wtedy strasznie zimno. Przez całą noc staliśmy w kolejce do kościoła, która sięgała aż do Placu Inwalidów. Staraliśmy okryć sobie nogi gazetami. To było straszne przeżycie, staliśmy w tej kolejce z małymi dziećmi – mówiła pani Barbara, emerytowana nauczycielka języka polskiego. – Tutaj, u niego w parafii, zawsze jest rodzinnie, tutaj przychodzą ludzie wiary, którzy trzymają się jej swoimi korzeniami, niezmiennie od pokoleń – dodawała.

Dla mnie ksiądz Jerzy już jest świętym. To jeden z najwybitniejszych Polaków, zaraz po papieżu. Niezwykły Polak, z którego my śmiertelnicy możemy brać przykład – mówił Eugeniusz Jabłoński, który od lat wraz z innymi członkami bolesławieckiej „Solidarności” przyjeżdża do parafii Stanisława Kostki w Warszawie na uroczystości ku czci błogosławionego księdza Jerzego.

Ksiądz Popiełuszko reprezentuje postawę bardzo męską, co dzisiaj jest dla nas wzorem i powinno być wzorem dla wielu – przyznali zgodnie Daniel i Mateusz, podchorążowie z Głównej Szkoły Pożarniczej. – Pamiętamy o wsparciu, jakiego ksiądz Jerzy udzielał podczas strajków podchorążym. To było dla nich po ludzku ogromnie ważne, dlatego czymś naturalnym jest służba tutaj dzisiaj przy jego grobie – tłumaczyli.

Po mszy odbył się koncert pt. „Wierzę w świętych obcowanie”, na którym wystąpili m.in. Anna Seniuk, Danuta Szaflarska, Piotr Bajor i Radosław Pazura. W koncercie wziął udział także chór Voceum Tuam. Po koncercie wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty przy grobie błogosławionego. Uroczystości warszawskie były zwieńczeniem ogólnopolskich obchodów męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.


fot. Magdalena Piejko

fot. Magdalena Piejko

ZOBACZ WIDEO Z UROCZYSTOŚCI

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent Oświęcimia chce rozmów o narodowcach

/ peter89ba

  

Prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut organizuje w poniedziałek spotkanie w związku ze zgromadzeniem narodowców, zorganizowanym w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz - poinformował urząd miasta. Wśród zaproszonych są przedstawiciele władz państwowych.

Spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jest pokłosiem marszu narodowców, zorganizowanego 27 stycznia br., w 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

Do tej pory - jak poinformowała w połowie lutego Prokuratura Okręgowa w Krakowie - w tej sprawie wpłynęło dziewięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Jedno z nich zostało złożone przez Muzeum Auschwitz. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel powiedział, że dotyczy ono nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia Pomnika Zagłady oraz znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej.

Dotyczy ono także wykroczenia polegającego na organizacji zgromadzenia bez zezwolenia wojewody (wymaganego ustawą z 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady) oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego.

To zawiadomienie dotyczy także wydarzeń, które miały miejsce w trakcie zgromadzenia poza terenem placówki. Mowa tu o nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym oraz znieważeniu grupy ludności z powodu przynależności narodowej.

W ocenie prezydenta miasta Oświęcim, spotkanie w kręgu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych pozwoli na merytoryczną dyskusję odnośnie tego, jak zapobiegać sytuacjom takim, jakie miały miejsce podczas obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu.

Inicjator spotkania - jak podkreślił - chciałby, żeby "władze państwa, jego służby - w tym policja - z determinacją podchodziły do tego typu wydarzeń, i w taki sposób, żeby chronić wizerunek miasta i mieszkańców", tak, aby "Oświęcim nie stał się areną konfliktów".

Chwierut przypomniał także, że w związku z tymi wydarzeniami Rada Miasta Oświęcimia przyjęła apel, w którym domaga się od władz państwa, aby "podjęły skuteczne działania wobec osób, organizacji szerzących mowę nienawiści".

Główne obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, duchowni różnych religii, dyplomaci m.in. z Rosji i Izraela. Patronował im prezydent Andrzej Duda.

Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem "Faszyzm stop!" i flagą Izraela. Przedstawiciel jednego ze środowisk narodowych, Piotr Rybak, będący inicjatorem marszu, mówił, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę.

Według krakowskiej "Gazety Wyborczej", Rybak miał pytać uczestników marszu: "Czy my jesteśmy krajem niepodległym?"; "Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić" – miał wykrzykiwać Rybak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl