Eksport na ostrym zakręcie

  

Eksport ostro hamuje. To oznacza, że nie jest już siłą napędową naszej gospodarki. Zbyt mocno bowiem uzależniliśmy się od Rosji i Niemiec. Rosjanie nałożyli embargo na nasze produkty, a niemiecka gospodarka – choć oni kupują od nas najwięcej – ostro spowalnia.

Dynamika eksportu do Rosji ma spaść na początku 2015 r. z 15 proc. do poziomu 2–3 proc. – szacują ekonomiści. W związku z tym rok przyszły może być pierwszym od 2009 r. okresem, kiedy wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w euro po wielu latach spadnie. W 2009 r. było to tylko chwilowe wahnięcie, ale tym razem z powodu embarga i umacniającego się złotego ten spadek może potrwać o wiele dłużej.

Na świecie popyt na żywność rośnie, ale potrzeba czasu, aby znaleźć nowe rynki zbytu na polskie towary. Niestety, eksporterzy nie wykazali się dużą czujnością i zbyt mocno przywiązali się handlowo do Rosji. Teraz, kiedy zostali odcięci od rosyjskich odbiorców, nerwowo poszukują nowych kontrahentów.

Napływają też niepokojące informacje o kondycji niemieckiej gospodarki, naszego głównego partnera handlowego. Polscy eksporterzy już mogą obawiać się o trwałość kontraktów z tamtejszymi odbiorcami. Zdaniem ekonomistów będą musieli znaleźć alternatywę dla przynajmniej części eksportu do Niemiec. Będzie to dosyć trudne, ponieważ – jak ogłosił Bundesbank, bank centralny Niemiec – wszystkie kraje strefy euro zaczynają odczuwać skutki spowolnienia.

W związku z sytuacją u naszych partnerów minister finansów Mateusz Szczurek wyraził niepokój o naszą sytuację gospodarczą. – Gospodarka nie przyśpiesza w ostatnich miesiącach. Jest to niepokojące – stwierdził. Niepewność popytu na nasze polskie towary i usługi nakazuje z ostrożnością planować wpływy do budżetu. Jak przyznał, efekt rosyjskich sankcji tylko w pewnej mierze odciska swoje piętno na naszej gospodarce, w większym stopniu przyczynia się do tego marazm gospodarczy, który cały czas ściska zachodnią Europę. – To znacznie większy problem – stwierdził.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Stara śpiewka wróciła: „IPN sfałszowało teczki”. Tak Wałęsa reaguje na tekst „Gazety Polskiej”

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

"Gazeta Polska" w ostatnim numerze ujawniła, że Lech Wałęsa chciał wesprzeć milicjantów brygadami robotniczymi w walce z ekstremą "Solidarności". Tak wynika z nagrania ze spotkania Wałęsy z gdańskimi milicjantami z lutego 1990 r., do którego dotarła "GP". "Informuję wszem i wobec w IPN sfałszowano, wyprodukowano teczki niby znalezione u Kiszczaka w temacie TW Bolek" - zareagował dziś Wałęsa.

Lech Wałęsa na spotkaniu w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Gdańsku powiedział:

"Dziś musimy się bronić przed ekstremą "Solidarności" (...). Zobaczcie, co się dzisiaj dzieje. Nie wiem, czy nie wesprzeć was jakimiś brygadami robotniczymi. Ludzie się boją wychodzić na ulice. Gówniarzeria robi niedobre rzeczy".

Jak podaje "Gazeta Polska", Wałęsa nawiązał do masowych manifestacji przeciwko "porozumieniu 'konstruktywnej opozycji' z komunistami". 

[polecam:https://niezalezna.pl/263858-nie-wiem-czy-was-nie-wesprzec-gazeta-polska-ujawnia-nagrania-z-rozmow-walesy-z-milicjantami]

 Wałęsa za pomocą ochotniczych brygad robotniczych chce bronić milicjantów

- czytamy na łamach "GP".

Wałęsa na spotkaniu w WUSW przekazał milicjantom, że na najbliższym zjeździe zamierza zgłosić propozycję, aby "schować" nazwę "Solidarność".

"To był sztandar, pod którym walczyliśmy w opozycji. Trzeba go schować"

- cytuje słowa Lecha Wałęsy "Gazeta Polska".

Te fakty nie spodobały się Wałęsie, który - choć nie odniósł się do nich bezpośrednio - na swoim profilu na Facebooku napisał:

Informuję wszem i wobec w IPN sfałszowano , wyprodukowano teczki niby znalezione u Kiszczaka w temacie TW Bolek .Każdy może ten fałsz osobiście sprawdzić i udowodnić wystarczy zobaczyć m/m stronę , kartkę w kolejności Nr 5 w tej dokumentacji . Kiszczak czy SB takich błędów nie popełniali .

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl