Do końca października można codziennie głosować na książkę "Zośkowiec". Publikacja napisana przez dziennikarza portalu niezalezna.pl Jarosława Wróblewskiego została nominowana do prestiżowej nagrody w 7. Edycji Konkursu „Książka Historyczna Roku” organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
 
Jury konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Franaszka wybrało 20 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” oraz „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Czytelnicy mają możliwość głosowania na „Książkę Historyczną Roku” w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Oddać głosy na "Zośkowca" będzie można do 31 października br.Fot. Okładka książki.

Książka Jarosława Wróblewskiego przedstawia losy żołnierza Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” Henryka Kończykowskiego, ps. „Halicz” z plutonu „Felek”. Publikacja, bardzo dobrze wydana edytorsko, barwnie opisuje dzieciństwo i młodość bohatera w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją, udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu” i w Powstaniu Warszawskim, w którym przeszedł cały szlak bojowy w Zgrupowaniu Radosław od Woli po Czerniaków.


Na zdjęciu Henryk Kończykowski i Jarosław Wróblewski. Fot. Andrzej Kończykowski

„Halicz” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je z pierwszej ręki - transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie obozu KL Warschau i uwolnienie 348 Żydów, obronę szpitala Jana Bożego na Starówce i przejście kanałami do Śródmieścia. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. "Halicz" był więźniem gestapo i NKWD.

Po wojnie za udział w drugiej konspiracji otrzymał wyrok 15 lat więzienia, jego żona "Halina" została skazana na 8 lat więzienia.

Autor książki otrzymał w tym roku Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu za zasługi dla stolicy
, a "Zośkowiec" był nominowany do  tegorocznej VII edycji Nagrody Literackiej Miasta Warszawy i wyróżniony przez historyków PAN w III Konkursie Historycznym im. Jadwigi Chylińskiej.

Profil książki na Facebooku: Zośkowiec