Głosuj na "Zośkowca"

  

Do końca października można codziennie głosować na książkę "Zośkowiec". Publikacja napisana przez dziennikarza portalu niezalezna.pl Jarosława Wróblewskiego została nominowana do prestiżowej nagrody w 7. Edycji Konkursu „Książka Historyczna Roku” organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
 
Jury konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Franaszka wybrało 20 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” oraz „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Czytelnicy mają możliwość głosowania na „Książkę Historyczną Roku” w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Oddać głosy na "Zośkowca" będzie można do 31 października br.Fot. Okładka książki.

Książka Jarosława Wróblewskiego przedstawia losy żołnierza Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” Henryka Kończykowskiego, ps. „Halicz” z plutonu „Felek”. Publikacja, bardzo dobrze wydana edytorsko, barwnie opisuje dzieciństwo i młodość bohatera w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją, udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu” i w Powstaniu Warszawskim, w którym przeszedł cały szlak bojowy w Zgrupowaniu Radosław od Woli po Czerniaków.


Na zdjęciu Henryk Kończykowski i Jarosław Wróblewski. Fot. Andrzej Kończykowski

„Halicz” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je z pierwszej ręki - transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie obozu KL Warschau i uwolnienie 348 Żydów, obronę szpitala Jana Bożego na Starówce i przejście kanałami do Śródmieścia. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. "Halicz" był więźniem gestapo i NKWD.

Po wojnie za udział w drugiej konspiracji otrzymał wyrok 15 lat więzienia, jego żona "Halina" została skazana na 8 lat więzienia.

Autor książki otrzymał w tym roku Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu za zasługi dla stolicy
, a "Zośkowiec" był nominowany do  tegorocznej VII edycji Nagrody Literackiej Miasta Warszawy i wyróżniony przez historyków PAN w III Konkursie Historycznym im. Jadwigi Chylińskiej.

Profil książki na Facebooku: Zośkowiec
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zatrzymano kolejnych członków grupy przestępczej

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, powiązanej ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców, zajmującej się obrotem narkotykami – przekazała rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Ewa Bialik poinformowała, że do zatrzymań doszło pod koniec października oraz na początku listopada bieżącego roku.

"Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali pięć osób, natomiast trzy zostały doprowadzone z Aresztu Śledczego i Zakładu Karnego"

– wskazała.

Prokurator dodała, że po doprowadzeniu do prokuratury podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw narkotykowych oraz część z nich udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Według Bialik siedmiu z nich kupowało hurtowe ilości narkotyków w ilości od 5 do 80 kilogramów o wartości nawet ponad 1,2 miliona złotych od członków zorganizowanej grupy przestępczej, by je później sprzedawać.

Dodatkowo dwóm zatrzymanym przedstawiono zarzuty wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości narkotyków i ich przemyt z Hiszpanii do Polski. Miało to być co najmniej 400 kilogramów marihuany.

Wobec sześciu podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Natomiast wobec kolejnych dwóch osób dozór policji.

"Prokurator złożył zażalenia na postanowienia sądu"

– mówiła.

To nie pierwsze zatrzymania w sprawie grupy powiązanej ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców.

"Obecnie w toku postępowania występuje 32 podejrzanych w tym wobec 20 stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania"

– wskazała prokurator i dodała, że część z podejrzanych poszukiwana jest listami gończymi i Europejskimi Nakazami Aresztowania.

Według śledczych grupa pseudokibiców zajmowała się "wewnątrzwspólnotowym nabyciem marihuany, które w latach 2008–2013 były przewożone z Holandii do Irlandii i tam dystrybuowane oraz w okresie od 2014 roku do 2018 roku były przewożone z Hiszpanii do Polski, gdzie podlegały dalszej dystrybucji".

"Jak ustalił prokurator w proceder ten zaangażowanych było szereg osób, wśród których byli organizatorzy przemytu, pakowacze, kurierzy, dystrybutorzy przemyconych narkotyków"

– wskazała Ewa Bialik.

Dodała, że liderem tej grupy był Michał G. ps. "Gąsior".

Za przestępstwa narkotykowe może zatrzymanym nawet 15 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl