Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Głosuj na "Zośkowca"

Do końca października można codziennie głosować na książkę "Zośkowiec".

Archiwum
Do końca października można codziennie głosować na książkę "Zośkowiec". Publikacja napisana przez dziennikarza portalu niezalezna.pl Jarosława Wróblewskiego została nominowana do prestiżowej nagrody w 7. Edycji Konkursu „Książka Historyczna Roku” organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
 
Jury konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Franaszka wybrało 20 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” oraz „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Czytelnicy mają możliwość głosowania na „Książkę Historyczną Roku” w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Oddać głosy na "Zośkowca" będzie można do 31 października br.



Fot. Okładka książki.

Książka Jarosława Wróblewskiego przedstawia losy żołnierza Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” Henryka Kończykowskiego, ps. „Halicz” z plutonu „Felek”. Publikacja, bardzo dobrze wydana edytorsko, barwnie opisuje dzieciństwo i młodość bohatera w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją, udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu” i w Powstaniu Warszawskim, w którym przeszedł cały szlak bojowy w Zgrupowaniu Radosław od Woli po Czerniaków.


Na zdjęciu Henryk Kończykowski i Jarosław Wróblewski. Fot. Andrzej Kończykowski

„Halicz” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je z pierwszej ręki - transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie obozu KL Warschau i uwolnienie 348 Żydów, obronę szpitala Jana Bożego na Starówce i przejście kanałami do Śródmieścia. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. "Halicz" był więźniem gestapo i NKWD.

Po wojnie za udział w drugiej konspiracji otrzymał wyrok 15 lat więzienia, jego żona "Halina" została skazana na 8 lat więzienia.

Autor książki otrzymał w tym roku Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu za zasługi dla stolicy
, a "Zośkowiec" był nominowany do  tegorocznej VII edycji Nagrody Literackiej Miasta Warszawy i wyróżniony przez historyków PAN w III Konkursie Historycznym im. Jadwigi Chylińskiej.

Profil książki na Facebooku: Zośkowiec
 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo