​Estonia szykuje się do partyzantki

  

W Estonii ruszyły intensywne przygotowania do odparcia spodziewanej rosyjskiej agresji. W lasach i przy granicy z Rosją rozmieszczane są ochotnicze bataliony, które mają wesprzeć nieliczne siły regularnej armii. Od kilku tygodni trwają ćwiczenia kolejnych oddziałów.
 
Obecnie w formacjach ochotniczych, czyli Estońskiej Lidze Obronnej, służy ok. 17 tys. osób. Regularna armia Estonii to niecałe 4 tys. żołnierzy – podaje portal kresy.pl. Wyposażenie armii estońskiej to 150 transporterów opancerzonych, kilkaset moździeży i dział, kilkanaście śmigłowców transportowych, trzy lekkie niszczyciele i jedna fregata. - Chcę bronić mojego kraju. Im więcej ludzi będzie umiało trzymać broń, tym większe szanse, że odeprzemy Rosjan – mówi 18-letni student Kewin Ungro w rozmowie z amerykańskim „Wall Street Journal”, który niedawno wstąpił do Ligi.
 
W piątek, 3 października, na łotewski poligon w miejscowości Adaži, położonej 200 km od rosyjskiej granicy, zostało przetransportowanych pięć czołgów Abrams oraz 12 transporterów Bradley. Tegoż dnia do estońskiej miejscowości Tapa, w położonej w pobliżu Tallina, koleją dostarczono osiem transporterów Bradley oraz osiem kołowych transporterów Stryker. Lecz w sobotę, 4 października, na litewski poligon w Gaižiūnai przybyło również osiem transporterów - Bradley, oraz osiem transporterów Stryker. Wraz ze sprzętem na trzymiesięczną służbę przybyli żołnierze amerykańskiej 1. Brygady Grupy Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej, jednej z największych w USA. Mają oni zastąpić stacjonujących od końca kwietnia w Polsce oraz trzech krajach bałtyckich 600 żołnierzy 173. Brygady Powietrznodesantowej.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,kresy24.pl


Wczytuję komentarze...

Próbowali przemycić... pytony i węże boa

/ http://www.podkarpackie.kas.gov.pl

  

Na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej (Podkarpackie) udaremniony został nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów, w tym m.in. pytonów i węży boa – poinformowała Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Egzotyczne zwierzęta znajdowały się w czterech starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Przewoził je bus, którym podróżowało siedmiu obywateli Ukrainy.

„Kierowca nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków zwierząt oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę” – dodała Siwy.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli zwierzęta i zwrócili się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Na przejście graniczne przybyli ekspert z ZOO oraz koordynator ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Przeprowadzili oni wstępną identyfikację gadów i płazów. Okazało się, że spośród 166 przemycanych zwierząt aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską.

W busie przewożono 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Python reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), cztery warany kolczastoogonowe (Varanus acanthurus), dwa okazy boa madagaskarskiego (Sanzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt to ok. 50 tys. euro.

Jak podkreśliła Siwy, w sprawie przewożonych okazów objętych ochroną CITES wszczęto postępowanie karne. Natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi policja.

„Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Przewóz okazów objętych ochroną CITES przez granicę, bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”

– zaznaczyła Siwy.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl