​Rosja buduje port w obwodzie kaliningradzkim. Będzie konkurencją dla portu w Gdyni

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Rosyjskie władze poinformowały o zamiarze wybudowania do 2020 r. międzynarodowego portu morskiego w obwodzie kaliningradzkim, który będzie obsługiwał pasażerskie statki wycieczkowe. Ma on być konkurencyjny dla sąsiednich portów w litewskiej Kłajpedzie i polskiej Gdyni.

Port ma być wybudowany w mieście Pionierskij (dawne Kurowo), położonym około 40 km od Kaliningradu. Koszt budowy wyniesie prawie 9 mld rubli, czyli około 900 mln zł – poinformowano na portalu rządu Federacji Rosyjskiej.

Jak pisze rosyjska państwowa agencja informacyjna, obecnie port morski Kaliningradu nie jest w stanie przyjąć dużych statków pasażerskich, „z powodu czego region traci możliwość zarabiana na obsłudze pasażerskich statków wycieczkowych”. Przyjmują je natomiast litewska Kłajpeda oraz polska Gdynia. Rosyjski pasażerski terminal międzynarodowy ma się składać z czterech kei i przystani jachtowej.

„Pierwszy etap, który będzie kosztował 8,5 ml rubli (około 850 mln zł), przewiduje budowę międzynarodowego morskiego terminalu pasażerskiego z przystanią jachtową w mieście Pionierskij obwodu kaliningradzkiego” – czytamy w rządowym dokumencie. Projektowanie ma się zacząć już w przyszłym roku, a budowa ma być ukończona do 2020 r.

Drugi etap, który będzie kosztował 400 mln rubli (około 40 mln zł), przewiduje budowę głębinowego portu w rejonie miejscowości Jantarnyj.

W budowie portu ma wziąć udział włoska firma przewozowa Grandi Navi Veloci. Umowa w tej sprawie została podpisana w drugiej połowie września tego roku.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kolejne, obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/JerzyGorecki/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Dzięki wzorowej postawie kierowcy, kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu. Zatrzymany przez kierowcę pługopiaskarki mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. 44–latek stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy forda, który został ujęty przez innych uczestników ruchu drogowego. W rejon Bukowiny Tatrzańskiej natychmiast skierowano policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego zakopiańskiej komendy.

44-latek miał trudności z utrzymaniem prostego toru jazdy. To niepewne zachowanie na drodze wzbudziło czujność kierowcy pługopiaskarki jadącego za fordem z powiatu limanowskiego. Podejrzewając, że kierowca może być pijany, wraz z drugim kierowcą piaskarki postanowili zajechać mu drogę. Natychmiast zabrali mężczyźnie kluczyki i powiadomili Policję. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie 44-latka. Minioną noc, mieszkaniec gminy Łukowica spędził w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz dalszym losem nieodpowiedzialnego kierowcy zajmie się sąd.

Dzięki odwadze i wzorowej postawie obywatelskiej kierowców pługopiaskarek którzy dbają o zimowe utrzymanie dróg, kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl