W dniach 19-21 września w Centrum Kultury w Pszczynie odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Specjalnie dla czytelników portalu niezalezna.pl publikujemy pełny program festiwalu.
 
Piątek 19 września 2014 r.
 
Rozpoczęcie godz. 17.00
Koncert zespołu muzycznego.
Film nagrodzony Grand Prix w 2012 r. „Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk – za  pokazanie środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają.  
Powitanie i oficjalne otwarcie Festiwalu:
Przewodniczący KMN Krzysztof Czabański
Burmistrz miasta Pszczyna Dariusz Skrobol
Film nagrodzony Grand Prix w 2013 r. „Święty ogień”, reż. Maciej Grabysa, Jarosław Mańka.  Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku         w Krakowie 1980 roku.
 
Zakończenie - koncert zespołu muzycznego.

Sobota 20 września 2014r.
 
Rozpoczęcie godz. 10.00
 
Część I od g. 10.00 do 14.00-tej:
 
Koncert zespołu muzycznego   
 
Film “W pułapce wojny” – drugi z cyklu dokumentalnego “Prześladowani, zapomniani” – przedstawia dramatyczną sytuację chrześcijan w Syrii, którzy żyją pomiędzy dwoma stronami konfliktu: reżimową Armią Bashara Al Assada a Wolną Armią Syrii, która coraz bardziej ulega islamizacji poprzez napływ dżihadystów z całego świata. To opowieść o trwającym od 2011 roku konflikcie w kraju z punktu widzenia chrześcijan, którzy w Syrii przed wojną stanowili dziesięcioprocentową mniejszość wyznaniową.
Scenariusz i realizacja: Maciej Grabysa, Michał Król
Produkcja: Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu
 
Przerwa – koncert zespołu muzycznego
Film „Niosła go Polska”, reż. Robert Kaczmarek. To film o politycznych zmaganiach ukoronowanych prezydenturą. W filmie znalazły się m. in. nieznane i niepublikowane dotąd zdjęcia Lecha Kaczyńskiego.
Przerwa  – g. 14.00-16.00.
 
Część II –  od g. 16.00 do 24.00. -  FILMY NADESŁANE NA KONKURS.  
 
 
Niedziela 21 września 2014r.
 
Rozpoczęcie godz. 11.00.
 
Koncert zespołu muzycznego
 
Film „Wojciech Kilar. Credo”, reż. Violetta Rotter-Kozera, Zdzisław Sowiński.
Autorzy filmu przybliżają osobowość światowej sławy twórcy od lat podążającego indywidualną, niezależną drogą. W filmie zostały wykorzystane unikatowe, niepublikowane dotąd materiały pochodzące z prywatnych zbiorów kompozytora.
 
g. 12.00 – 12.30 - Panel z udziałem  Jury konkursu.  
 
g. 12.30 – 13.00 - Uroczysty koncert  na zakończenie, podczas którego następuje rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagrody wykonanej przez Manufakturę Pałac Nakomiady.