​Obama: Musimy sprzeciwić się agresji na Ukrainie. Wystąpimy za Estonię, za Łotwę i za Litwę

  

Obrona Tallina, Rygi, Wilna jest tak samo ważna jak obrona Berlina, Paryża czy Londynu. Jeśli zastanawiacie się, kto wystąpi w waszej obronie, już nie musicie. Wystąpimy za Estonię, za Łotwę i za Litwę. Już raz utraciliście niepodległość. Przy NATO się to nie powtórzy – oświadczył podczas dzisiejszej wizyty w Estonii prezydent USA Barack Obama.

- Na rozpoczynającym się jutro szczycie NATO w Walii musimy wysłać jasny sygnał mówiący o wsparciu dla Ukrainy. NATO musi pozostawić otwarte drzwi dla nowych krajów członkowskich. Sojusz Północnoatlantycki musi pomóc wzmocnić obronę Ukrainy, Mołdawii i Gruzji – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych podczas wystąpienia w Tallinie. - Jesteśmy silniejsi, bo stoimy ramię w ramię. Sojusz Północnoatlantycki musi być jeszcze mocniejszy w przyszłości. Musimy zainwestować m.in. w obronę przeciwrakietową stwierdził Barack Obama. Zapowiedział również rozmieszczenie dodatkowych siły, również amerykańskich wojskowych, na Łotwie, Litwie i w Estonii.

- Działania Rosji na Ukrainie to ewidentny atak na suwerenny i demokratyczny kraj. Na kijowskim Majdanie nie protestowali faszyści. Tam byli ludzie, którzy mieli dość skorumpowanej władzy. To nie rząd w Kijowie utopił Ukrainę we krwi. Zrobili to tzw. prorosyjscy separatyści, szkoleni i wspierani przez Rosję. To są rosyjskie siły zbrojne z rosyjską broniądodał Obama.

Prezydent USA wskazał, że rosyjski prezydent Władimir Putin „cały czas ignoruje możliwość rozwiązania kryzysu ukraińskiego drogą dyplomatyczną”. - Próba odzyskania ziem, które Rosja straciła w XIX wieku nie jest drogą Rosji do wielkości w XXI wieku. Nie chcemy konfrontacji z Rosją. Przez ostatnie 20 lat próbowaliśmy wciągnąć ja do wspólnoty narodów – wyjaśnił.
 
Jak zaznaczył prezydent USA, agresja Rosji na Ukrainie i wprowadzone w wyniku tego zachodnie sankcje już spowodowały recesję w rosyjskiej gospodarce. - Rubel jest rekordowo słaby. To efekt sankcji nałożonych na Rosję. Moskwa już płaci za swoje działania – pokreślił Barack Obama.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl