Poczta Polska znów na sprzedaż

  

Mniejszościowy pakiet akcji największego pracodawcy w kraju, państwowej Poczty Polskiej, ma być sprzedany na warszawskiej giełdzie. Trwają przygotowania do transakcji. Wejściem do Poczty Polskiej są zainteresowane inne firmy pocztowe, amerykańskie i europejskie banki oraz fundusze emerytalne – poinformował prezes firmy Jerzy Jóźwiak.

Jest to już kolejna zapowiedź prywatyzacji Poczty Polskiej. Pierwsze deklaracje padły pod koniec 2009 r. Debiut na GPW miał się odbyć pod koniec 2013 r. W tej chwili nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie terminu wejścia na GPW – powiedział w rozmowie z PAP‑em Jerzy Jóźwiak. Obserwatorzy rynku pocztowego uważają, że tak naprawdę Poczcie Polskiej wcale nie jest potrzebne wejście na giełdę. Spółce udaje się wygospodarować pieniądze na inwestycje z własnych środków. Ma ogromny majątek w nieruchomościach, które może wystawić na sprzedaż.

W latach 2014–2018 na inwestycje Poczta Polska chce wydać ponad 1,3 mld zł. Ponad 130 placówek spółka zamieniła na nowoczesne centra pocztowo-finansowe, w których klienci mogą korzystać z pełnej oferty grupy, w tym z usług Banku Pocztowego. Powstają zautomatyzowane strefy24, w których o każdej porze klient będzie mógł nadać lub odebrać przesyłkę. Poczta modernizuje też flotę. Od 2013 r. zainwestowała w nowy tabor blisko 200 mln zł. W tym roku wprowadziła do użytku 600 nowych aut spośród 3 tys., które zostaną wymienione do końca 2015 r.

Swój model biznesowy Poczta Polska opiera na przekonaniu, że jeszcze przez 10 lat będzie operatorem wyznaczonym do świadczenia usług powszechnych – przyznał prezes Jerzy Jóźwiak. – Gdybyśmy przestali nim być, to oznaczałoby nie tylko konieczność radykalnej zmiany dotychczasowego modelu biznesowego, ale i spadek zatrudnienia w naszej firmie nawet o kilkadziesiąt tysięcy osób – uważa prezes Poczty Polskiej.

Osłabianie narodowego operatora trwa już od lat – zauważa Bogumił Nowicki, przewodniczący Solidarności pracowników Poczty Polskiej. Restrukturyzacja w firmie trwa nieprzerwanie od 9 lat, a jej efektem jest to, że spółka oddała 20 proc. rynku, zatrudnienie zaś zmalało o 20 tys. osób. Było źle, ale pod rządami PO zapaść się pogłębiła. W ciągu tych 9 lat podstawowe segmenty spółki przeszły kilkanaście reorganizacji. Jedynie za rządów PiS‑u zaczęto się zastanawiać, czy nie przywrócić spółce dawnej struktury organizacyjnej. Poczta Polska to już nie państwowy urząd, ale skomercjalizowana spółka gotowa na sprzedaż.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Co w praktyce oznacza wynik wyborów do Senatu? Gowin: Od znaków zapytania pobolewa głowa

Jarosław Gowin / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania - tak wyniki wyborów do Senatu RP ocenia lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Dzisiaj w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin mówił o wynikach wyboru do Senatu.

- Tu nie mamy większości, to bardzo komplikuje proces rządzenia. Polska wkracza na ziemię nieznaną. Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania. Mnie troszkę od tych znaków zapytania głowa pobolewa

 - powiedział.

Pytany, czy zna w Senacie kogoś, kto byłby w stanie przejść na stronę PiS, Gowin odpowiedział:

- Nie jest tajemnicą, że wysoko cenię - również w kampanii wyborczej dobrze oceniałem - działanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale to nie oznacza, że PSL czy w wymiarze sejmowym czy senackim może być koalicjantem. Na razie deklaracje liderów PSL są jednoznaczne - chcą pozostać częścią obozu opozycyjnego.

[polecam:https://niezalezna.pl/293254-senator-po-pochwalil-sie-propozycja-objecia-teki-ministra-szef-kprm-cos-mu-przypomnial]

Zdaniem Gowina, "jeżeli dojdzie do poszerzenia koalicji - czy w Sejmie, czy w Senacie - a prawdopodobnie poszerzenie koalicji wymagałoby uzgodnień i na poziomie sejmowym czy rządowym i na poziomie senackim - to najpierw musi być to porozumienie, poszerzenie programowe".

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

[polecam:https://niezalezna.pl/293080-czego-boi-sie-schetyna-opublikowal-senacka-odezwe-napisal-w-niej-o-korupcji-politycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl