34. sierpień Solidarności

W niedzielę związkowcy zapraszają do Gdańska na uroczyste obchody 34. rocznicy strajków w sierpniu 1980 r. oraz powstania NSZZ „Solidarność”. – Sierpniowe postulaty są nadal aktualne.

arch.
W niedzielę związkowcy zapraszają do Gdańska na uroczyste obchody 34. rocznicy strajków w sierpniu 1980 r. oraz powstania NSZZ „Solidarność”. – Sierpniowe postulaty są nadal aktualne. Będziemy robili wszystko, by nie były one tylko napisami na historycznych tablicach – mówią związkowcy.

Równo 34 lata temu, w sierpniu 1980 r., w Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się strajki, które doprowadziły do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W słynnych 21 postulatach stoczniowcy żądali przede wszystkim przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz (tragicznie zmarłej w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej) oraz postawienia pomnika ofiar grudniowej masakry z 1970 r. By upamiętnić te wydarzenia, związkowcy jak co roku zapraszają do Gdańska na uroczyste obchody rocznicy sierpniowych strajków oraz powstania NSZZ „Solidarność”.

„W 34. rocznicę Porozumień Sierpniowych Komisja Krajowa NSZZ »Solidarność« dziękuje wszystkim, dzięki którym »Solidarność« powstała, przetrwała stan wojenny i trwa do dzisiaj, kontynuując walkę o prawa pracownicze i wrażliwą społecznie Polskę” – czytamy w apelu Solidarności. „Sierpniowe postulaty są nadal aktualne i mimo przeżywanych obecnie trudności, mimo antyspołecznej, antypracowniczej i antyzwiązkowej postawy rządu, Związek istnieje i realizuje swój najważniejszy cel, jakim jest obrona godności ludzi pracy” – podkreślają związkowcy i zapewniają: „Będziemy robili wszystko, aby 21 sierpniowych postulatów nie było tylko napisami na historycznych tablicach”.

31 sierpnia o godz. 7.00 na pamiątkę 34. rocznicy strajków sierpniowych na placu Solidarności w Gdańsku wypuszczonych zostanie 400 gołębi pocztowych. O godz. 10 złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej (ul. Osiek). Następnie odbędzie się przemarsz od Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej do bazyliki św. Brygidy. Tam odprawiona zostanie uroczysta msza św. koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. – Jak co roku odbędzie się przejście z pocztami sztandarowymi przed pomnik Poległych Stoczniowców, złożenie kwiatów pod historyczną Bramą nr 2 – mówi nam Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Solidarności. Okolicznościowe przemówienie wygłosi przewodniczący Solidarności Piotr Duda, przewodniczący gdańskiej Solidarności Krzysztof Dośla oraz prezes IPN‑u dr Łukasz Kamiński.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo