Gmin nie stać na przedszkola

  

Dwie trzecie gmin w Polsce nie ma środków, aby od 2017 r. zagwarantować wszystkim trzylatkom miejsce w przedszkolach. Zbyt małe dotacje z budżetu centralnego na rozbudowanie bazy lokalowej sprawią, że obietnica PO pozostanie jedynie na papierze.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała finansowanie przez gminy przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz wykonywanie przez te placówki zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Kontrolerzy szczególny nacisk położyli na realizację obietnicy rządu dotyczącej programu „Przedszkole za złotówkę”. Raport zwraca uwagę na spadek opłat w przedszkolach publicznych. Jednocześnie zauważa, że znacznie ograniczono zajęcia dodatkowe dla dzieci. W 27 proc. zbadanych gmin zrezygnowano z co najmniej jednych z zajęć dodatkowych. W odstawkę poszły rytmika, muzyka, taniec, ale również język angielski i nawet gimnastyka korekcyjna.

Z raportu wynika, że wójtowie nie widzą możliwości realizacji zadań stawianych przed nimi w dziedzinie edukacji przedszkolnej. W ich ocenie w budżetach samorządów zabraknie pieniędzy na rozbudowę bazy lokalowej tak, aby od 2017 r. każdy trzylatek mógł pójść do przedszkola. Ponadto koszty utrzymania dziecka w przedszkolu znacznie przewyższają przyznaną kwotę roczną dotacji na dziecko.

„Wójtowie gmin stwierdzili, że nie dysponują wystarczającą bazą lokalową, aby zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w przedszkolach (konieczność rozbudowy istniejących lub budowy nowych przedszkoli) oraz odpowiednim wyposażeniem (zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia, w tym mebli, dostosowanych do potrzeb dzieci trzy- i czteroletnich) ” – czytamy w raporcie NIK‑u.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Szczególne życzenia od pary prezydenckiej

Życzenia pary prezydenckiej / Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP/twitter.com/@prezydentpl

  

Życzenia radości z wyjątkowej relacji, jaką jest więź z wnukami i podziękowania za wychowanie młodego pokolenia Polaków - składają Babciom i Dziadkom prezydent Andrzej Duda z małżonką.

"Z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka życzymy wszystkim Państwu zdrowia, pogody ducha i radości płynącej z tej wyjątkowej relacji, jaką jest więź z wnukami"

- napisali prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Para prezydencka zaznaczyła, że dziadkowie odgrywają niezwykłą rolę w życiu dziecka.

"Doświadczenie, mądrość, poświęcony wnukom czas są nieocenionym skarbem, który towarzyszy nam przez całe nasze życie. Dziadkowie są często pierwszymi wychowawcami, opiekunami rodzinnej pamięci, a nierzadko też pierwszymi prawdziwymi przyjaciółmi. Widzą i wiedzą więcej dzięki swojemu życiowemu doświadczeniu, służą radą i niosą pomoc, inspirują i dają przykład swoją postawą. To wielka odpowiedzialność, ale również źródło olbrzymiej satysfakcji"

- wskazali prezydent z małżonką.

Para prezydencka podkreśliła, że pragnie "gorąco podziękować za wszystko", co dziadkowie robią dla wychowania młodego pokolenia Polaków, a szczególnie za pokazywanie wnukom, jak kochać Polskę i być dobrym obywatelem.

"Jesteśmy przekonani, że dzięki Państwa obecności Państwa wnuki nie tylko lepiej odnajdą się we współczesnym szybko zmieniającym się świecie, ale będą też otaczały troską nasz wspólny dom, Rzeczpospolitą"

- czytamy w życzeniach.

"Życzymy Państwu szczęścia i wszelkiej pomyślności, a nade wszystko wielu okazji do tego, by cieszyć się owocami Państwa pracy i obecnością najbliższych. Niech Dzień Babci, Dzień Dziadka oraz wszystkie inne dni najbliższego roku będą dla Państwa pełne optymizmu i rodzinnej miłości"

- napisała para prezydencka.

Dzień Babci przypada w poniedziałek, 21 stycznia, a Dzień Dziadka - we wtorek, 22 stycznia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl