Nowe dowody osobiste z błędem? Według niektórych wizerunek orła jest niezgodny z ustawą

Jak już informowaliśmy, od początku przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego pr

msw.gov.pl
Jak już informowaliśmy, od początku przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego przygotowany przez MSW. Tymczasem okazuje się, że wizerunek orła białego, którego użyto na nowym wzorze dokumentu, może różnić od tego, o którym mówi ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 roku.

O sprawie napisał dziennik.pl. Według osób, które zwróciły na to uwagę, różnice między orzełkiem z ustawowego wzorca, a tym z nowego dowodu, widać już na pierwszy rzut oka. Orły różnią się kształtem ogona, brakuje charakterystycznych cieni, a całość sprawia wrażenie zaprojektowanej na nowo.

Jest to tym bardziej dziwne, że w pierwotnej wersji projektu nowego dowodu orzełek niczym się nie różnił. Po co ktoś to zmienił? Nie wiem. Ale w resorcie zapanowała mała konsternacja – mówi jeden z informatorów dziennika.pl.

MSW twierdzi jednak, że w nowym dowodzie wykorzystano ustawowy wzór godła. Resort przekonuje, że udostępniony w przestrzeni publicznej wzór jest wizualizacją projektu w odpowiednio niskiej rozdzielczości i „w konsekwencji nie wszystkie detale ukazane na wizualizacji odwzorowują precyzyjnie projekt nowego dowodu osobistego”.

Ministerstwo zapewnia również, że do produkcji nowych dowodów osobistych zostaną użyte zaawansowane technologie m.in. mikrodruku i farb optycznie zmiennych, co „wyeliminuje zauważone rozbieżności pomiędzy wizualizacją a produktem końcowym procesu”.

Co ciekawe, dziennik.pl zapytał też o opinię Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przy którym działa Komisja Heraldyczna. Jednym z jej zadań jest opiniowanie i przygotowanie projektów wzorcowych aktów prawnych związanych z ustanawianiem insygniów władzy państwowej, herbów, flag czy emblematów. Rzecznik MAiC przyznał jednak, że „Komisja Heraldyczna nie opiniowała wizerunku Orła Białego zamieszczonego na nowym wzorze dowodu osobistego”.

Na nowym dowodzie osobistym – który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku – nie znajdą się już informacje o adresie zameldowania, kolorze oczu oraz wzroście. Nie będzie tam również zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Bez zmian pozostanie format i wymiary dowodu osobistego, jednak umieszczona w nim fotografia  będzie dokładnie taka sama, jak ta obowiązująca w paszportach.

Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat. Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy.

 

Źródło: ziennik.pl,niezalezna.pl

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo