To zachwieje władzą na Kremlu. Cena baryłki ropy poniżej 100 USD

  

Cena rosyjskiej ropy Ural na giełdach światowych spada. Sankcje i słabszy popyt na ten surowiec sprawiły, że kwota za baryłkę – po raz pierwszy od roku - spadła poniżej 100 dolarów amerykańskich. Aby rosyjski budżet, w większości finansowany ze sprzedaży surowców energetycznych był zbilansowany ropa musi kosztować co najmniej 114 USD.

Kilka dni temu portal niezalezna.pl pisał, że Rosnieft - rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej, ma poważne kłopoty. Brakuje mu około 44 miliardów dolarów na spłatę zadłużenia. Problemy zaczęły się w momencie nałożenia amerykańskich sankcji.

Rosyjski Ural to marka ropy naftowej wykorzystywana do ustalania cen ropy eksportowanej przez Rosjan.

Eksperci przewidują, że nowe sankcje spowolnią rosyjskie projekty naftowe. Wśród największych producentów na świecie jest coraz mniejszy popyt na rosyjski surowiec. Globalne ceny ropy spadają, mimo konfliktu na Ukrainie i walk w Iraku. Słabnie globalna gospodarka i jednocześnie dynamicznie rozwija się systemem dostaw ropy przez Stany Zjednoczone.
 
Analitycy twierdzą, że spadek cen rosyjskiego Ural będzie mocno oddziaływać na tamtejszy rynek akcji i rubla. Warta 2 tryliony dolarów rosyjska gospodarka zależy od podatków związanych z surowcami energetycznymi. To one zapewniają połowę dochodów budżetowych.
 
W poniedziałek za rosyjską ropę płacono poniżej 98 dolarów za baryłkę. To cena najniższa od maja 2013 roku. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: themoscowtimes.com,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent Szczecina z absolutorium

/ © Mateusz War. / Wikimedia Commons

  

Szczecińska rada miejska udzieliła prezydentowi Piotrowi Krzystkowi absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 rok. Za przyjęciem uchwały głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za udzieleniem Krzystkowi absolutorium zagłosowało 21 radnych z Koalicji Obywatelskiej i prezydenckiego klubu Bezpartyjni. Przeciw absolutorium opowiedziało się natomiast 10 opozycyjnych radnych PiS, według których budżet nie został wykonany prawidłowo.

Miasto Szczecin zrealizowało 101,34 proc. założonego planu w zakresie dochodów budżetowych na łączną sumę blisko 2,3 mld zł, oraz 92,99 proc założonego planu w zakresie wydatków budżetowych na łączną sumę nieco ponad 2,5 mld zł.

W 2018 r. na wydatki majątkowe miasto przeznaczyło prawie 572 mln zł, co stanowi 80,59 proc. planu. Z tego niewiele ponad 525 mln zł to inwestycje i zakupy inwestycyjne. Rok budżetowy został zakończony deficytem w niższej od planowanej wysokości, czyli w kwocie niewiele ponad 255 mln zł.

Suma wykonanych dochodów bieżących wraz z wolnymi środkami i nadwyżką budżetową z lat ubiegłych przekroczyła wykonane wydatki bieżące o ponad 519 mln zł.

"Uważam, że budżet 2018 r. został wykonany prawidłowo, gdzie w trudnych czasach musieliśmy wydać ogromne pieniądze" - powiedział jeszcze przed głosowaniem skarbnik miasta Stanisław Lipiński. "Uważam, że rada miasta może spokojnie głosować za za udzieleniem absolutorium prezydentowi" - dodał Lipiński.

"Ocena wykonania budżetu to jest również ocena planowania" - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS w szczecińskiej radzie miasta Bartłomiej Sochański. "To nie jest tylko ocena tego, czy my dobrze ten budżet wykonaliśmy, ale czy my go dobrze zaplanowaliśmy. Jeżeli my ten budżet planujemy na wyrost albo w taki sposób, że on później i tak i tak nie może zostać wykonany to też jest niedobrze. Stąd też można mieć pretensje do wykonania budżetu" - dodał Sochański.

Jak poinformowały służby prasowe magistratu, agencja Fitch Ratings potwierdziła ostatnio międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-". Ich perspektywa jest stabilna. Szczecin znalazł się w wąskim gronie największych polskich miast ocenionych tak wysoko - podkreśla miasto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl