W Ossowie odsłonięto popiersie śp. generała Andrzeja Błasika

Dziś na Polanie Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 r., odsłonięto popiersie gen. Andrzeja Błasika i prawosławnego abpa Mirona Chodakowskiego.

Hamrat
Dziś na Polanie Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 r., odsłonięto popiersie gen. Andrzeja Błasika i prawosławnego abpa Mirona Chodakowskiego. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 94. rocznicy Cudu nad Wisłą. Wdowa po śp. dowódcy Sił Powietrznych, Ewa Błasik podziękowała zebranym za obecność i pamięć.

W Ossowie Prawo i Sprawiedliwość reprezentował szef klubu parlamentarnego, poseł Mariusz Błaszczak. Wspominając bitwę warszawską, w której Polska zwyciężyła bolszewicką armię, podkreślił, że w kontekście obecnej sytuacji na Wschodzie i rosyjskiej agresji na Ukrainę, należy szczególnie dbać o pamięć bohaterów, którzy blisko sto lat temu temu walczyli z bolszewizmem.

Wspomniał również postać śp. generała Błasika oraz innych ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. - PiS wyręcza władze polskie w dochodzenia prawdy o Smoleńska - stwierdził Mariusz Błaszczak.

Odczytany został też list od prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.


fot.: Tomasz Hamrat Gazeta Polska


fot.: Tomasz Hamrat Gazeta Polska


(fot. Tomasz Jędrzejowski)

Swoją obecnością ceremonię uświetniła wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, Ewa Błasik oraz generał dywizji Wojska Polskiego Zbigniew Galec, były zastępca dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych. Generał, razem z obecnymi na uroczystości, oddał hołd zmarłemu koledze.


(fot. Tomasz Jędrzejowski)

Odbyło się także odsłonięcie tablicy polskich oficerów, walczących w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., zamordowanych przez Rosjan w 1940 r. 

fot.: Tomasz Hamrat Gazeta Polska


fot.: Tomasz Hamrat Gazeta Polska

Uroczystą Mszę Św. w kaplicy na cmentarzu w Ossowie odprawił arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej jego ekscelencja Henryk Hoser. W swoim wystąpieniu pozdrowił obecnego na uroczystości prof. Bogdana Chazana. Obecni na miejscu ludzie przywitali go gorącymi oklaskami.

W uroczystości wziął również udział poznański klub "GP" im. generała Andrzeja Błasika

(fot. Tomasz Jędrzejowski)

Relacja z odsłonięcia popiersia gen. Błasika w całości w "Gazecie Polskiej Codziennie"
 

 

 Źródło: niezalezna.pl

tj,sp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo