Łukoil wycofa się z Polski. Nasza akcja trwa - Nie kupujemy rosyjskiego autogazu i maszyn rolniczych

Rosyjski koncern Łukoil w ostatnich dniach sprzedał swoje stacje benzynowe w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Prawdopodobnie wyjdzie też z Polski.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Rosyjski koncern Łukoil w ostatnich dniach sprzedał swoje stacje benzynowe w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Prawdopodobnie wyjdzie też z Polski. Tymczasem akcja „Codziennej” zmobilizowała Polaków do bojkotu rosyjskich produktów. Internauci apelują, by nie kupować autogazu firmy Novatek oraz maszyn rolniczych Rostselmaszu. „Skoro Rosjanie nie chcą naszej żywności, to nasi rolnicy mogą się obejść bez rosyjskich maszyn” – piszą internauci.

Łukoil pozbywa się swoich sieci paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ostatnich dniach sprzedał w Czechach 44 stacje benzynowe firmie Slovnaft Česká republika, kontrolowanej przez węgierski MOL. Inna węgierska spółka Norma Benzinkut Kft kupiła 75 stacji Łukoila na Węgrzech oraz 19 na Słowacji. Wszystkie te transakcje mają zostać sfinalizowane do końca 2014 r. Polskie Radio donosi, że Łukoil może sprzedać także stacje benzynowe w Polsce. Obecnie polska sieć rosyjskiego koncernu liczy 116 punktów tankowania paliwa. Ich przejęciem jest podobno zainteresowana Grupa Lotos, która stałaby się w ten sposób drugą co do wielkości – po Orlenie – siecią paliwową w kraju.

Tymczasem nasza akcja, wzywająca Polaków, by w reakcji na wypowiedzianą przez Rosjan wojnę handlową bojkotowali rosyjskie produkty, spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Jedna z internautek zapowiedziała bojkot firmy Novatek, części rosyjskiego koncernu Novatek OAO, notowanego na rosyjskich i międzynarodowych giełdach. To drugi co do wielkości – po Gazpromie – producent gazu w Rosji. Na polskim rynku firma jest obecna od 2009 r., a działalność dystrybucyjną rozpoczęła w 2010 r. Sprzedaje autogaz, a także gaz w butlach, montuje również zbiorniki LPG do ogrzewania domów. Polscy konsumenci, korzystając z jej usług, po prostu nie wiedzą, że wspierają rosyjską firmę.

Zarządzający spółkami Novatek to współpracownicy prezydenta Rosji. W czerwcu tego roku pochwalili się publicznie, że zdali Władimirowi Putinowi meldunek z realizacji planów rozwojowych firmy, które są częścią polityki energetycznej Kremla. Rozwój rosyjskiej spółki wspiera nawet polski rząd. Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z listopada 2013 r. nie objęła bowiem akcyzą sprzedaży gazów propan oraz propan-butan, którymi handluje Novatek Polska.

Najbardziej zaskakująca jest informacja, że Rosjanie przejęli nie tylko nasze wódki – m.in. Żubrówkę, Soplicę, Absolwenta i Bolsa. Okazuje się, że Putina wspieramy też, kupując czekoladowe cukierki Michałki z fabryki w Świebodzinie. Dużym rosyjskim inwestorem w Polsce jest bowiem firma spożywcza Śnieżka Invest, która w 2006 r. przejęła znak towarowy oraz linię produkcyjną michałków.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz,Marek Michałowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo