ICAO pomoże w wyjaśnianiu zestrzelenia samolotu - NASZA RELACJA NA ŻYWO

Rosyjscy terroryści nadal utrudniają dostęp do miejsca katastrofy międzynarodowym i ukraińskim specjalistom. Ostrzelali m.in. misję OBWE.

Владимир Саппинен; creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en
Rosyjscy terroryści nadal utrudniają dostęp do miejsca katastrofy międzynarodowym i ukraińskim specjalistom. Ostrzelali m.in. misję OBWE. Tymczasem Ukraińcy ujawniają szczegółowe dane dotyczące miejsca i wykonawców zamachu.

19.30
Dmitrij Tłustangiełow nagrał krórki film, jak z terytorium Rosji w kierunku Ukrainy wystrzeliwane są rakiety Grad. Zrobił to w czasie pikniku nad jeziorem niedaleko miejscowości Gukowo blisko Rostowa – pisze Rzeczpospolita. To dowód, że Rosjanie wspierają terrorystów działających na wschodzie Ukrainy.

Zobacz film:17:40
Powtórka ze Smoleńska. Rosjanie plądrują wrak:
17:38
"Czy już rozpoczął się proces pojednania malezyjsko-rosyjskiego?" - pyta ironicznie na Twitterze prof. Zdzisław Krasnodębski.

17:04
Według ukraińskich źródeł rosyjscy terroryści zabrali z miejsca upadku zestrzelonego Boeinga ciała, w których znajdowały się fragmenty pocisku rakietowego.

16:19
Rosyjscy terroryści ostrzelali misję OBWE, która przybyła na miejsce upadku zestrzelonego Boeinga - ujawnił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

15:50
Śniżne położone jest na zachód od miasta Torez, obok którego spadł Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych. Według służb ukrainskich rakietę odpalili i rosyjscy terroryści. Ich dowódcą był Rosjanin o pseudonimie Miner, natomiast rozkaz do zestrzelenia samolotu wydał obywatel Rosji Igor Bezler. Ten emerytowany podpułkownik GRU kierował „wyzwalaniem” Gorłówki, niemal 300-tysięcznego miasta w obwodzie donieckim. W latach 2002-2012 Bezker służył w oddziałach Sztabu Generalnego GRU, a po przejściu na emeryturę przeniósł się na Ukrainę. Jak twierdzą ukraińskie władze - w lutym 2014 r. z Bezlerem skontaktowali się dawni koledzy ze służby, powierzając mu operację przejęcia siedziby SBU w Doniecku oraz najważniejszych budynków w Gorłówce. 

14:07
Szef departamentu kontrwywiadu SBU Witali Najda: rakieta, która zniszczyła malezyjskiego Boeinga, została wystrzelona ze wsi Sniżne.

12:12
Ukraińskie władze nie mają ani jednej czarnej skrzynki Boeinga 777, który został zestrzelony nad Ukrainą. Rejestratorów albo nie odnaleziono ze względu na działania rosyjskich terrorystów, albo są one w rękach Rosjan.

12:04

Trwa konferencja prasowa w Kuala Lumpur poświęcona zestrzeleniu malezyjskiego Boeinga. Minister transportu Malezji stwierdził, że jest wściekły i żąda wyjaśnień w sprawie tej tragedii.

11:43
Oświadczenie szefów MSZ Francji, Niemiec i Polski. Ani słowa potępienia dla Rosji:

Jesteśmy wstrząśnięci tragiczną katastrofą samolotu MH-17 linii Malaysian Airlines, która miała miejsce w dniu wczorajszym we wschodniej Ukrainie. Składamy wyrazy najgłębszego współczucia tym, którzy w tym strasznym wypadku stracili swoich bliskich, przyjaciół i kolegów.
Przyłączając się do wczorajszego oświadczenia Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, apelujemy o szczegółowe zbadanie przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej, co wymagać będzie natychmiastowego wstrzymania działań zbrojnych oraz umożliwienia międzynarodowym zespołom pełnego dostępu do miejsca katastrofy.
Jeżeli zostanie potwierdzone, że samolot został faktycznie zestrzelony, osoby, które brały w tym udział, będą pociągnięte do odpowiedzialności. Nie wolno im udzielać żadnego dalszego bezpośredniego ani pośredniego wsparcia.
Incydent ten jednocześnie pokazuje, jak skrajnie niebezpieczna stała się sytuacja we wschodniej Ukrainie. Wielu niewinnych ludzi straciło życie. Jeszcze więcej zostało zmuszonych do ucieczki.
W związku z tym tragicznym wydarzeniem wzywamy wszystkie strony zaangażowane w konflikt, aby przypomniały sobie o ciążącej na nich odpowiedzialności oraz aktywnie i wspólnie włączyły się w doprowadzenie do natychmiastowego, pełnego i trwałego zawieszenia broni.
Musimy utorować drogę do nowego rozwiązania wszelkich spornych kwestii poprzez szczery dialog.

Minister Radosław Sikorski
Minister Frank-Walter Steinmeier
Minister Laurent Fabius


11:31
Tak się bawią Rosjanie na miejscu upadku zestrzelonego Boeinga:fot. Twitter

10:59
Znamy już pełną listę pasażerów zestrzelonego Boeinga. Na pokładzie było 192 Holendrów, 44 Malezyjczyków, 27 Australijczyków, 12 obywateli Indonezji, 10 Brytyjczyków, 4 Belgów, 4 Niemców, 3 obywateli Filipin, 1 Kanadyjczyk i 1 Nowozelandczyk. Wśród ofiar było kilka znanych osób:
- delegaci na XX Międzynarodową Konferencję ws. AIDS, w tym Joep Lange - wybitny badacz kliniczny specjalizujący się w terapii HIV, w latach 2002-2004 przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia AIDS
- holenderski senator Willem Witteveen z ramienia socjaldemokratycznej Partii Pracy, prawnik, autor wielu publikacji prawniczych. Zginął wraz z żoną i córką
- australijski pisarz Liam Davison, autor wielu nagród literackich

10:47
Niestety z Ukrainy płyną niepokojące informacje. W komunikacie ukraińskiego rządu czytamy: "Prorosyjscy terroryści nie pozwalają właściwym organom państwa ukraińskiego rozpocząć dochodzenia i odmawiają społeczności międzynarodowej i przedstawicielom rządów zagranicznych poruszać się po miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu. [...] Terroryści zabrali 38 ciał do kostnicy w Doniecku, gdzie eksperci mówiący z silnym rosyjskim akcentem zapowiedzieli, że sami przeprowadzą sekcje zwłok. Terroryści chcą także przetransportować duże części wraku do Rosji. Rząd ukraiński oficjalnie deklaruje, że uważa działania terrorystów mające na celu niszczenie dowodów za przestępstwo. Apelujemy do społeczności międzynarodowej do zobligowania Rosji do wycofania terrorystów i pozwolenia ukraińskim oraz międzynarodowym ekspertom na przeprowadzenie rzetelnego śledztwa, które wyjaśni wszystkie okoliczności tej tragedii".

10:43
BBC: ratownicy zaczęli badać i zbierać ciała pasażerów oraz załogi zestrzelonego Boeinga 777. W Charkowie działalność rozpoczęło zaś centrum pomocy rodzinom ofiar tragedii.

10:13

Rzecznik misji obserwacyjnej OBWE Michael Bociurkiw na antenie CNN powiedział, że ciała części ofiar lotu MH17 malezyjskich linii lotniczych, który został zestrzelony, wciąż znajdują się pod gołym niebem i zaczynają częściowo się rozkładać. - To wygląda jak jedno z największych albo największe miejsce zbrodni na świecie, chronione przez grupę uzbrojonych ludzi w mundurach i z ciężką bronią - mówił Bociurkiw (tvn24.pl za CNN).

9:51
"298 nieszczęsnych ofiar zamachu to rezultat bezwzględnej i cynicznej polityki Putina. To za jego zgodą, wiedzą i decyzją została uzbrojona kremlowska agentura i piąta kolumna na terenie Donbasu. To oni zabili niewinnych, przypadkowych ludzi. Ten prezydent Rosji o mentalności podpułkownika KGB nie chce zezwolić, by Ukraina podążała własną drogą ku standardom demokratycznym i Europie" - to nie jest tekst z "Gazety Polskiej". To "nawrócony" nagle Adam Michnik w "Gazecie Wyborczej".

8:45
Gdy nad Ukrainą zestrzelono lot MH17, AWACS, czyli samolot-radar NATO, był nad wschodnią Polską - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Ów latający radar mógł namierzyć miejsce, skąd wystrzelono rakietę, która zniszczyła malezyjski samolot z 300 osobami na pokładzie.

7:45
Do 186 ze 181 wzrosła liczba ciał odnalezionych na miejscu zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych. Informacja ta pochodzi ze źródeł ukraińskich. Samolotem leciało 298 osób: 283 pasażerów i 15 członków załogi.

6:10
John Herbst, amerykański ambasador na Ukrainie w latach 2003-2006, powiedział, że administracja Obamy musi pchnąć Europejczyków do aktywniejszego przeciwstawiania się Rosji. "Rosja jest o wiele bardziej zależna ekonomicznie od Zachodu niż Zachód od Rosji" - powiedział. Ewentualne straty finansowe w związku z sankcjami nałożonymi na reżim Putina są mniej groźne niż uzyskanie przez Moskwę kontroli nad Ukrainą - stwierdził Herbst.

5:55
Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego pomoże Ukrainie w wyjaśnianiu tragedii, wysyłając swoich ekspertów. Będą oni asystować ukraińskim specjalistom. "ICAO stanowczo potępia użycie broni wobec samolotów cywilnych" - stwierdził przedstawiciel ICAO.

3:25
Światowi przywódcy rozmawiają ze sobą, co zrobić po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. Barack Obama rozmawiał z Davidem Cameronem i Angelą Merkel o nowych sankcjach wobec Rosji, z kolei wiceprezydent USA ma stały kontakt z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Wciąż nie wiadomo jednak, czy podjęte zostaną jakieś wiążące decyzje.

2:50
Wojska ukraińskie opanowały południowo-wschodnią część miasta Ługańsk oraz tamtejsze lotnisko. Ukraina nie przerywa na szczęście ofensywy ze względu na zestrzelenie przez Rosjan pasażerskiego samolotu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl,uk.reuters.com,icao.int

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo