Najstarszy ksiądz na świecie?

Belgijska parafia Nilinnes-Bultia przeżyła 11 lipca niezwykłą uroczystość. Jej proboszcz obchodził urodziny, i to nie byle jakie, bo 105. Ks. Jacques Clemens wciąż odprawia msze święte!

dcubillas (freeimages.com)
Belgijska parafia Nilinnes-Bultia przeżyła 11 lipca niezwykłą uroczystość. Jej proboszcz obchodził urodziny, i to nie byle jakie, bo 105. Ks. Jacques Clemens wciąż odprawia msze święte! - informuje Radio Watykańskie.

Ks. Clemens został wyświęcony na długo przed II wojną światową, bo jeszcze w 1936 r.! Jak informuje Radio Watykańskie - duchowny obecną parafią kieruje od roku 1958, będąc po części jej twórcą. Co prawda po niedawnym upadku i hospitalizacji musiał zrezygnować z większości codziennych obowiązków duszpasterskich, jednak wciąż odprawia niedzielne Msze. Ks. Clemens jest prawdopodobnie najstarszym czynnym kapłanem na świecie.

Pytany o sekret długowieczności i czerstwego zdrowia, belgijski kapłan odpowiada, że jest to dla niego samego zaskoczeniem, gdyż w dzieciństwie doświadczał głodu w latach pierwszej wojny światowej. Ks. Clemens dodaje, że w zachowaniu formy pomaga mu też regularny tryb życia z wczesnym kładzeniem się spać i wczesnym wstawaniem.

 

Źródło: Radio Watykańskie

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo