Rosjanie likwidują muzeum Gułagu

  

Rosjanie likwidują muzeum Gułagu Związku Sowieckiego w Permie. W tym łagrze przetrzymywano w latach 70. i 80. opozycję polityczną i dysydentów. Trafiali tu również księża i zakonnicy. Jest to jeden z najbardziej znanych łagrów w ZSRS.

Dziś przestrzeń funkcjonowania jedynego muzeum zorganizowanego na terenie byłego łagru jest niszczona. Mimo zapewnień gubernatora Wiktora Basargina, że placówka będzie nadal dostępna,  muzeum jest likwidowane. Dewastowana jest ekspozycja, która znajduje się pod gołym niebem. „Zlikwidowano już wszystkie drewniane i metalowe konstrukcje, w tym obozową bramę” – czytamy na kresy24.pl.
 
W lipcu ubiegłego roku, na terenie byłego łagru, odbył się festiwal "Pilorama" (od nazwy machiny piłującej, przy której pracowali więźniowie, której resztki stoją na placu pracy), który skupił kilka tysięcy osób - głównie byłych więźniów i dysydentów, działaczy demokratycznych i studentów. Dyskutowano na tematy związane z prawami człowieka, z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, z trudnymi kartami rosyjskiej i sowieckiej historii oraz rozwojem demokracji.
 
Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej zarządziło, że „niecelowe” jest wdrażanie programu „O utrwalaniu pamięci ofiar represji politycznych”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,kresy24.pl,wikipedia.org


Wczytuję komentarze...

Fakty mówią same za siebie, a "totalni"... chcą odwołać Ziobrę. W rządzie są spokojni o wynik!

Zbigniew Ziobro / fot. Zbyszek Kaczmarek/gazeta Polska

  

Sejm zajmie się dziś wnioskiem "totalnej opozycji" o odwołanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowanie odbędzie się w godzinach 21-22.30, ale jego wynik dość łatwo przewidzieć. W poniedziałek wniosek został negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

Dziś w Sejmie rzeczniczka rządu była pytana przez dziennikarzy, czy jest spokojna o wynik głosowania nad tym wnioskiem.

"Pyta pan o wynik, tak, jestem spokojna"

- odpowiedziała Kopcińska.

Rzeczniczka rządu zwróciła jednocześnie uwagę, że Ziobro ciężko pracuje nad reformą niezwykle ciężkiego i wrażliwego obszaru, jakim jest wymiar sprawiedliwości. Jak dodała, resort Ziobry cały czas przedstawia projekty, które mają usprawnić funkcjonowanie sądownictwa. Wskazała tu na projekt ustawy antylichwiarskiej oraz na przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, którego celem ma być przyspieszenie postępowań. [polecam:https://niezalezna.pl/242096-nadzwyczajna-kasta-wpadla-w-panike-przerazil-ich-wniosek-ministra-ziobry]

Klub PO-KO w uzasadnieniu swojego wniosku zarzuca szefowi MS m.in. niedopełnianie obowiązków oraz przekraczanie uprawnień ws. afer: w SKOK oraz KNF, a także działanie zmierzające do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Do tych zarzutów odniósł się sam Zbigniew Ziobro. [polecam:https://niezalezna.pl/231065-chcieli-uderzyc-w-resort-ziobry-fake-newsem-przeliczyli-sie-ministerstwo-ujawnilo-to]

"Czas reformy wymiaru sprawiedliwości, to czas bardzo wielu udanych zmian. O czym świadczą też liczby i rozległość propozycji legislacyjnych, które my podjęliśmy. Przez pierwszy rok rządów w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowaliśmy więcej projektów ustaw niż przez cztery lata ostatniej kadencji przygotowała Platforma Obywatelska"

- mówił minister.

I niech to będzie wystarczający komentarz do "rewelacji" opozycji!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl