Zwolniona z pracy za ciążę. Resort Sikorskiego dyskryminował kobietę - orzekł sąd

  

Resort Radosława Sikorskiego dyskryminował ciężarną kobietę. Sąd zdecydował, że MSZ ma wypłacić zwolnionej z powodu ciąży wicekonsul 50 tys. zł odszkodowania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W 2007 roku poszkodowana wygrała konkurs na drugiego sekretarza ds. konsularnych w Ambasadzie Rzeczypospolitej w Rydze. Po ponad roku pracy zaszła w ciążę, o czym bardzo szybko poinformowała przełożonych. Nie brała zwolnień do czasu, kiedy z powodu krwawienia trafiła do szpitala. Podczas jej hospitalizacji ówczesny ambasador Maciej Klimczak (obecnie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta) napisał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że jego pracownica jest w ciąży, a powyższa sytuacja komplikuje stan kadrowy. Dzień po powrocie ze szpitala pani Iwonie wręczono odwołanie z placówki.

Decyzja była podpisana przez ówczesnego zastępcę dyrektora biura spraw osobowych, który obecnie jest ambasadorem na Węgrzech. Iwona J. z powodu zagrożonej ciąży nie mogła podróżować, więc trudno jej było wrócić do kraju. Na miejscu jednak ambasada pozbawiła ją prawa do bezpłatnej opieki medycznej. Za leczenie musiała zapłacić sama.

- Ciekawe, co by powiedział teraz minister Radosław Sikorski o dyskryminacji w swoim resorcie - mówi pani Iwona, której byli pracodawcy przez cały proces próbowali udowodnić, że wymyśliła sobie całą sprawę. Ta tymczasem była ewidentna. Dla sądu pierwszej instancji dyskryminacja była oczywista, Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło apelację. Resort chciał aby Iwona J. poniosła koszty postępowania. Ostatecznie sąd pracy pozostał przy pierwotnym wyroku, zasądzając odszkodowanie za dyskryminację z ustawowymi odsetkami i nakazał ministerstwu zapłacić byłej pracownicy za zastępstwo prawne w instancji odwoławczej.

W pierwszym wyroku sąd uznał zwolnienie wicekonsul za jawną dyskryminację. Linia obrony, którą wybrał resort spraw zagranicznych, polegała na dowodzeniu, że to nie ciąża była powodem odwołania Iwony J. z placówki, a zarzut dotyczył tego, że nie pojawiała się w pracy, gdy na placówce nie było żadnego innego konsula. Sęk w tym, że była ona wówczas na zatwierdzonym wcześniej przez ambasadora urlopie, z którego nikt jej nie odwołał. Co więcej jako jedyna na stanowisku kierowniczym perfekcyjnie znała język łotewski.

To nie jedyny przypadek dyskryminacji w MSZ, jednak nie wszystkie poszkodowane decydują się na walkę na drodze sądowej. Głośno było o złym traktowaniu pracownic w ciąży zatrudnionych siedem lat temu w Ambasadzie RP w Rzymie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Dzinnik Gazeta Prawna


Wczytuję komentarze...

CCC przed meczem o wszystko

/ pixabay.com/CC0/KeithJJ

  

Koszykarki CCC Polkowice zmierzą się w środę w ostatniej, 14. kolejce Euroligi z mistrzem Czech ZVVZ USK Praga. Wszystko w ich rękach - wygrana na sto procent zapewni im awans do play off, ale i porażka nie przekreśli szans na zajęcie czwartej lokaty w grupie A.

Zespół z Dolnego Śląska ma identyczny bilans meczów (7-6) jak Nadieżda Orenburg, ale bezpośredni spotkań z ekipą z Rosji znacznie lepszy. Podopieczne trenera Marosa Kovacika wygrały bowiem z Nadieżdą dwa razy, w tym drugi w 13. kolejce na wyjeździe 59:55. Zespół z Orenburga zagra w 14. kolejce z Familą Schio we Włoszech i jeśli przegra to także porażka CCC nie będzie miała konsekwencji dla klubu z Polkowic.

CCC zostanie wyeliminowane z walki w play off jedynie w przypadku własnej porażki z USK i wygranej Nadieżdy na wyjeździe. Polki zagrają w środę jako pierwsze o 19.00, zaś Famila podejmie rosyjski klub o 20.30. Awansu z grupy A do play off są już pewne lider UMMC Jekaterynburg, ZVVZ USK i Basket Bourges.

Środa, 20 lutego: 
CCC Polkowice - ZVVZ USK Praga (gr. A, godz. 19.00)

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl