Dutkiewicz zmiękł przed wyborami

Zaskakującej wolty dokonał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz po tym, jak w popularnym, internetowym programie skrytykował go dziennikarz Mariusz Max Kolonko.

Robert Krauz/Gazeta Polska
Zaskakującej wolty dokonał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz po tym, jak w popularnym, internetowym programie skrytykował go dziennikarz Mariusz Max Kolonko. Dutkiewicz zapowiedział, że wstawi się w sądzie za osobami skazanymi na areszt za protest podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana i zaapeluje o niższy wymiar kary - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Prezydent Rafał Dutkiewicz o swojej decyzji poinformował w weekend w internecie. Obiecał, że złoży wniosek do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, by ten wymierzył łagodniejsze kary osobom, które protestowały podczas wykładu socjologa prof. Zygmunta Baumana.

Decyzja prezydenta Wrocławia to najwyraźniej efekt miażdżącej krytyki, jakiej poddał Dutkiewicza były reporter „Wiadomości” TVP, obecnie niezależny dziennikarz Mariusz Max Kolonko. Ten, w swoim wideoblogu „Max TV” odniósł się do protestu, który w czerwcu zeszłego roku miał miejsce podczas wykładu Baumana na jednym z uniwersytetów wrocławskich. Zaapelował o złagodzenie kar dla jego uczestników.

Podczas wykładu Baumana grupa młodych ludzi, głównie kibiców, wdarła się do auli i próbowała przerwać wykład stalinowskiego aparatczyka. Na salę weszli funkcjonariusze z bronią gładkolufową i oddział antyterrorystów. Protestujących aresztowano, a po głośnym procesie zostali niedawno ukarani grzywną, a część również więzieniem.

Wówczas, pomimo fali oburzenia, która przelała się w prawicowych mediach, prezydent Wrocławia nie wstawił się za zatrzymanymi. Co więcej, nazywał protestujących „nacjonalistyczną hołotą”, a następnie wystosował list do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym pisał m.in. „ […] Dziękuję policji, że na moją stanowczą prośbę zareagowała szybko i sprawnie. Oświadczam także, że każdy, bez względu na preferowane poglądy czy przekonania, jeżeli tylko nie naruszają prawa, może czuć się we Wrocławiu bezpiecznie! Zwracam się do Ministra Spraw Wewnętrznych: Zadeklarowałem już i czynię to raz jeszcze, tym razem bardziej stanowczo: pomóżmy policji finansowo i organizacyjnie. Zajmijmy się nacjonalistyczną grupą chuliganów”.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo