STOP BLUŹNIERSTWU: Znamy wysokość dotacji dla festiwalu promującego Golgota Picnic

Posłowie PiS Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski oraz europoseł Ryszard Czarnecki poinformowali, że ich konferencja ma charakter publicznego zawiadomienia Komendy Głównej Policji i Prokurat

malta-festival.pl/ David Ruano
Posłowie PiS Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski oraz europoseł Ryszard Czarnecki poinformowali, że ich konferencja ma charakter publicznego zawiadomienia Komendy Głównej Policji i Prokuratury Generalnej, że w Polsce w najbliższym czasie może dojść do złamania prawa. Tymczasem już teraz wiemy, ile pieniędzy z dotacji otrzymuje Malta Festiwal-Poznań promujący spektakl.

- Będziemy oczekiwali informacji z Komendy Głównej Policji i Prokuratury Generalnej na temat tego, co zrobiono, aby nie doszło do złamania prawa z art. 196 kk. - oświadczył Andrzej Jaworski.

Europoseł Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę na trzy aspekty całej sprawy:
1. Kwestię poszanowania uczuć ludzi wierzących
2. Aspekt finansowy
3. Kwestię ładu społecznego

Politycy PiS podkreślali, że większość osób w Polsce deklaruje się jako katolicy. Wszystkie te osoby płacą podatki, dlatego w ocenie posłów finansowanie bluźnierstwa z ich pieniędzy jest niegodne.

- Mamy do czynienia z festiwalem ataku na Kościół i naszą wiarę. Obserwujemy to od wielu miesięcy, ale kulminację stanowią dwa ostatnie wydarzenia Instalacja Adoracja i spektakl Golgota Picnic. My na takie działanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zasłania się autonomią twórcy, nie możemy się zgodzić. Nie możemy się zgodzić na tego typu inscenizacje, które są finansowane z pieniędzy podatników – mówiła Małgorzata Sadurska.

Europoseł Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę, że autor Golgota Picnic nie odważył się na obrażanie uczuć muzułmanów, ani żydów, tylko obraża chrześcijan, na to nie można pozwalać. Ponadto Czarnecki podkreślił, że podmioty deklarujące chęć organizacji wystawienia bluźnierczego spektaklu w innych miastach nie są podmiotami prywatnymi, lecz publicznymi, które także finansowane są z pieniędzy publicznych.
 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedziało na pytanie Fundacji Promocji Kultury dotyczącą finansowania Malta Festiwal-Poznań. Okazuje się że inicjatywa dotowana jest co roku kwotą 1 miliona złotych.

Poniżej publikujemy pełną treść odpowiedzi resortu kultury:
 
W odpowiedzi na e-mail z dnia 23 czerwca br., skierowany na ręce Pani Małgorzaty Omilanowskiej – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a dotyczący finansowania projektu „Malta Festival – Poznań”, uprzejmie informuję, że dotacja dla festiwalu przekazywana jest w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie:
    Ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406)
    Ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526, z późn. zm.)
    Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.)
    Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.)
Jednocześnie pragnę poinformować, że festiwal od wielu lat otrzymuje dotacje w trybie trzyletnim w ramach Programu MKiDN „Wydarzenia artystyczne” priorytet „Teatr i taniec”. W latach 2010-12 i 2013-15 dotacja dla festiwalu wynosi 1 000 000 zł rocznie. Wielkość dotacji jest odzwierciedlaniem wysokiej oceny niezależnych ekspertów biorących udział w selekcji wniosków – w ostatnich latach w toku procedury konkursowej festiwal uzyskuje pierwszą pozycję rankingową.
Z poważaniem
dr Zina Jarmoszuk
Dyrektor  Departamentu Mecenatu Państwa


KONFERENCJA W SEJMIE

 

 


Źródło: niezalezna.pl,sejm.gov.pl,Fundacja Promocji Kultury

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo