Naczelna Rada Adwokacka broni dziennikarzy

W związku z działaniami ABW, prokuratury i policji w redakcji tygodnika „Wprost” Naczelna Rada Adwokacja wyraża stanowczy sprzeciw i stwierdza, że podjęte wobec dziennikarzy działania naruszaj

Jason Morrison/sxc.hu
W związku z działaniami ABW, prokuratury i policji w redakcji tygodnika „Wprost” Naczelna Rada Adwokacja wyraża stanowczy sprzeciw i stwierdza, że podjęte wobec dziennikarzy działania naruszają podstawowe prawa obywatelskie zapisane w Konstytucji.

Poniżej publikujemy pełną treść uchwały przyjętej dziś przez Naczelną Radę Adwokacką:

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej,  stwierdza, że działania podjęte wobec dziennikarzy tygodnika ,,Wprost” godzą w podstawowe gwarancje i prawa obywatelskie przewidziane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, kodeksie postępowania karnego oraz ustawie prawo prasowe. Odwołując się do jednego z podstawowych zadań Adwokatury jakim jest ochrona praw i wolności obywatelskich Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wzywa wszystkie właściwe organy, w tym w szczególności Prokuratora Generalnego RP do niezwłocznego podjęcia działań zapewniających przestrzeganie praw obywatelskich i obowiązującego prawa. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża swoją solidarność ze środowiskiem dziennikarskim wskazując, że tak jak bez tajemnicy adwokackiej nie ma rzeczywistego prawa do obrony, tak bez tajemnicy dziennikarskiej nie istnieje wolna i niezależna prasa.

W ocenie Adwokatury Polskiej poszukiwanie dowodów przestępstwa przez organy do tego powołane w żadnej mierze nie usprawiedliwia próby naruszenia tajemnicy zawodowej. Naruszenie tajemnicy dziennikarskiej oraz utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej nie może być tolerowane i akceptowane bowiem bezpośrednio zagraża fundamentom demokratycznego państwa prawa.

 

 

Źródło: niezalezna.pl,Naczelna Rada Adwokacka,wprost.pl

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo