9 Maja Prawo i Sprawiedliwość złożyło na ręce marszałek Ewy Kopacz wniosek o referendum ws. przyszłości Lasów Państwowych. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, po zweryfikowaniu podpisów okazało się, że pod wnioskiem została złożona ich wymagana liczba.
 
Według znowelizowanej w styczniu ustawy, Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl 9 maja na ręce Ewy Kopacz złożone zostało pismo z pisemnym zgłoszeniem wniosku o referendum ws. Lasów Państwowych i Polskiej Ziemi wraz z podpisami osób popierających wniosek.

Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że weryfikacja podpisów obywateli popierających wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej ziemi została już zakończona.
 
- Zweryfikowano 564 671 podpisów, z czego 553 030 podpisów zostało złożonych prawidłowo. Mając na uwadze powyższe, zawiadamiam, że pod wnioskiem grupy obywateli o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi została prawidłowo złożona ustawowo wymagana liczba podpisów
– poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz w zawiadomieniu przesłanym do posła PiS prof. Jana Szyszko, pełnomocnika umocowanego do zgłoszenia wniosku o referendum.

Wniosek o referendum ogólnokrajowe przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi zawiera następujące pytania:
1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, określonego w ustawie z dn. 28 września 1991 r. o lasach, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?
 
2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce - uwzględniając, iż stanowisko Rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: Zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 % średniej siły nabywczej średniej pensji mieszkańców 5 najbogatszych Państw UE.