NASZ NEWS: Jest wymagana liczba podpisów pod wnioskiem o referendów ws. Lasów Państwowych

  

9 Maja Prawo i Sprawiedliwość złożyło na ręce marszałek Ewy Kopacz wniosek o referendum ws. przyszłości Lasów Państwowych. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, po zweryfikowaniu podpisów okazało się, że pod wnioskiem została złożona ich wymagana liczba.
 
Według znowelizowanej w styczniu ustawy, Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl 9 maja na ręce Ewy Kopacz złożone zostało pismo z pisemnym zgłoszeniem wniosku o referendum ws. Lasów Państwowych i Polskiej Ziemi wraz z podpisami osób popierających wniosek.

Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że weryfikacja podpisów obywateli popierających wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej ziemi została już zakończona.
 
- Zweryfikowano 564 671 podpisów, z czego 553 030 podpisów zostało złożonych prawidłowo. Mając na uwadze powyższe, zawiadamiam, że pod wnioskiem grupy obywateli o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi została prawidłowo złożona ustawowo wymagana liczba podpisów
– poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz w zawiadomieniu przesłanym do posła PiS prof. Jana Szyszko, pełnomocnika umocowanego do zgłoszenia wniosku o referendum.

Wniosek o referendum ogólnokrajowe przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi zawiera następujące pytania:
1. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, określonego w ustawie z dn. 28 września 1991 r. o lasach, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?
 
2. Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce - uwzględniając, iż stanowisko Rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: Zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 % średniej siły nabywczej średniej pensji mieszkańców 5 najbogatszych Państw UE.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Co zrobić, aby program „Mieszkanie plus” przyspieszył? Minister Rozwoju wyjaśnia

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Aby uzyskać efekt przyspieszenia w obszarze programu "Mieszkanie Plus" to chcielibyśmy go mocniej oprzeć na trzech filarach - mówiła w rozmowie z Katarzyną Gójską w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz została powołana na ministra rozwoju w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego.  Do kompetencji Jadwigi Emilewicz doszły: budownictwo, mieszkalnictwo i planowanie przestrzenne oraz turystyka.

Minister rozwoju mówiąc o programie "Mieszkanie Plus" wskazała, że "program ten miał dwa podstawowe cele". 

Po pierwsze - zwiększenie liczby budowanych mieszkań w Polsce statystycznie na tysiąc mieszkańców. My jesteśmy "w ogonie" jeśli porównamy się z państwami UE, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców. Dlatego przyspieszenie procesów inwestycyjnych w tym obszarze było jednym z naszych wyzwań. Myślę, że możemy powiedzieć śmiało, że to nam się udało. Jeśli porównamy z rokiem 2015 ile mieszkań rocznie się oddaje - to w tej chwili jest to niemal 180 tys. mieszkań rocznie i jest to niedaleko celu, o którym w expose mówił premier Mateusz Morawiecki - 200 tys. mieszkań rocznie. To się stało możliwe i dzięki koniunkturze gospodarczej, ale i dzięki uproszczeniom prawnym, które zostały w ciągu poprzedniej kadencji przyjęte. Na ostatnim posiedzeniu rządu przyjmowaliśmy nowelizację prawa budowlanego, które za chwilę - mam nadzieję - będzie przedmiotem obrad parlamentu i tam mamy szereg uprawnień. Opinia rynku jest jednoznaczna - one znacząco upraszczają proces inwestycyjny  i mam nadzieję, że przyspieszenie w realizacji mieszkalnictwa, wydarzy się w ciągu najbliższych lat

- wyjaśniła.

Mówiąc o drugim celu minister powiedziała, że "dostępność mieszkań dostępnych, czyli szersza dostępność mieszkań, z których będą mogli korzystać ci, którzy np. nie mają zdolności kredytowej".

W tym obszarze również dużo się wydarzyło - jeżeli zobaczymy na zasób nieruchomości, który dzisiaj ma do dyspozycji PFR Nieruchomości, która jest głównym wykonawcą programu "Mieszkanie Plus" to jest to taka liczba terenów w całej Polsce, która pozwala powiedzieć, że tę liczbę mieszkań do końca kadencji uda nam się zbudować

- dodała.

Jadwiga Emilewicz wskazała, że "aby uzyskać ten efekt przyspieszenia w obszarze >>Mieszkanie Plus<< to chcielibyśmy go mocniej oprzeć na trzech filarach".

Pierwszy - deweloper z udziałem Skarbu Państwa, który pojawia się i w dużych miastach, ale też tam, gdzie deweloperów nie ma. Drugi - spółdzielnie mieszkaniowe, bo to niezwykły potencjał nie do końca wykorzystany przez nas przez ostatnie cztery lata. Jest to także ponowne zaproszenie samorządów do tego programu. Trzeci wątek - prywatni inwestorzy

- wyliczyła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl