Polskie dzieci z Wołynia przybywają na kolonie do naszego kraju. Siedemnaście dziewcząt śpiewających w zespole Faustyna w nagrodę za uczestnictwo w zajęciach języka polskiego i pilną naukę spędzi dwa tygodnie na Górze świętej Anny. – To dla nich wspaniałe przeżycie – opowiada "Gazecie Polskiej Codziennie" Krystyna Brzezińska z opolskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, która od lat prowadzi akcję zapraszania dzieci z Kresów do Polski.

Dziewczęta pochodzą z Równego (okręg wołyński) i okolicznych wiosek. Do Polski przybywają 30 czerwca, spędzą u nas dwa tygodnie. Na co dzień wszystkie uczestniczą w lekcjach języka polskiego przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem oraz w tamtejszej szkole. Wszystkie pochodzą bowiem z rodzin ukraińsko-polskich, gdzie mimo upływu czas wciąż kultywuje się polską tradycję. Opiekę nad nimi sprawuje doskonale znany środowiskom kresowym ks. dziekan Władysław Czajka.

Młode pieśniarki, które przyjadą do Opola, są członkiniami zespołu muzycznego Faustyna, który powstał w 2000 r., a swoją nazwę zawdzięcza patronce, św. Faustynie Kowalskiej. W Polsce muzycy pojawią się już po raz dziesiąty. Zespół weźmie udział w spotkaniach Kresowian, da również wiele koncertów, podczas których wykona polskie pieśni ludowe, patriotyczne i religijne. W tym roku zagrają m.in. na zaproszenie prezydenta Częstochowy, a także w Gliwicach, Zielonej Górze i na spotkaniu Kresowiaków w Opolu. W planach są również inne atrakcje, w tym rekreacja, ale także np. pisanie ikon.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".