​Rząd PO-PSL blokuje inwestycję zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne Polski

  

Prawo i Sprawiedliwość wzywa rząd Donalda Tuska do niezwłocznego zrewidowania planów inwestycyjnych grupy ENERGA SA i rozpoczęcia jeszcze w roku 2014 budowy nowego węglowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW w Ostrołęce.
 
W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2007 r. podjęto decyzję, dzięki której do roku 2015 miała być wybudowana Elektrownia Ostrołęka „C” o mocy 1000 MW. Z całkowicie niezrozumiałych powodów inwestycja ta, pomimo poniesienia przez państwo polskie wielomilionowych nakładów, została w 2012 r. zatrzymana. Rząd premiera Donalda Tuska powinien niezwłocznie zrewidować politykę inwestycyjną grupy ENERGA S.A. i doprowadzić do przywrócenia decyzji o budowie elektrowni w Ostrołęce. Podobnie jak w przypadku wznowienia budowy bloków energetycznych w Opolu, budowa ostrołęckiej elektrowni powinna zacząć się jeszcze w roku 2014.

Działająca od 40 lat Elektrownia Ostrołęka „B” o mocy 647 MW z trzema blokami jest jedyną w Polsce północno-wschodniej elektrownią systemową zapewniającą bezpieczne prowadzenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – zaznacza Prawo i Sprawiedliwość dziwiąc się, że zgodą rządu PO-PSL przerwana została rozpoczęta już inwestycja. Inwestycja która pochłonęła już miliony i była kluczową dla bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski. 

W Programie partii Prawo i Sprawiedliwość podkreślony jest priorytet wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o technologie węglowe, co pozwoli efektywnie wykorzystać polski krajowy surowiec – węgiel kamienny i brunatny. Wytwarzanie energii elektrycznej w nowej elektrowni Ostrołęka powinno więc opierać się o zasoby polskiego węgla. W tym kontekście warto przypomnieć, że w maju 2014 r. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość przyjął w Katowicach stanowisko wzywające rząd do stworzenia długofalowego planu radykalnej poprawy sytuacji w polskim górnictwie, które w siódmym roku rządów koalicji PO-PSL znajduje się w dramatycznym stanie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Macron po szczycie normandzkiej czwórki: Jest postęp w sprawie przywrócenia pokoju

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej, że na szczycie "normandzkiej czwórki" w Paryżu udało się osiągnąć postęp na drodze do przywrócenia pokoju na wschodniej Ukrainie.

"Fakt, iż jesteśmy dzisiaj tutaj obok siebie w Paryżu jest ważnym rezultatem"

- powiedział Macron dodając, iż ważne jest także to, że udało się doprowadzić do wznowienia rozmów po latach braku postępów w tej dziedzinie.

[polecam:https://niezalezna.pl/301275-ukraina-i-rosja-konstruktywnie-w-kwestii-gazu-a-co-z-donbasem-putin-nie-zmienia-stanowiska]

Francuski prezydent wyraził nadzieję, że uda się doprowadzić do kolejnego spotkania w "formacie normandzkim" w ciągu najbliższych czterech miesięcy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów po zakończeniu rozmów w "formacie normandzkim" prezydenci Ukrainy i Rosji Wołodymyr Zełeński oraz Władimir Putin określili spotkanie jako potrzebne i przydatne.

Główną konkluzjami szczytu ma być zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy do końca 2019 roku oraz organizacja kolejnego szczytu w "formacie normandzkim" za 4 miesiące, w marcu 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/301262-putin-zadowolony-ze-spotkania-z-zelenskim]

Przywódcy Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji potwierdzili konieczność wprowadzenia w życie porozumień mińskich z 2015 roku. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła konieczność 24 - godzinnego monitorowania zawieszenia broni. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl