Manewry rosyjskich wojsk przy polskiej granicy. NATO odpowiada

Wczoraj w krajach bałtyckich i Polsce rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia Saber Strike 2014, zorganizowane przez siły lądowe NATO w Europie.

twitter.com/AMB_DMcCarthy
Wczoraj w krajach bałtyckich i Polsce rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia Saber Strike 2014, zorganizowane przez siły lądowe NATO w Europie. Natomiast w obwodzie kaliningradzkim wystartowały ćwiczenia Floty Bałtyckiej, wojsk powietrznodesantowych oraz Sił Powietrznych Rosji.

W manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego Saber Strike 2014 (Cios szabli) weźmie udział dziesięć krajów NATO – trzy kraje bałtyckie (Łotwa, Litwa, Estonia), Polska, Kanada, Dania, Finlandia, Norwegia, Wielka Brytania i USA. Na poligonach będzie ćwiczyło ponad 4,7 tys. żołnierzy oraz 800 jednostek wojskowych, w tym czołgi Leopard 2A5, myśliwce F-16, jedne z największych na świecie, amerykańskie bombowce B-52 oraz amerykańskie bombowce B-2, niewidzialne dla radarów.
 
Saber Strike są manewrami dorocznymi i odbywają się po raz czwarty. Ich głównym celem jest usprawnienie współdziałania połączonych sił wojskowych NATO, wypracowanie działań obronnych i ofensywnych. Ćwiczenia potrwają do 20 czerwca br.
 
Jednocześnie od piątku 6 czerwca po raz 42. pod dowództwem VI Floty USA stacjonującej na Morzu Śródziemnym rozpoczęły się doroczne międzynarodowe ćwiczenia Baltops 2014 (Bałtyckie operacje). Biorą w nich udział jednostki sił morskich, lądowych i powietrznych z 13 państw – trzech krajów bałtyckich, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Gruzji, Danii, Holandii, Polski, USA, Finlandii, Francji i Szwecji. Manewry mają się zakończyć 21 czerwca br. Ich uczestnicy będą wypracowywali współdziałanie sił NATO w celu utrzymania stabilności w regionie. Odbędą się one w części Morza Bałtyckiego między szwedzką wyspą Gotland a duńskim Bornholmem. W tych ćwiczeniach weźmie udział 1,3 tys. amerykańskich żołnierzy.


(fot. twitter.com/USNATO)
 
Łączna liczba żołnierzy NATO, którzy wezmą udział w obu manewrach, wyniesie ok. 6 tys. Według pierwotnych planów Rosja miała wziąć udział w Baltops 2014, jednak w następstwie agresji rosyjskiej na Ukrainie kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego wstrzymało współpracę wojskową z władzami w Moskwie. Ponadto planowano, że Saber Strike 2014 i Baltops 2014 odbędą się później – w lipcu–sierpniu br. i nie w tym samym czasie. Jednak w połowie maja postanowiono połączyć je i wyznaczyć na czerwiec.

Również wczoraj w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się ćwiczenia Floty Bałtyckiej, wojsk powietrznodesantowych oraz Sił Powietrznych Rosji. Tym razem władze w Moskwie nie kryły, że jest to odpowiedź na ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Cały tekst w dzisiejszej "Codziennej".

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Olga Alehno
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo