Manewry rosyjskich wojsk przy polskiej granicy. NATO odpowiada

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Wczoraj w krajach bałtyckich i Polsce rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia Saber Strike 2014, zorganizowane przez siły lądowe NATO w Europie. Natomiast w obwodzie kaliningradzkim wystartowały ćwiczenia Floty Bałtyckiej, wojsk powietrznodesantowych oraz Sił Powietrznych Rosji.

W manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego Saber Strike 2014 (Cios szabli) weźmie udział dziesięć krajów NATO – trzy kraje bałtyckie (Łotwa, Litwa, Estonia), Polska, Kanada, Dania, Finlandia, Norwegia, Wielka Brytania i USA. Na poligonach będzie ćwiczyło ponad 4,7 tys. żołnierzy oraz 800 jednostek wojskowych, w tym czołgi Leopard 2A5, myśliwce F-16, jedne z największych na świecie, amerykańskie bombowce B-52 oraz amerykańskie bombowce B-2, niewidzialne dla radarów.
 
Saber Strike są manewrami dorocznymi i odbywają się po raz czwarty. Ich głównym celem jest usprawnienie współdziałania połączonych sił wojskowych NATO, wypracowanie działań obronnych i ofensywnych. Ćwiczenia potrwają do 20 czerwca br.
 
Jednocześnie od piątku 6 czerwca po raz 42. pod dowództwem VI Floty USA stacjonującej na Morzu Śródziemnym rozpoczęły się doroczne międzynarodowe ćwiczenia Baltops 2014 (Bałtyckie operacje). Biorą w nich udział jednostki sił morskich, lądowych i powietrznych z 13 państw – trzech krajów bałtyckich, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Gruzji, Danii, Holandii, Polski, USA, Finlandii, Francji i Szwecji. Manewry mają się zakończyć 21 czerwca br. Ich uczestnicy będą wypracowywali współdziałanie sił NATO w celu utrzymania stabilności w regionie. Odbędą się one w części Morza Bałtyckiego między szwedzką wyspą Gotland a duńskim Bornholmem. W tych ćwiczeniach weźmie udział 1,3 tys. amerykańskich żołnierzy.


(fot. twitter.com/USNATO)
 
Łączna liczba żołnierzy NATO, którzy wezmą udział w obu manewrach, wyniesie ok. 6 tys. Według pierwotnych planów Rosja miała wziąć udział w Baltops 2014, jednak w następstwie agresji rosyjskiej na Ukrainie kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego wstrzymało współpracę wojskową z władzami w Moskwie. Ponadto planowano, że Saber Strike 2014 i Baltops 2014 odbędą się później – w lipcu–sierpniu br. i nie w tym samym czasie. Jednak w połowie maja postanowiono połączyć je i wyznaczyć na czerwiec.

Również wczoraj w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się ćwiczenia Floty Bałtyckiej, wojsk powietrznodesantowych oraz Sił Powietrznych Rosji. Tym razem władze w Moskwie nie kryły, że jest to odpowiedź na ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Cały tekst w dzisiejszej "Codziennej".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Rozpoczęła się ceremonia noblowska

Zdjęcie ilustracyjne / screen z transmisji TV

  

W sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której Olga Tokarczuk - piąta polska laureatka w dziedzinie literatury - odbierze dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok.

Uroczystość odbywa się w gmachu sztokholmskiej filharmonii, który jarzy się tysiącami światełek, co szczególnie efektownie wygląda przy cieniutkiej warstewce śniegu, który spadł w Sztokholmie we wtorek w nocy. Już wcześniej przed budynek przybyli m.in. tłumacze książek Tokarczuk na różne języki, którzy trzymali parasole z napisem "Literacki Nobel Olga". Wśród zgromadzonych przed filharmonią widać było także biało-czerwone flagi.

Na uroczystości noblowskiej obowiązują stroje galowe. Panie ubrane są w długie suknie wieczorowe, mężczyźni są we frakach, białych koszulach i białych muszkach. Są również goście w strojach narodowych, np. Japonki w kimonach a Hinduski w sari. Olga Tokarczuk wystąpi w kreacji przygotowanej dla niej przez projektantkę Gosię Baczyńską.

Na widowni zasiada 1560 gości - artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są dla rodzin laureatów, członków szwedzkiego rządu i parlamentu. Na samej scenie jest 90 miejsc - tu zasiadają członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Naprzeciw nich, także na scenie, zasiądą tegoroczni laureaci oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej: król Karol XVI Gustaw z królową Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel.

Według programu najpierw zabierze głos prezes Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin, a następnie przedstawiciele komitetów noblowskich będą wygłaszać laudacje na cześć laureatów. O zasługach Olgi Tokarczuk opowie Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej.

Olga Tokarczuk wyjdzie na scenę, aby z rąk króla odebrać medal i dyplom jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla, a nagrodę z fizyki czy medycyny dzieli aż po trzech naukowców. Polska pisarka odbierze nagrodę - wykonany ze złota medal (przekazywany w etui) i kaligrafowany dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Przy odbiorze nagrody każdy z laureatów wykona trzykrotny ukłon, który nobliści ćwiczą przed ceremonią.

Sala filharmonii sztokholmskiej i ratusza, gdzie po ceremonii odbędzie się bankiet, ozdabiane są tradycyjnie kwiatami przysyłanymi w darze przez włoskie miasto San Remo, gdzie spędził ostatnie lata życia i zmarł Alfred Nobel. Tradycja przesyłania kwiatów z San Remo do Sztokholmu sięga 1905 roku. Wtedy to przyleciało ponad 25 tys. kwiatów. Są to żółte, kremowe i morelowe róże, goździki i chryzantemy, białe orchidee, różne odmiany asparagusów. Kwiatowa ściana na scenie filharmonii o powierzchni 15 m kw. wykonana jest z ponad 10 tys. białych kwiatów.

Oprawę muzyczną ceremonii zapewni Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod batutą Dawida Bjorkmana. Jako solistka wystąpi sopranistka Sofie Asplund. Wykonane zostaną m.in. utwory Edwarda Edgara, Charlesa Gounoda i Jeana Sibeliusa.

W tym roku uroczystość ma przebiegać w szybkim tempie. Ma to związek z rekordową liczbą noblistów, jest ich aż 14. Piętnasty laureat, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, odebrał swoje wyróżnienie tego dnia w Oslo.

Uroczystość w filharmonii zakończy się odegraniem hymnu narodowego Szwecji, a zebrani udadzą się na Bankiet Noblowski w sztokholmskim ratuszu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl