50. miesięcznica tragedii smoleńskiej

  

Dziś w wielu miastach Polski odbędą się msze święte i marsze pamięci w związku z pięćdziesiątą miesięcznicą tragedii smoleńskiej. W warszawskich uroczystościach weźmie udział brat prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Miesięcznice są organizowane przez wszystkie kluby, spośród niemal 400, „Gazety Polskiej” – zarówno w kraju, jak i w dwudziestu miastach na świecie. Centralne uroczystości jak co miesiąc odbędą się w Warszawie.

– Jak zawsze spotkamy się o godz. 19 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, by uczcić pamięć zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i pozostałych 94 osób poległych pod Smoleńskiem. Następnie przejdziemy w Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki, zapalimy tam znicze i złożymy kwiaty – mówi Anita Czerwińska, przewodnicząca warszawskiego Klubu „GP”.

– Wszystkie kluby uczczą pamięć ofiar tragedii pod Smoleńskiem. W Krakowie będzie to wyjątkowa miesięcznica obchodzona równie uroczyście jak rocznica – mówi Ryszard Kapuściński, szef klubów „GP” i przewodniczący oddziału krakowskiego.

W Gliwicach klubowicze spotkają się przed tablicą smoleńską. – Jak zwykle co miesiąc będziemy tego dnia wspominali jedną z ofiar katastrofy. Tym razem wspomnimy Mariusza Handzlika, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ponieważ jesteśmy w Krucjacie Różańcowej, odmówimy dziesiątkę różańca za ofiary tragedii i odśpiewamy pieśń konfederatów. Następnie złożymy kwiaty i zapalimy znicze – wymienia Marta Święcicka, przewodnicząca gliwickiego Klubu „Gazety Polskiej”. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Była bohaterką #Metoo. Została skazana

zdjęcie ilustracyjne / AJEL CC0

  

Bohaterka ruchu #Metoo Cissi Wallin została skazana dziś przez sąd w Sztokholmie na karę grzywny za pomówienie znanego dziennikarza „Aftonbladet”. Feministka publicznie oskarżyła Fredrika Virtanena o gwałt, po czym stracił on pracę.

Według wyroku sądu Cissi Wallin, która znana jest z kontrowersyjnych felietonów i wypowiedzi, ma zapłacić 5 tys. koron grzywny (475 euro), a także wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości 90 tys. koron (8,5 tys. euro).

Głośny skandal wybuchł 16 października 2017 roku, gdy Cissi Wallin napisała na swoim Instagramie, że jest ofiarą gwałtu, a jego sprawcą publicysta „Aftonbladet” Fredrik Virtanen. Był to pierwszy w Szwecji przypadek oskarżenia w ramach ruchu #Metoo osoby znanej publicznie.

Virtanen zaprzeczył oskarżeniom o gwałt, zwracając uwagę, że postępowanie w tej sprawie zostało przez policję umorzone w 2012 roku. Wallin jednak nie chciała wycofać się ze swoich słów, co doprowadziło do procesu, który zainicjował dziennikarz.

Po wybuchu afery gazeta „Aftonbladet”, znana z troski o równouprawnienie i prawa kobiet, przeprowadziła wewnętrzne postępowanie, a Virtanen (choć postępowanie nie zakończyło się jakąś wiążącą konkluzją) odszedł z pracy. Napisał później książkę, w której przedstawił swoją wersję wydarzeń oraz życie w cieniu oskarżenia.

W jednym ze swoich felietonów Cissi Wallin napisała, że jej mama była polską sprzątaczką.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl